Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

GreenOK: Koncentraty humusowe z linii Brunatne BioZłoto, czyli ekologiczne nawożenie roślin

Rośliny najlepiej odżywiać, stosując naturalne składniki. Doskonale do tego nadają się ekologiczne ekstrakty z torfu, jak koncentraty humusowe z linii Brunatne BioZłoto. Koncentraty swoją skuteczność zawdzięczają kwasom humusowym, które działając w połączeniu z aktywnymi mikroorganizmami, stają się podwójnie pożyteczne dla roślin. Zobacz, co wiemy o tych preparatach.

Eliksir Brunatne BioZłoto  
Eliksir Brunatne BioZłoto
(fot. GreenOK.PL)
 

Unikalna technologia kawitacyjna, zastosowana w procesie produkcji Brunatnego BioZłota, pozwala na zachowanie biologicznej aktywności tychże mikroorganizmów. Z kolei kwasy, zawarte w torfie, poprawiają wchłanianie tlenu w komórkach roślinnych oraz zwiększają przepuszczalność błon komórkowych. Im bardziej intensywna jest wymiana powietrza, tym więcej korzystnych substancji roślina może wyprodukować.

Zobacz także: Ekoogrodnictwo - ogród w zgodzie z naturą

Oprócz kwasów humusowych i aktywnych mikroorganizmów nawozy Brunatne BioZłoto zawierają także naturalne fitohormony, stymulujące wzrost roślin, cytokininy, uczestniczące w kiełkowaniu nasion oraz auksyny, wpływające na wzrost owoców.

Co to jest Eliksir Brunatne BioZłoto?

Naturalny Eliksir Brunatne BioZłoto wspomaga kiełkowanie i ukorzenianie. Zawiera związki humusowe oraz łatwo przyswajalne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas.

Poprawia kiełkowanie nasion, przyspiesza ukorzenianie sadzonek, a także stymuluje rozwój systemu korzeniowego.

Preparat stosuje się do namaczania sadzonek – wystarczy umieści dolną część lub korzeń w naczynku z przygotowanym roztworem. Przy 5 kroplach koncentratu rozpuszczonych w 50 ml wody na namaczanie trzeba poświęcić od 2 do 3 godzin. W przypadku nasion ten czas nieco się wydłuża – 6 do 12 godzin.

Ekologiczne nawożenie roślin

Aktywator wzrostu Brunatne BioZłoto to płynny, torfowy ekstrakt, który można stosować zarówno do

  Aktywator wzrostu Brunatne Biozłoto
  Aktywator wzrostu Brunatne BioZłoto
(fot. GreenOK.PL)

opryskiwania, jak i podlewania kwiatów czy upraw. Zapewnia on obfite kwitnienie i wspomaga zawiązywanie owoców. Pomaga również w rozwoju silnego systemu korzeniowego, a także zwiększa odporność roślin na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu – powiedział Paweł Rusin, Dyrektor Marketingu i Dystrybucji GreenOK.PL.

Przygotowanie roztworu do podlewania roślin

Roztwór do podlewania należy przygotować w proporcjach 1 nakrętka (5 ml) koncentratu na 1 l wody.

Kwiaty jednoroczne i warzywa podlewamy od 3 do 5 litrów mieszaniny zaraz po posadzeniu, a następnie 3-4 razy co 10-15 dni.

Kwiaty wieloletnie należy podlewać roztworem nawozu 1-2 razy przed kwitnieniem oraz 1-2 razy po kwitnieniu.

Drzewa i krzewy ozdobne wymagają pierwszego nawożenia wiosną, kiedy rozwijają się liście. Kolejny raz trzeba je podlać, kiedy rozwijają się kwiaty, a następnie 10 dni po kwitnieniu.

Kwiaty balkonowe i pokojowe delikatnie spryskujemy roztworem przygotowanym w proporcjach 1 nakrętka (5ml) koncentratu na 2,5 l wody. Od marca do września nawozimy je raz na tydzień, od października do lutego wystarczy raz w miesiącu.

Wpływ koncentratów substancji humusowych na rośliny

W 2010 r. Łotewski Rolniczy Instytut Badawczy przeprowadził doświadczenia mające na celu zbadanie wpływu koncentratów substancji humusowych na różne rośliny. W porównaniu z próbą kontrolną (niepotraktowaną substancjami humusowymi) zdolność kiełkowania nasion wzrosła o 19%.

Pozytywny wpływ substancji humusowych był zauważalny w zwiększeniu ulistnienia, intensywniejszym kolorze liści, większej ilości łodyg oraz obfitym kwitnieniu.  W porównaniu z próbą kontrolną energia kiełkowania nasion namoczonych w Naturalnym Eliksirze Brunatne BioZłoto wzrosła o 26%.

Wyniki badań wykazały, że po namaczaniu nasion i podwójnym opryskaniu roślin koncentratem substancji humusowych, w ciągu 3 tygodni rozwinął się silny system korzeniowy. Zmniejszyła się również liczba roślin dotkniętych chorobami wywoływanymi przez grzyby. Wyniki badań aktywności substancji humusowych potwierdziły, że koncentrat substancji humusowych posiada aktywność biologiczną i wpływa pozytywnie na kiełkowanie nasion, rozwój i wzrost roślin.


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu