Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

GreenOK: Koncentraty humusowe z linii Brunatne BioZłoto, czyli ekologiczne nawożenie roślin

Rośliny najlepiej odżywiać, stosując naturalne składniki. Doskonale do tego nadają się ekologiczne ekstrakty z torfu, jak koncentraty humusowe z linii Brunatne BioZłoto. Koncentraty swoją skuteczność zawdzięczają kwasom humusowym, które działając w połączeniu z aktywnymi mikroorganizmami, stają się podwójnie pożyteczne dla roślin. Zobacz, co wiemy o tych preparatach.

Eliksir Brunatne BioZłoto  
Eliksir Brunatne BioZłoto
(fot. GreenOK.PL)
 

Unikalna technologia kawitacyjna, zastosowana w procesie produkcji Brunatnego BioZłota, pozwala na zachowanie biologicznej aktywności tychże mikroorganizmów. Z kolei kwasy, zawarte w torfie, poprawiają wchłanianie tlenu w komórkach roślinnych oraz zwiększają przepuszczalność błon komórkowych. Im bardziej intensywna jest wymiana powietrza, tym więcej korzystnych substancji roślina może wyprodukować.

Zobacz także: Ekoogrodnictwo - ogród w zgodzie z naturą

Oprócz kwasów humusowych i aktywnych mikroorganizmów nawozy Brunatne BioZłoto zawierają także naturalne fitohormony, stymulujące wzrost roślin, cytokininy, uczestniczące w kiełkowaniu nasion oraz auksyny, wpływające na wzrost owoców.

Co to jest Eliksir Brunatne BioZłoto?

Naturalny Eliksir Brunatne BioZłoto wspomaga kiełkowanie i ukorzenianie. Zawiera związki humusowe oraz łatwo przyswajalne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas.

Poprawia kiełkowanie nasion, przyspiesza ukorzenianie sadzonek, a także stymuluje rozwój systemu korzeniowego.

Preparat stosuje się do namaczania sadzonek – wystarczy umieści dolną część lub korzeń w naczynku z przygotowanym roztworem. Przy 5 kroplach koncentratu rozpuszczonych w 50 ml wody na namaczanie trzeba poświęcić od 2 do 3 godzin. W przypadku nasion ten czas nieco się wydłuża – 6 do 12 godzin.

Ekologiczne nawożenie roślin

Aktywator wzrostu Brunatne BioZłoto to płynny, torfowy ekstrakt, który można stosować zarówno do

  Aktywator wzrostu Brunatne Biozłoto
  Aktywator wzrostu Brunatne BioZłoto
(fot. GreenOK.PL)

opryskiwania, jak i podlewania kwiatów czy upraw. Zapewnia on obfite kwitnienie i wspomaga zawiązywanie owoców. Pomaga również w rozwoju silnego systemu korzeniowego, a także zwiększa odporność roślin na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu – powiedział Paweł Rusin, Dyrektor Marketingu i Dystrybucji GreenOK.PL.

Przygotowanie roztworu do podlewania roślin

Roztwór do podlewania należy przygotować w proporcjach 1 nakrętka (5 ml) koncentratu na 1 l wody.

Kwiaty jednoroczne i warzywa podlewamy od 3 do 5 litrów mieszaniny zaraz po posadzeniu, a następnie 3-4 razy co 10-15 dni.

Kwiaty wieloletnie należy podlewać roztworem nawozu 1-2 razy przed kwitnieniem oraz 1-2 razy po kwitnieniu.

Drzewa i krzewy ozdobne wymagają pierwszego nawożenia wiosną, kiedy rozwijają się liście. Kolejny raz trzeba je podlać, kiedy rozwijają się kwiaty, a następnie 10 dni po kwitnieniu.

Kwiaty balkonowe i pokojowe delikatnie spryskujemy roztworem przygotowanym w proporcjach 1 nakrętka (5ml) koncentratu na 2,5 l wody. Od marca do września nawozimy je raz na tydzień, od października do lutego wystarczy raz w miesiącu.

Wpływ koncentratów substancji humusowych na rośliny

W 2010 r. Łotewski Rolniczy Instytut Badawczy przeprowadził doświadczenia mające na celu zbadanie wpływu koncentratów substancji humusowych na różne rośliny. W porównaniu z próbą kontrolną (niepotraktowaną substancjami humusowymi) zdolność kiełkowania nasion wzrosła o 19%.

Pozytywny wpływ substancji humusowych był zauważalny w zwiększeniu ulistnienia, intensywniejszym kolorze liści, większej ilości łodyg oraz obfitym kwitnieniu.  W porównaniu z próbą kontrolną energia kiełkowania nasion namoczonych w Naturalnym Eliksirze Brunatne BioZłoto wzrosła o 26%.

Wyniki badań wykazały, że po namaczaniu nasion i podwójnym opryskaniu roślin koncentratem substancji humusowych, w ciągu 3 tygodni rozwinął się silny system korzeniowy. Zmniejszyła się również liczba roślin dotkniętych chorobami wywoływanymi przez grzyby. Wyniki badań aktywności substancji humusowych potwierdziły, że koncentrat substancji humusowych posiada aktywność biologiczną i wpływa pozytywnie na kiełkowanie nasion, rozwój i wzrost roślin.

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!