Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Fiskars: Narzędzia do jesiennych prac w ogrodzie

Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka czy zagrabienie liści. Z narzędziami Fiskars jesienne prace w ogrodzie będą łatwe i przyjemne, a czas poświęcony na pracę zaowocuje na wiosnę.

Jesienne prace w ogrodzie - kiedy przycinać?

Regularnie przycinany żywopłot ma szansę stworzyć zwarte i estetyczne ogrodzenie. Jesień to doskonały moment na przeprowadzenie tego zabiegu. Funkcjonalnym narzędziem do przycinania żywopłotu są dźwigniowe nożyce Fiskars wykonane z tworzywa FiberComp™ - wyjątkowo lekkie i wytrzymałe. Zastosowany w nich mechanizm zwiększa siłę cięcia w proporcjach 3,5:1. Górne ostrze nożyc zostało pokryte powłoką PTFE, która minimalizuje tarcie. Dodatkowo dźwigniowe nożyce do żywopłotu posiadają odbojniki, które chronią dłonie przed przyszczypaniem.

Narzędzia do cięcia...

Sekator dźwigniowy kowadełkowy Fiskars

Wczesną jesienią w ogrodach przycinamy również suche i chore gałęzie drzew oraz krzewów. Do cięcia drobnych gałęzi używa się zwykle sekatorów jednoręcznych. Sekator nożycowy z rączką obrotową Fiskars jest bezpieczny i funkcjonalny, a ergonomiczna rączka wspomaga pracę wszystkich palców jednocześnie, co zapewnia nam niezwykłą lekkość cięcia.

Sekator dźwigniowy nożycowy Fiskars  

...grubych gałęzi

Z myślą o precyzyjnym cięciu grubszych gałęzi (o grubości od 28 mm do 55 mm), Fiskars poleca sekatory dwuręczne dźwigniowe. Zostały one wykonane z trwałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, co czyni je lekkimi, a zarazem bardzo wytrzymałymi. Ostrze tnące sekatorów pokryto powłoką PTFE, która zmniejsza siłę tarcia.

W ofercie dostępne są sekatory nożycowe oraz kowadełkowe. Sekator dźwigniowy nożycowy doskonale nadaje się do cięcia świeżych gałęzi, natomiast sekator dźwigniowy kowadełkowy przeznaczony jest do przycinania suchych i twardych gałęzi. Oba modele sekatorów dostępne są z krótszymi (M) lub dłuższymi (L) rączkami.

...na wysokości

Do przycinania trudno dostępnych gałęzi koron drzew przydadzą się specjalne sekatory ogrodnicze na wysięgniku. Sekator uniwersalny Żyrafa został wyposażony w obrotową głowicę oraz skuteczny mechanizm tnący, dzięki czemu wysoko rosnące gałęzie można bez trudu przyciąć bez użycia drabiny. Taśma transmisyjna została zamontowana wewnątrz trzonka, nie wymaga regulacji, a także nie plącze się wokół gałęzi. Kompatybilna z sekatorem Żyrafa jest piła do gałęzi Fiskars, która umożliwia precyzyjne cięcie na wysokości.

...o ząbkowanych ostrzach

 
Piła Fiskars Xtract
 

Wysuwane piły Fiskars Xtract™ ze specjalnym uzębieniem niezastąpione są podczas cięcia bądź przycinania grubszych gałęzi drzew, a także desek. Dzięki specjalnej powłoce SoftGrip™ oraz rękojeści z osłoną na palce, piły z linii Fiskars Xtract™ są wyjątkowo ergonomiczne i bezpieczne. Narzędzia występują w trzech wariantach: piła do gałęzi duża, piła do gałęzi mała oraz piła do drewna.

Jesienne prace w ogrodzie - przekopywanie

Gleba, na której uprawiamy warzywa potrzebuje odpowiedniego napowietrzenia. Zabieg ten osiągniemy poprzez jesienne przekopywanie miejsc, w których na wiosnę zasadzimy nowe sadzonki. Do tego typu prac, w zależności od struktury ziemi, używamy szpadli lub wideł. Zarówno szpadel, jak i widły Fiskars z linii ergo posiadają wyprofilowany pod kątem 26° stalowy trzonek, dzięki któremu gwarantują prawidłową postawę podczas pracy.

Jesienne prace w ogrodzie - grabienie

Kiedy jesień w pełni zawita do naszego ogródka, z drzew opadną wszystkie liście. Należy je wówczas usunąć, w przeciwnym razie zaczną gnić. W tym celu należy użyć grabi do liści Fiskars z linii In-Lock. Głowica wykonana jest z lekkiego, elastycznego i wytrzymałego tworzywa PBT. Udoskonalony geometryczny kształt zębów uniemożliwia zapychanie głowicy, zapewnia płynną i skuteczną pracę bez haczenia o darń czy zaczepiania o rośliny. Grabie są łatwe do utrzymania w czystości i nie rdzewieją.

Grabie uniwersalne z płozami Fiskars doskonale sprawdzą się przy wyrównywaniu gleby po przekopaniu, przed sianiem nasion, do wygrabiania zanieczyszczeń z obrabianej ziemi oraz do mieszania gleby z nawozami. Grabie wykonane są z lekkiego i wytrzymałego FiberCompTM, dzięki czemu praca staje się łatwiejsza.

Do wszelkich prac w ogrodzie przydadzą się skórzane rękawice Fiskars z bawełnianą wyściółką. Dostępne również w wersji dla kobiet.

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!