Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Fiskars: Narzędzia do jesiennych prac w ogrodzie

Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka czy zagrabienie liści. Z narzędziami Fiskars jesienne prace w ogrodzie będą łatwe i przyjemne, a czas poświęcony na pracę zaowocuje na wiosnę.

Jesienne prace w ogrodzie - kiedy przycinać?

Regularnie przycinany żywopłot ma szansę stworzyć zwarte i estetyczne ogrodzenie. Jesień to doskonały moment na przeprowadzenie tego zabiegu. Funkcjonalnym narzędziem do przycinania żywopłotu są dźwigniowe nożyce Fiskars wykonane z tworzywa FiberComp™ - wyjątkowo lekkie i wytrzymałe. Zastosowany w nich mechanizm zwiększa siłę cięcia w proporcjach 3,5:1. Górne ostrze nożyc zostało pokryte powłoką PTFE, która minimalizuje tarcie. Dodatkowo dźwigniowe nożyce do żywopłotu posiadają odbojniki, które chronią dłonie przed przyszczypaniem.

Narzędzia do cięcia...

Sekator dźwigniowy kowadełkowy Fiskars

Wczesną jesienią w ogrodach przycinamy również suche i chore gałęzie drzew oraz krzewów. Do cięcia drobnych gałęzi używa się zwykle sekatorów jednoręcznych. Sekator nożycowy z rączką obrotową Fiskars jest bezpieczny i funkcjonalny, a ergonomiczna rączka wspomaga pracę wszystkich palców jednocześnie, co zapewnia nam niezwykłą lekkość cięcia.

Sekator dźwigniowy nożycowy Fiskars

...grubych gałęzi

Z myślą o precyzyjnym cięciu grubszych gałęzi (o grubości od 28 mm do 55 mm), Fiskars poleca sekatory dwuręczne dźwigniowe. Zostały one wykonane z trwałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, co czyni je lekkimi, a zarazem bardzo wytrzymałymi. Ostrze tnące sekatorów pokryto powłoką PTFE, która zmniejsza siłę tarcia.

W ofercie dostępne są sekatory nożycowe oraz kowadełkowe. Sekator dźwigniowy nożycowy doskonale nadaje się do cięcia świeżych gałęzi, natomiast sekator dźwigniowy kowadełkowy przeznaczony jest do przycinania suchych i twardych gałęzi. Oba modele sekatorów dostępne są z krótszymi (M) lub dłuższymi (L) rączkami.

...na wysokości


Do przycinania trudno dostępnych gałęzi koron drzew przydadzą się specjalne sekatory ogrodnicze na wysięgniku. Sekator uniwersalny Żyrafa został wyposażony w obrotową głowicę oraz skuteczny mechanizm tnący, dzięki czemu wysoko rosnące gałęzie można bez trudu przyciąć bez użycia drabiny. Taśma transmisyjna została zamontowana wewnątrz trzonka, nie wymaga regulacji, a także nie plącze się wokół gałęzi. Kompatybilna z sekatorem Żyrafa jest piła do gałęzi Fiskars, która umożliwia precyzyjne cięcie na wysokości.

...o ząbkowanych ostrzach

Piła Fiskars Xtract

Wysuwane piły Fiskars Xtract™ ze specjalnym uzębieniem niezastąpione są podczas cięcia bądź przycinania grubszych gałęzi drzew, a także desek. Dzięki specjalnej powłoce SoftGrip™ oraz rękojeści z osłoną na palce, piły z linii Fiskars Xtract™ są wyjątkowo ergonomiczne i bezpieczne. Narzędzia występują w trzech wariantach: piła do gałęzi duża, piła do gałęzi mała oraz piła do drewna.

Jesienne prace w ogrodzie - przekopywanie

Gleba, na której uprawiamy warzywa potrzebuje odpowiedniego napowietrzenia. Zabieg ten osiągniemy poprzez jesienne przekopywanie miejsc, w których na wiosnę zasadzimy nowe sadzonki. Do tego typu prac, w zależności od struktury ziemi, używamy szpadli lub wideł. Zarówno szpadel, jak i widły Fiskars z linii ergo posiadają wyprofilowany pod kątem 26° stalowy trzonek, dzięki któremu gwarantują prawidłową postawę podczas pracy.

Jesienne prace w ogrodzie - grabienie

Kiedy jesień w pełni zawita do naszego ogródka, z drzew opadną wszystkie liście. Należy je wówczas usunąć, w przeciwnym razie zaczną gnić. W tym celu należy użyć grabi do liści Fiskars z linii In-Lock. Głowica wykonana jest z lekkiego, elastycznego i wytrzymałego tworzywa PBT. Udoskonalony geometryczny kształt zębów uniemożliwia zapychanie głowicy, zapewnia płynną i skuteczną pracę bez haczenia o darń czy zaczepiania o rośliny. Grabie są łatwe do utrzymania w czystości i nie rdzewieją.

Grabie uniwersalne z płozami Fiskars doskonale sprawdzą się przy wyrównywaniu gleby po przekopaniu, przed sianiem nasion, do wygrabiania zanieczyszczeń z obrabianej ziemi oraz do mieszania gleby z nawozami. Grabie wykonane są z lekkiego i wytrzymałego FiberCompTM, dzięki czemu praca staje się łatwiejsza.


Do wszelkich prac w ogrodzie przydadzą się skórzane rękawice Fiskars z bawełnianą wyściółką. Dostępne również w wersji dla kobiet.


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu