Logo
Logo
1
Okazje

Budowa oczka wodnego

Piękne oczko wodne może być niebywałą dekoracją dla każdego ogrodu. Niezwykły wygląd, odbijające się w wodzie słońce, szum płynącej wody… Aby marzenia móc zrealizować, potrzeba zakupu odpowiednich akcesoriów, jak również i kilku dni ciężkiej pracy. Jak więc zrobić oczko wodne? Co należy zakupić, aby można je było wtopić w całość ogrodu?

 

Stworzenie projektu oczka wodnego

Aby oczko wodne w ogrodzie wyglądało pięknie i idealnie komponowało się ono z pozostałymi jego elementami, kluczowe znaczenie ma sam projekt. Warto więc skupić się na tym, jakie ma mieć ono wymiary, w której części ogrodu ma się znajdować, czy zastosuje się oczko na folii czy niezbędna będzie do zakupu forma. Sam projekt powinien zawierać wszystko to, co w rzeczywistości w danym miejscu ma powstać. Nie powinno zapomnieć się o roślinach,  o kamieniach, trawie czy wszelkich elementach dekoracyjnych. Mając bowiem plan, zdecydowanie łatwiej jest przejść do jego realizacji.

Zakup niezbędnych materiałów do oczka wodnego

Aby rozpocząć budowę, należy zakupić odpowiednie materiały do jego powstania. Materiały do oczek wodnych znajdziemy między innymi tutaj: https://www.bricomarche.pl/ogrod/architektura-ogrodowa/oczka-wodne/formy-folie. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy lepiej jest postawić na gotowe już oczko wodne o odpowiednim kształcie czy lepiej jest zakupić specjalną folię i ją odpowiednio zamontować, aby zagwarantowała pełną szczelność. Mając pomysł i projekt, można dokonać odpowiednich zakupów.

Etapy budowy oczka wodnego

Chcąc stworzyć oczko w prosty sposób, wystarczy zakupić formę, aby otrzymać można było dużo bardziej wygodne rozwiązanie. W przypadku samodzielnego stworzenia takiego zbiornika, potrzeba nieco więcej pracy. Należy oczyścić dno z wszelkich korzeni, kamieni i innych zanieczyszczeń. Następnie niezbędne jest wysypanie warstwy piasku i na nią nałożenie włókniny. Tak przygotowane dno można wówczas wypełnić folią izolacyjną.

W górnej części należy pozostawić około 30 centymetrów folii, aby odpowiednio ją zabezpieczyć przed zsuwaniem się. Brzeg należy zalać warstwą zaprawy cementowej, a na nią nałożyć kamienie, jako element dekoracyjny. Całość należy wypełnić dekoracyjnymi ozdobami w postaci roślin. Warto zaznajomić się, jak poszczególne rośliny sprawdzają się w danym środowisku. Jedne kochają stały dostęp do wody, inne niewielki, dla jednych roślin potrzebne jest dużo słońca, inne kochają cień.

Jedno jest pewne, oczko wodne to trudne zadanie do wykonania w ogrodowej przestrzeni, ale kiedy zostanie już zrobione, efekt końcowy potrafi zachwycić absolutnie każdego.

2021-07-27
Źródło: materiały prasowe

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!