Logo
Logo
Do góry

Gardena: Ogród i ogrodnik w dobrej formie na wiosnę

Aby ogród wyglądał atrakcyjnie, po intensywnej zimie czeka nas dużo zadań do wykonania. Do prac w ogrodzie trzeba przyzwyczajać się powoli, ponieważ w przeciwnym razie nasze plecy i stawy mogą dać się we znaki. Co więc należy zrobić, aby uniknąć bolesnych poranków po całodniowej pracy w ogródku?

prace ogrodnicze, fot. Gardena

Pamiętaj!

W ogrodzie najlepiej zacząć od lekkich zadań i pozwolić organizmowi przyzwyczaić się do zwiększonego wysiłku. Po wielu leniwych godzinach spędzonych na kanapie przed telewizorem, nasz organizm musi stopniowo przystosować się do większej ilości pracy fizycznej. Jeśli racjonalnie zaplanujemy naszą pracę, godziny spędzone na świeżym powietrzu mogą być prawdziwą i przede wszystkim zdrową przyjemnością.

prace w ogrodzie, fot. Gardena

Mniejsze zmęczenie mięśni

Używanie szpadla do przekopywania rabat, spulchniania gleby czy też przesadzania roślin może bardzo nasilić bóle pleców i stawów. Jeśli nasz organizm po zimie nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku, możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Nowoczesna technologia zastosowana w narzędziach ogrodowych marki GARDENA pozwoli nie tylko przywrócić piękny wygląd w przydomowym zieleńcu, ale również zadba o komfort ogrodnika.

Unikalny system SotfecTM, zastosowany w narzędziach z serii Terraline, amortyzuje drgania i chroni przed odbiciem po uderzeniu w kamień lub duży korzeń. Dzięki temu mniej męczymy nasze nadgarstki i mięśnie ramion. Odpowiednio wyprofilowana listwa chroni stopy przed poślizgiem i umożliwia wydajniejszą pracę. Niezależnie czy używamy szpadla, wideł czy też szufli, wszystkie narzędzia z serii Terraline są zaprojektowane ergonomicznie z myślą o najwyższej wygodzie pracy ogrodnika.

Zachowaj zdrową postawę

Wózek na wąż easyRoll umożliwia podlewanie ogrodu w wygodnej pozycji. „Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednią pozycję. Schylamy się szczególnie często podczas prac związanych z podlewaniem - ciągłe przenoszenie węża oraz rozplątywanie go sprawia, że stale pochylamy nasze ciało i męczymy kręgosłup. Użytkowanie wózka na wąż z możliwością nawijania węża w pozycji stojącej, zapobiega niewygodnej i niezdrowej zmianie pozycji.” – podpowiada pan Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

W utrzymaniu odpowiedniej postawy mogą pomóc również trzonki GARDENA combisystem. Jeden trzonek umożliwia przedłużanie wszystkich narzędzi ręcznych z serii combisystem. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości aluminium, trzonek przedłużający jest wyjątkowo lekki, a przyjemna w dotyku powłoka sprawia, że znakomicie leży w dłoni.

Łatwiejsze dbanie o porządek w ogrodzie

Jak uniknąć niedogodności związanych z przenoszeniem śmieci po całym ogrodzie?

Wydawać by się mogło, że to ogromny wysiłek. Rozwiązaniem tego problemu jest wózek ogrodowy Gartenmobil. Jest to idealne narzędzie do wygodnego zbierania i usuwania chwastów, ściętej trawy lub innych odpadów ogrodowych. Solidna, aluminiowa konstrukcja pozwala na swobodny transport aż do 70kg odpadów! Po usunięciu uchwytu na worek, wózek ogrodowy może również służyć do wygodnego transportu np. skrzynek z owocami czy napojami.

Źródło: Gardena

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu