Logo
Logo

Już jest nowy Gardeners` World Polska 5/2023. Zajrzyj do środka!

Nowy, majowy (2023 r.) numer magazynu Gardeners`World Polska jest już dostępny. Zajrzyj do środka i sprawdź, co warto przeczytać!

O czym przeczytasz w majowym numerze GW Polska?

Zajrzyj do środka nowego wydania magazynu Gardeners` World Polska Maj 2023!

 

Z czym kojarzy się maj ? Z romantycznymi wieczorami, śpiewem ptaków, zapachem kwiatów i ciepłym deszczem. W końcu, bez kurtek i grubych butów można usiąść w ogrodzie z filiżanką kawy i patrzeć, jak przyroda w pośpiechu stara się wypełnić roślinami wszystkie wolne do tej pory miejsca, korzystając z ciepła i każdej minuty długich dni. Gałęzie drzew i krzewów otulają już miękkie w dotyku, świeże liście, wśród których rozpychają się kwiaty, ukazując swoje wdzięki i wydzielając mocne, jedyne w swoim rodzaju aromaty.

W tej atmosferze możemy zacząć dekorować ogród delikatnymi i pełnymi uroku roślinami jednorocznymi – jeśli nie wiesz, które wybrać, Carol pokazuje, jakie gatunki sieje w Glebe Cottage i jak je uprawia (str. 24) oraz obsadzić donice na tarasach i balkonach (str. 58) kwiatami sezonowymi, takimi jak np. pelargonie (str. 67), czy wypełnić je warzywami (str. 96). W tym miesiącu warto zadbać o trawnik, by przez cały sezon wyglądał efektownie – Alan podpowiada, jak pielęgnować murawę (str. 76), by pozostała miejscem przyjaznym środowisku, ale jednocześnie pełniła rolę zielonego dywanu i była tłem dla roślinnych kompozycji.

Choć w maju z warzywnika nie zbierzemy jeszcze zbyt dużo plonów, domową spiżarnię można już zasilić pierwszymi przetworami – korzystając ze złocistych kwiatów mniszków (str. 106) oraz wonnych lilaków (str. 108).

W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć do angielskich ogrodów, zarówno tych współczesnych (str. 30), jak i historycznych. W tym wydaniu Kasia zdradza tajemnice angielskich kitchen gardens (str. 82), którymi jest zafascynowana. Opowiada, co sadzono w tych niezwykłych ogrodach, ukrytych za wysokimi murami i jak były urządzane.

Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Autor
Już jest nowy Gardeners` World Polska 5/2023. Zajrzyj do środka!
Już jest nowy Gardeners` World Polska 5/2023. Zajrzyj do środka!
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi