Logo
Logo

Jaki sposób ogrzewania domu wybrać? Co bardziej się opłaca?

Wybór odpowiedniego ogrzewania do domku jednorodzinnego to nie lada wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę wydajność, cenę instalacji i eksploatacji oraz własną wygodę. Na szczęście aktualnie do wyboru jest wiele rodzajów ogrzewania domków jednorodzinnych, a te najnowocześniejsze są nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Jakie są więc rodzaje ogrzewania? Jakie ogrzewanie wybrać do domku?

Spis treści
Ile kosztuje ogrzewanie domu? Na co zwrócić uwagę, wybierając sposób ogrzewania domu? Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Sezon grzewczy w Polsce to około 6–7 miesięcy, a koszty ogrzewania stale rosną. Rodzaj ogrzewania wpływa na cenę instalacji, koszt eksploatacji, wygodę oraz możliwość równomiernego i szybkiego ogrzania całego domu. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję, zwłaszcza że ogrzewanie pochłania największą część kosztów eksploatacji domu. Zdecydowanie więcej opcji ma osoba, która jest przed lub w trakcie wyboru rodzaju ogrzewania, gdyż wiele z nich wymaga założenia specjalnej instalacji, co w starym budownictwie może wymagać generalnego remontu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sposób ogrzewania domu?

  • koszt instalacji i eksploatacji;
  • indywidualne preferencje i tryb życia – osoby, które często przebywają poza domem, powinny wybierać zautomatyzowane sposoby ogrzewania domu;
  • wielkość domu – ogrzewanie elektryczne będzie bardzo drogie, a ogrzewanie tylko kominkiem nie będzie efektywne;
  • rodzaj budownictwa – nowoczesne, dobrze izolowane domy wymagają mniejszej ilości energii do ogrzania niż domy w starym budownictwie.

Domowe ewolucje / YouTube

 

Jakie ogrzewanie wybrać do domu?  

Wybór najkorzystniejszego sposobu ogrzewania nie jest łatwy, zwłaszcza że ceny eksploatacji bardzo się zmieniają. Opisujemy najpopularniejsze sposoby ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne zapewnia szybkie i równomierne ogrzanie domu i odznacza się dużą wydajnością. Dodatkowo nie wymaga budowy komina ani składowania materiału opałowego, co jest ogromną zaletą w mniejszych domkach. Niestety cena energii elektrycznej gwałtownie rośnie, co oznacza, że ogrzewanie elektryczne jest drogie w eksploatacji.

Mimo to, w domach dobrze ocieplonych i energooszczędnych oraz w budownictwie pasywnym może być najwygodniejszym i opłacalnym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że ogrzewanie elektryczne można założyć na każdym etapie budowy, również w domach już ukończonych. Nie poleca się jednak ogrzewania elektrycznego do starego budownictwa, które zazwyczaj pochłania najwięcej energii do ogrzania.

Ogrzewanie kominkowe

Kominek z podłączeniem do instalacji grzewczej pozwala efektywnie ogrzać cały dom. Do wyboru są kominki z płaszczem wodnym i kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W kominkach tego typu można palić drewnem opałowym, brykietem drzewnym, pelletem, a nawet wysokiej jakości węglem drzewnym. W kominkach DGP gorące powietrze jest akumulowane, a następnie poprzez zamontowany system rur z termoizolacją rozprowadzane po całym domu.

W kominkach z płaszczem wodnym pomiędzy ściankami znajduje się woda, która jest ogrzewana, a następnie odprowadzana do rur instalacji grzewczej.  Ogromną zaletą kominka jest naturalny ogień, który pali się w salonie, nadając mu przytulnego charakteru. Wadą może być fakt, że do ognia trzeba stale dokładać, a brak regularnego palenia może skończyć się wychłodzeniem domu, a powtórne ogrzanie pomieszczeń będzie wymagało czasu.  

Ogrzewanie gazowe

Jedno z najmniej awaryjnych rodzajów ogrzewania – nie wymaga czyszczenia, konserwacji ani nadzoru. Całość jest w pełni zautomatyzowana, więc ogrzewanie może działać, nawet gdy nie ma Cię w domu, aby nie dopuścić do wychłodzenia pomieszczeń. Instalacja ogrzewania gazowego nie wymaga dużej ingerencji, ale niezbędne jest podłączenie jej do gazociągu lub postawienie specjalnego zbiornika na gaz płynny, który dostarczać będzie cysterna.

To stosunkowo tanie i przede wszystkim mało kłopotliwe ogrzewanie domu, które ciągle zyskuje na popularności, mimo rosnących cen gazu. Wadą może być konieczność podłączenie do gazociągu, co wiąże się z dużymi kosztami, nawet jeśli sieć znajduje się blisko domu. Równie kłopotliwy może być zbiornik na gaz płynny, który musi być ustawiony co najmniej 3 metry od domu i 3 metry od linii energetycznej, a także 5 metrów od studzienki kanalizacyjnej.  

Ogrzewanie węglowe  

Najpopularniejszy sposób ogrzewania domów, co wynika z faktu, że gdy była budowana większość domów, było to jedno z niewielu dostępnych rozwiązań. Do tego węgiel był bardzo tani. Aktualnie ceny węgla rosną, wyższa jest również świadomość na temat ekologicznych rozwiązań, a to powoduje spadek zainteresowania tą formą ogrzewania. Mimo to wciąż ogrzewania węglowe ma wielu zwolenników, co zawdzięcza stosunkowo niskim cenom kotłów węglowych, instalacji i materiałów opałowych.

Niestety ogrzewanie węglowe znacznie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i jest niekorzystne dla zdrowia człowieka. Trzeba też pamiętać, że węgiel prawdopodobnie wciąż będzie drożał, a jego złoża szybko się wyczerpują. Dodatkowo kocioł wymaga stałego nadzoru ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo modele bez automatycznego podajnika wymagają dokładania materiału opałowego. 

Ogrzewanie pompą ciepła  

Najmniej popularny sposób ogrzewania domu ze względu na wysoki koszt instalacji. Jednak sama eksploatacja jest najtańsza ze wszystkich dostępnych rodzajów ogrzewania. Dodatkowo ogrzewanie pompą ciepła jest najbezpieczniejsze i najbardziej ekologiczne.

Pompa działa na dość prostej zasadzie: akumuluje ciepło z gruntu, powietrza i wody, a następnie dostarcza je do domu, ogrzewając pomieszczenia. Cały system jest w pełni zautomatyzowany, nie wymaga więc nadzoru, a dodatkowo nie wykorzystuje żadnych materiałów opałowych, więc nie ma ryzyka, że koszt eksploatacji znacząco wzrośnie.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: elenathewise / Depositphotos 

Autor
Jaki sposób ogrzewania domu wybrać? Co bardziej się opłaca?
Jaki sposób ogrzewania domu wybrać? Co bardziej się opłaca?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu