Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
5
Okazje

Drewno do kominka i pieca c.o. | Jakie wybrać drewno opałowe i gdzie najlepiej kupić?

Drewno do kominka, czyli drewno opałowe to wciąż jedno z najlepszych i najpopularniejszych paliw grzewczych, które jest łatwo dostępne i wciąż stosunkowo tanie. Jednak, aby było wydajne termicznie i dobrze się paliło, musi to być drewno odpowiedniego gatunku i dobrze wysuszone. Dlatego tak ważne jest, aby kupować je tylko ze sprawdzonego źródła. Czym jest kaloryczność drewna na opał? Jakie drewno do kominka wybrać i ile drewna kupić na sezon grzewczy?  

 

Jakie drewno nadaje się do palenia? Czym jest drewno opałowe?

Drewno opałowe to drewno specjalnie gromadzone i przetwarzane do wykorzystania na opał. W zależności od gatunku ma ono różną wydajność termiczną, która dodatkowo uzależniona jest od jego wilgotności. Palenie wilgotnym drewnem zanieczyszcza również palenisko, które trzeba częściej i dokładniej czyścić. Dlatego drewno opałowe jest odpowiednio długo suszone i sprzedaje się je dopiero po kilku latach. Dzięki temu jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%. To oczywiście wymaga również, aby drewno opałowe było odpowiednio przechowywane już po zakupie – w suchym miejscu. Przechowując je na zewnątrz, należy robić to pod zadaszeniem lub przykryciem, dbając, aby miejsce składowania opału było przewiewne i nasłonecznione. 

Im lepiej wysuszone drewno, tym więcej ciepła można uzyskać, co więcej wilgotne drewno nie tylko gorzej się pali, ale też wydziela o wiele więcej dymu, a więc komin szybciej zostaje zanieczyszczony, co wymaga częstszego czyszczenia.

Echa Leśne / YouTube

 

Gdzie najlepiej kupować drewno na opał?

Drewno opałowe najkorzystniej jest kupować bezpośrednio w nadleśnictwie. Warto pamiętać, że wszystkie jednostki prowadzą sprzedaż drewna opałowego. Charakteryzuje się ono wysoką jakością i bardzo okazyjną ceną. Niestety zazwyczaj jest to drewno niesezonowane, czyli świeże, a kupujący samodzielnie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że drewno powinno być sezonowane przez co najmniej 3 lata.

Na czym polega sezonowanie drewna?

To proces, który ma na celu zmniejszenie wilgotności drewna, gdyż bezpośrednio po jego ścięciu może ona wynosić nawet 120%! W tym celu drewno należy porąbać na szczapy, a następnie odpowiednio składować przez kolejne 3 lata (lub dłużej). Co ciekawe, kupujący może samodzielnie ściąć wybrane drzewo w porozumieniu z leśniczym, co dodatkowo obniży koszty zakupu. Chcąc zakupić od razu drewno opałowe sezonowane, należy wybrać się do firmy, sprzedającej drewno na opał. Takie drewno można również kupić w sklepach internetowych i marketach budowlanych. Jest ono droższe od drewna z nadleśnictwa, ale za to jest duży wybór różnych gatunków drewna, a opał jest już wysuszony.   

Gdzie kupić tanie drewno opałowe fot. scalatore959 - Depositphotos
Fot. scalatore959 / Depositphotos
Do palenia w kominku, kozie i piecu c.o. najlepsze będzie drewno z drzew liściastych, ponieważ pali się równomiernie, zawiera mało żywicy i nie tworzy dużo dymu. Z kolei drewno iglaste nie jest polecane, gdyż zawarta w nim duża ilość żywicy powoduje powstawanie dymu i sadzy, która osadza się na przewodzie kominowym i na ściankach kotła. Najkorzystniejsze do spalania jest drewno twarde, które podczas spalania daje więcej ciepła, np. grab, dąb czy buk. Lżejsze, mniej kaloryczne, jest drewno miękkie, takie jak drewno lipowe i topolowe.

Ile kosztuje drewno opałowe?

Ceny drewna bardzo się od siebie różnią w zależności od gatunku drzewa, faktu, czy było ono sezonowane i jak długo oraz miejsca zakupu. Najtańsze jest drewno niesezonowane w nadleśnictwie – 1 m3 można kupić już od 115 zł. Najdroższe jest drewno sezonowane przez 5 lat dostępne w marketach budowlanych – gdzie kosztuje od 400 do 800 zł za 1 m3.

Warto pamiętać, że cena opału nie powinna być jedynym kryterium przy jego wyborze. Drewno zbyt krótko sezonowane, czy o niskiej wydajności termicznej będzie tylko pozorną oszczędnością, gdyż nie zapewni odpowiedniego ciepła lub jego spalanie będzie bardzo utrudnione. Jeśli drewna potrzebujemy na najbliższy okres grzewczy, to warto poszukać atrakcyjnych ofert drewna sezonowanego, a do tego kupić (chociaż mniejszą ilość) drewno niesezonowane do wykorzystania w kolejnych sezonach.   

Czy można uzyskać dopłatę do drewna na opał?

Od sierpnia 2022 roku gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ciepła jest urządzenie zasilane drewnem kawałkowym, mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 1000 zł. To oznacza, że właściciele domów ogrzewanych: kozą, kominkiem, piecokuchnią, piecem kaflowym, kotłem na paliwo stałe, czy ogrzewaczem powietrza, mogą skorzystać z dofinansowania. W tym celu należy dokonać zgłoszenia lub wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i z pismem udać się do urzędu gminy.   

Czym jest kaloryczność drewna opałowego?

Kaloryczność w przypadku paliw grzewczych oznacza, ile energii (ciepła) uzyskamy podczas jego spalania. Oczywiście im wyższa kaloryczność, tym mniej opału potrzeba, ale też cena surowca jest wyższa. W praktyce opłaca się kupować drewno o wysokiej kaloryczności zarówno pod względem finansowym, jak i praktycznym: mniejsza częstotliwość dokładania do ognia, mniejsza ilość potrzebnego miejsca na składowanie itp.

Wybierając drewno opałowe mamy dostęp zarówno do drzew liściastych, jak i iglastych. Większą popularnością cieszą się te pierwsze, a w szczególności dąb i buk, które charakteryzują się wysoką kalorycznością i powolnym, równomiernym spalaniem, co przekłada się na wysoką wydajność termiczną. Drzewa iglaste ze względu na większą ilość żywicy, charakteryzują się szybszym spalaniem i mniejszą kalorycznością.   

SURVIVAL PO GODZINACH. / YouTube


Jak obliczyć ile drewna opałowego potrzeba na sezon grzewczy?

Wyliczenie ile drewna opałowego jest potrzebne na sezon grzewczy, nie jest łatwe, gdyż jest bardzo dużo zmiennych, które wpływają na to, ile opału zużyjemy. Kluczową kwestią jest oczywiście pogoda, której nie sposób przewidzieć, a która istotnie wpływa na długość sezonu grzewczego oraz szybkość wychładzania się pomieszczeń. Ważna jest również wielkość pomieszczeń, technologia budownictwa oraz fakt, czy budynek jest ocieplony.

Chcąc wyliczyć dokładnie, ile drewna opałowego trzeba kupić, najlepiej przyjąć, że sezon grzewczy trwa 6 miesięcy, a przez 12 godzin w ciągu doby trzeba ogrzewać dom. Należy sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię – wartość ta znajduje się w projekcie domu pod nazwą energia użytkowa w budynku.

Można również posłużyć się wartościami orientacyjnymi:
170-200 kWh/m2 – stare, nieocieplone budownictwo
• 140-160 kWhm2 – stare budownictwo, ale ocieplone
80-120 kWh/m2 – domy wybudowane w latach 2002 – 2014,
50-70 kWh/m2 – domy wybudowane po 2014 r.,
10-15 kWh/m2 – domy pasywne.  

Wartość tą należy pomnożyć przez powierzchnię użytkową domu. Przykładowo dom stary, ale ocieplony (150 kWhm2) o powierzchni 100 m2 ma zapotrzebowanie 15000 kWh. Tą wartość wystarczy podzielić przez ilość energii pozyskiwanej z 1 mp drewna opałowego, aby otrzymać informację, ile drewna należy kupić. Warto jednak do ostatecznego wyniku dodać 15% na wypadek srogiej i długiej zimy – w końcu, jeśli opał nie zostanie wykorzystany w tym sezonie, to będzie można z niego skorzystać kolejnej zimy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kopitin / Depositphotos

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)Komentarze


Twoja strona ogrodu