Logo
Logo

10 książek pod choinkę | dla ogrodnika i ogrodniczki

Brak Ci pomysłu na prezent dla znajomej ogrodniczki lub miłośnika roślin? Oto 10 książek, które powinny znaleźć się na ich półce!

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Listopad-Grudzień 2021

Książki
dla ogrodników

książki pod choinkę Smak dzikich roślin
Patrycja Machałek
SMAK DZIKICH ROŚLIN
Poznaj moc dzikich ziół, chwastów oraz liści drzew i naucz się gotować w zgodzie z rytmem natury. Książka Patrycji Machałek pozwoli Ci odkryć właściwości nietypowych ziół, dowiesz się z niej liście jakich drzew idealnie urozmaicą domowe menu. Znajdziesz inspiracje do kulinarnych eksperymentów i zaskoczysz znajomych o każdej porze roku. Zawiera ponad 100 przepisów na potrawy z wykorzystaniem nieoczywistych roślin rosnących blisko Ciebie.
Więcej informacji: Wydawnictwo Znak koncept, 2021
książki pod choinkę O czym szumią zioła
Ruta Kowalska
O CZYM SZUMIĄ ZIOŁA – PODRĘCZNIK ZIOŁOLECZNICTWA, TOM 1
Szczodra dawka naukowej wiedzy na temat roślin leczniczych doprawiona szczyptą historii ziół i etnobotaniki, ilustrowana zdjęciami z samodzielnie przygotowanymi naturalnymi miksturami. Dzięki niej dowiesz się, jak prawidłowo zbierać, suszyć i przechowywać zioła, poznasz tajniki właściwego sporządzania ziołowych eliksirów i bez trudu przygotujesz samodzielnie skuteczne leki ziołowe do własnej apteczki. Naucz się czerpać z obfitości płynącej ze świata Natury.
Więcej informacji: Zioła w pełni, 2021
książki pod choinkę Szkoła cięcia 2
Alicja Grabowska, Lucyna Grabowska
SZKOŁA CIĘCIA 2 – DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Najczęstszym powodem kłopotów z cięciem jest brak wiedzy albo brak doświadczenia. Jeśli nie wiesz, jak ciąć swoje drzewa i krzewy owocowe lub opada z Ciebie cała odwaga, to ta książka pomoże Ci uzupełnić wiedzę i doda pewności w działaniu. Dzięki niej zrozumiesz, po co i jak masz ciąć drzewka i krzewy; nie będziesz się martwić, że zrobisz coś źle, bo wszystko jest bardzo dokładnie wyjaśnione. Polub cięcie i zacznij się cieszyć obfitymi zbiorami owoców we własnym ogrodzie!
Więcej informacji: Wydawnictwo Szarotka, 2021
książki pod choinkę Co gdzie rośnie
Didier Willery
CO GDZIE ROŚNIE – 1900 ROŚLIN OGRODOWYCH NA KAŻDE STANOWISKO
Ten praktyczny poradnik prezentuje zestawienia gatunków oraz odmian kwiatów, krzewów i drzew ułożonych według różnych kluczy i jest świetną alternatywą dla alfabetycznych katalogów; nie trzeba znać nazw gatunkowych, by z niej korzystać. Poradnik zawiera propozycje gotowych kompozycji odpowiadających określonym warunkom siedliskowym i gustom ogrodników. Dzięki niemu z łatwością zaplanujesz urzekające rabaty kwiatowe oraz urocze ogrodowe zakątki.
Więcej informacji: Wydawnictwo Publicat, 2021
książki pod choinkę Jak nie zabić swoich roślin
Nik Southern
JAK NIE ZABIĆ SWOICH ROŚLIN
Jesteś seryjnym zabójcą roślin? Ile kwiatów masz na sumieniu? Ile doniczek wyniosłaś na śmietnik? Przyparta do muru wstydliwie wyznajesz, że potrafisz ususzyć nawet kaktusa? Czas z tym skończyć! Podaruj swoim kwiatom lepsze życie! Zacznij rozumieć ich potrzeby i naucz się odpowiedniej pielęgnacji każdego gatunku. Dowiedz się, co o kondycji rośliny mówią jej korzenie i liście. Naucz się, jak i kiedy podlewać, przestawiać i przesadzać swoje kwiaty i zostań domowym botanikiem.
Więcej informacji: Wydawnictwo Otwarte, 2018
książki pod choinkę Od chili do wanilii
Jarosław Molenda
OD CHILI DO WANILII – HISTORIA ROŚLIN APETYCZNYCH
Dzieje migracji roślin są o wiele ciekawsze niż ludzi i o wiele bardziej zagadkowe, bo skąd na przykład wizerunek ananasa na pompejańskiej mozaice sprzed 2 tysięcy lat, skoro zgodnie z oficjalną nauką owoc ten pojawił się w Europie dopiero po odkryciu Ameryki? Dzięki lekturze tej książki poznasz odpowiedź na tę i wiele innych zagadek, np. co ma curry do piernika, komu zawdzięczamy makaron i kto pierwszy delektował się lodami waniliowymi.
Więcej informacji: Wydawnictwo Bellona, 2019
książki pod choinkę Człowiek, który zrozumiał naturę
Andrea Wulf
CZŁOWIEK, KTÓRY ZROZUMIAŁ NATURĘ – NOWY ŚWIAT ALEXANDRA VON HUMBOLDTA
Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na Księżycu. Chciał poznać i zrozumieć świat, w którym żyjemy, i pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego. Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym, jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.
Więcej informacji: Wydawnictwo Poznańskie, 2017
książki pod choinkę Inteligencja kwiatów
Maurice Maeterlinck
INTELIGENCJA KWIATÓW
Czy rośliny potrafią… myśleć? W świetle dzisiejszej wiedzy śmiało możemy mówić o inteligentnych zachowaniach roślin. Lektura książki Maurice’a Maeterlincka – belgijskiego dramaturga i poety, laureata nagrody Nobla, a również znakomitego przyrodnika – pozwoli jej czytelnikom z zachwytem podziwiać świat roślin, opisany z głęboką wiedzą wyjątkowo pięknym językiem. Jest to polskie wydanie książki napisanej ponad 110 lat temu, ilustrowane wspaniałymi rycinami kwiatów.
Więcej informacji: Wydawnictwo MG, 2017
książki pod choinkę Łąka
Dave Goulson
ŁĄKA
Czy owadom chodzi tylko o jedzenie i seks? Czy słusznie brzydzimy się much? Jak szybka może być ważka? I czy polityka os jest lepsza niż ludzka? Przyroda to niesłychanie różnorodny, złożony i precyzyjny system. Mamy ją na wyciągnięcie ręki, ale często nie dostrzegamy jej i nie rozumiemy. Dzięki „Łące” możemy się tego nauczyć. Wyjdź do ogrodu albo do parku, kucnij w trawie i posłuchaj, co tam piszczy. Doceń piękno rozmaitych przejawów życia i zastanów się, jak możemy je ocalić.
Więcej informacji: Wydawnictwo Marginesy, 2018
książki pod choinkę Kwitnący umysł
Sue Stuart-Smith
KWITNĄCY UMSYŁ – O UZDRAWIAJĄCEJ MOCY NATURY
O ogrodach myślimy często jak o schronieniu, miejscu, w którym można zapomnieć o troskach całego świata i uciec od „prawdziwego” życia. Ale to wcale nie jest ucieczka. Gdy nasze ręce zanurzają się w ziemi, gdy w niej grzebiemy, sadzimy, pielimy, zbieramy plon jesteśmy tak blisko esencji życia, jak w żadnej innej naszej aktywności. Oto inspirująca i krzepiąca opowieść wybitnej psychoterapeutki i zapalonej ogrodniczki o uzdrawiającym wpływie przyrody na nasze życie.
Więcej informacji: Wydawnictwo Agora, 2021
 

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2021

Autor
10 książek pod choinkę | dla ogrodnika i ogrodniczki
10 książek pod choinkę | dla ogrodnika i ogrodniczki
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Listopad-Grudzień 2021
Przejrzyj i kup