Logo
Logo
25
Do góry

Polak mistrzem Europy drwali!

Michał Dubicki został mistrzem Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna! Dwukrotny Mistrz Polski, stając na najwyższym stopniu podium wyprzedził reprezentanta Belgii Koena Martensa oraz Czecha Martina Komárka. Tegoroczna rywalizacja w mistrzostwach Starego Kontynentu, odbyła się w wyjątkowej wirtualnej formule, a bój o złoto toczyli najlepsi drwale z czternastu europejskich państw.

TEMAT NA CZASIE
Jaką trawę wybrać do renowacji trawnika?
TEMAT NA CZASIE
Jaką trawę wybrać do renowacji trawnika?
Nie ma powodu do paniki, jeśli po zimie Twój trawnik nie przypomina zielonego dywanu z poprzedniego sezonu. Przy odrobinie czułej opieki z łatwością...

Mistrzostwa Europy STIHL TIMBERSPORTS® odbywają się w ramach międzynarodowej serii zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna na czas i rozgrywane są w sześciu konkurencjach nawiązujących do pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Sport ten, o tradycji sięgającej 1870 roku, porwał kibiców na całym świecie, którzy doceniają przede wszystkim prawdziwie sportową rywalizację podczas zawodów oraz widowiskowość ekstremalnie wyczerpujących i trudnych technicznie konkurencji. Nieodłącznym elementem rywalizacji jest potężny ryk pilarek, ostre jak brzytwa siekiery oraz buzująca adrenalina zawodników.

Mistrz Europy - właściciel tartaku i strażak ochotnik

Michał Dubicki przebojem wdarł się na szczyt w sportowym cięciu i rąbaniu drewna, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Swój kunszt Polak zademonstrował już w 2019 roku, kiedy to wygrał prestiżowe zawody Champions Trophy, pobijając jednocześnie rekord Europy w czasie wykonania jednej z konkurencji. To sprawiło, że był wymieniany w szerokim gronie faworytów tegorocznych Mistrzostw Europy STIHL TIMBERSPORTS®. Dubicki, który jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, a na co dzień zajmuje się prowadzeniem tartaku, nie krył radości ze zwycięstwa i tak podsumował swój występ:

Spełniłem swoje wielkie marzenie i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – w szczególności rodzinie i moim kibicom. Podziękowania należą się również organizatorom, którzy zrobili wszystko, żeby zawody w tym roku obfitującym w wyzwania jednak się odbyły. Jestem ogromnie szczęśliwy, zwycięstwo kosztowało mnie wiele pracy, a przeciwnicy zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko. Mam nadzieję, że to dopiero początek sukcesów i w przyszłości polska reprezentacja stanie się prawdziwą potęgą w sportowym cięciu i rąbaniu drewna.

Krocząc po złoty medal Mistrzostw Europy, Michał Dubicki musiał uporać się z następującymi konkurencjami:

  • Standing Block Chop (przerąbanie w jak najkrótszym czasie pionowo stojącej kłody)
  • Underhand Chop (przerąbanie leżącej kłody)
  • Single Buck (odcięcie krążka od poziomo ustawionej kłody za pomocą dwumetrowej piły ręcznej)
  • Springboard (zawodnik musi wyrąbać dwie „kieszenie” w ustawionej pionowo kłodzie, a następnie za pomocą deski umieszczonej w wyrąbanych wnękach wspiąć się na nią i odciąć jej wierzchołek)
  • Stock Saw (odcięcie za pomocą pilarki dwóch krążków o dokładnie określonej grubości)
  • Hot Saw (jak najszybsze odcięcie trzech krążków o określonej grubości z użyciem pilarki o imponującej mocy, sięgającej 80 KM).
Mistrz z Rawicza po raz kolejny udowodnił, że jego moc tkwi w konkurencjach wymagających użycia siekiery, nie bez powodu zyskał w środowisku ekstremalnych drwali przydomek „Axe Machine”.

Polam mistrzem drwali

Międzynarodowe sukcesy Polskich drwali

Polacy od kilku lat należą do czołówki najlepszych drwali w Europie i na świecie. W 2017 roku podczas Mistrzostw Świata w Liverpoolu, nasi reprezentanci po raz pierwszy w historii stanęli na drugim stopniu podium. Do elity zapukaliśmy jednak już dwa lata wcześniej, kiedy podczas Mistrzostw Świata odbywających się w Poznaniu reprezentacja Polski pobiła rekord Europy w rywalizacji drużynowej i o włos otarła się o medal. Natomiast w trakcie tegorocznych Mistrzostw Polski, wielokrotny reprezentant kraju - Marcin Juskowski, pobił rekord świata w konkurencji Stock Saw, wykonując ją w zaledwie 9.51 sekundy .

Wyjątkowy format Mistrzostw Europy Drwali 2020

Z powodu trwającej pandemii, organizacja tegorocznych mistrzostw do samego końca stała pod znakiem zapytania. W ostatniej chwili organizatorom udało się wypracować formułę, która pozwoliła na bezpieczne przeprowadzenie zawodów. Ekipa realizacyjna wraz z sędziami przez pierwsze dwa tygodnie grudnia jeździła po Starym Kontynencie i przy zachowaniu reżimu sanitarnego nagrywała występy 14 najlepszych europejskich drwali m.in. z Niemiec, Francji, Czech, Włoch i oczywiście Polski. Zawodnikom zapewniono takie same warunki startu, a także ten sam rodzaj drewna, pochodzący z jednej plantacji. Nagrania pierwszy raz zostały zestawione ze sobą podczas oficjalnej transmisji zawodów 27 grudnia 2020 roku.

01/05/2021
Źródło: STIHL

Warto przeczytać
NAWOŻENIE
Na czasie
NAWOŻENIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu