Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
125
Do góry

Jakie narzędzia wykorzystać do wiosennych prac w ogrodzie?

Dobra ziemia jest kluczem do wymarzonego ogrodu. Dlatego też warto poświęcić jej regularnie trochę czasu. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją glebę, natura odwdzięczy Ci się z nawiązką, przez cały kolejny rok! Podczas pielęgnacji gleby warto postawić na odpowiednie, wielofunkcyjne narzędzia, które znacząco ułatwią prace w ogrodzie. Dzięki wielofunkcyjnym rozwiązaniom technicznym, takim jak multi-star® marki WOLF-Garten, wiosenne prace w ogrodzie mogą stać się prawdziwą przyjemnością!

Żyzna gleba to podstawa. Zanim przejdziemy do konkretnych zabiegów, trzeba zwrócić uwagę na typ gleby, z którym będziemy się borykać. Każdy z typów gleby wymaga bowiem innej pielęgnacji.

Lekka, piaszczysta gleba jest drobnoziarnista, przepuszczalna dla wody i może być „uprawiana“ bez użycia dużej siły. Przy odrobinie nawozu i regularnym podlewaniu dostarczy Ci to wiele przyjemności z prac w ogrodzie.
Średnioziarnista gleba gliniasta, składa się z gliny i piasku, daje korzeniom dobrą przyczepność i szybko wchłania tlen i wodę.
Ciężka gliniasta gleba, jest niestety trudna w uprawie. Ma tendencję do tworzenia skorup, gdy wysycha. Woda przenika powoli, zarówno korzenie, jak i ogrodnicy muszą się przez nią przebijać. Poprawę jej jakości można uzyskać poprzez mieszanie z piaszczystą glebą.

Narzędzia WOLF-Garten

Narzędzia ogrodnicze multi-star® marki WOLF-Garten łączą w sobie funkcjonalność i wszechstronność zastosowania. Wystarczy jeden trzonek do którego łatwo i szybko podłączysz wiele końcówek roboczych.

Narzędzia do uprawy gleby

Kopanie

Zima to wyjątkowo ciężki czas dla gleby. Dlatego też ziemia będzie Ci wdzięczna jeśli po zimie usuniesz z niej wierzchnią warstwę, by powietrze i woda lepiej wsiąkały. Jeśli szukasz narzędzia, które pozwoli Ci profesjonalnie spulchnić i napowietrzyć glebę, wybierz kultywator multi-star® Kultywator (BO-M). Jeżeli zależy Ci na spulchnianiu chroniącym korzenie, oraz napowietrzaniu nawet w kamienistej glebie, przyda Ci się multi-star® Spulchniacz (BA-M).

Rozkruszanie

Jeśli zależy Ci na idealnych warunkach wzrostu, musisz postawić na dobrze rozdrobnioną ziemię. Dlaczego? Luźna warstwa gleby pochłania wilgoć, wzmacniając tym samym korzenie nasion i młode rośliny. Multi-star® Grabie kabłąkowe (DO-M 40) mogą pełnić wiele funkcji podczas prac w ogrodzie – dzięki stalowym zębom możesz łatwo rozluźnić glebę, a żeby wygładzić ziemię wystarczy jedynie odwrócić narzędzie! Jeśli lubisz wielofunkcyjne narzędzia, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie multi-star® Spulchniacz-Rozdrabniacz (DA-S). Dzięki niemu możesz m.in. wykonać płaskie rozprowadzenie nawozu, nasion, kompostu lub rozdrabnianie ziemi w celu optymalnego przygotowania jej pod grządki.

Narzędzia ogrodnicze WOLF-Garten

Dzięki wielofunkcyjnym rozwiązaniom technicznym, takim jak multi-star® marki WOLF-Garten, wiosenne prace w ogrodzie mogą stać się prawdziwą przyjemnością!

Napowietrzanie

Aby wydać plon, ziemia potrzebuje regularnej aearacji, by doprowadzić młodym nasionom składniki odżywcze. Dzięki małemu stalowemu aeratorowi, jakim jest multi-star® Napowietrzacz (BI-M), nawet bardzo bliskie sobie sadzonki mogą otrzymywać odpowiednią ilość tlenu. Kolejnym wartym zastosowania narzędziem jest multi-star® Motyka dwustronna (iM-M). Oferuje ona trzy funkcje: spulchnianie, spiętrzanie gleby i tworzenie bruzd w ziemi.

Siew i sadzenie

Czas sadzenia jest najbardziej kreatywnym elementem ogrodnictwa. Dzięki zastosowaniu multi-star® Siewnika (EA-M) możesz być pewien, że zawsze robisz odpowiednie odstępy między nasionami. Kolejnym przydatnym narzędziem, który znacznie ułatwi Ci pracę jest multi-star® Łopatka (LU-SM) Niezależnie czy użyjesz jej jako narzędzia podręcznego czy na długim trzonku, zawsze pomoże Ci przyjemnie obsadzić nawet twardą ziemię.

Nawożenie

Proces wzrostu wymaga energii. Doskonałym jej źródłem są natomiast nawozy – dzięki nim oddasz ziemi to, czego potrzebuje najbardziej. Najlepszym sposobem na znalezienie nawozu idealnego jest analiza gleby. Dzięki niej będziesz wiedzieć, czego najbardziej potrzebuje Twoja gleba- azotu, fosforu lub potasu, i w jakich ilościach.

Pielenie

Jeżeli w swoim życiu borykasz się z dużą ilością stresu, mamy dla Ciebie dobre rozwiązanie, które pozwoli na zredukowanie napięcia – wyrywanie chwastów! Odchwaszczanie ogrodu potrafi być jednak męczące na dłuższą metę. Dlatego też warto wspomóc się odpowiednimi narzędziami, aby maksymalnie ułatwić sobie pracę. Do takich należy multi-star® Motyka (HU-M 10), która pozwoli Ci na dokładne oczyszczenie przerośniętych grządek. A dzięki super ostrym wymiennym ostrzom, nie pozostanie tam nic, czego nie powinno być. Jeżeli pracujesz na lekkiej, piaszczystej glebie, wybierz multi-star® Podcinacz (GS-M 16).

 Tekst i zdjęcia: WOLF-Garten


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu