Logo
Logo
Okazje

Zabezpieczanie drewnianego tarasu przed zimą

Na jesieni i w zimie niska temperatura oraz długo utrzymująca się wilgoć powodują, że drewno odkształca się i jest mniej wytrzymałe. Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy ALTAX podpowiada w jaki sposób trwale zabezpieczyć drewniany taras na zimę, by służył nam przez lata.

 

Drewniany taras w zimie

Przygotowując się do jesiennych porządków, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan techniczny i wygląd drewnianych konstrukcji. Zimą tarasy narażone są na zamarzający i topniejący na przemian śnieg oraz duże wahania temperatury. Takie warunki nie są sprzyjające nawet dla drewna egzotycznego, bardziej odpornego na niekorzystną aurę, dlatego niezależnie od posiadanego gatunku drewna, lepiej zawczasu zabezpieczyć je przed niszczącym działaniem deszczu, śniegu i mrozu.

Kiedy zabezpieczać drewniany taras?

Dokonując renowacji tarasu, należy wybrać słoneczny, bezdeszczowy dzień o niskiej wilgotności powietrza, gdy temperatura panująca na dworze nie spada poniżej 10 stopni. Im wcześniej to zrobimy, tym większą mamy pewność, że nasz taras będzie odpowiednio zabezpieczony przed jesienno-zimową pogodą.

Jak zabezpieczać drewniany taras?

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych należy najpierw sprawdzić stan powłoki zabezpieczającej. Jeśli była ona wcześniej zaolejowana wystarczy jedynie nałożyć kolejną warstwę. Natomiast jeżeli powłoka ochronna tarasu uległa uszkodzeniu, to trzeba usunąć resztki starego preparatu, a następnie pomalować olejem. Pamiętajmy, że przed nałożeniem produktu drewno musi być suche i oczyszczone, by mógł on bez przeszkód wniknąć w pory drewna.

drewniany taras w zimie fot. Brigitte Werner Pixabay
fot. Brigitte Werner, Pixabay

Czym zabezpieczać drewniany taras?

Podczas wyboru preparatu warto zwrócić uwagę, na jak długo zabezpiecza on pomalowaną powierzchnię oraz czy jest odpowiedni do stosowania na zewnątrz. Najpopularniejszy wśród preparatów do zabezpieczania drewnianych tarasów jest olej do drewna, który pozwala zachować jego naturalny charakter. Olej wzmacnia kolor oraz podkreśla barwę i strukturę drewna. Dodatkowo doskonale zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi, jednocześnie nie łuszczy się i nie pęka.Nowością na polskim rynku są oleje szybkoschnące, które pozwalają skrócić czas prac renowacyjnych do jednego dnia. To szczególnie istotne w okresie jesiennym, kiedy trudno przewidzieć zmiany pogody. Należy pamiętać, że jeśli drewno nie było wcześniej zabezpieczone przed biokorozją należy przed nałożeniem oleju użyć najpierw impregnatu gruntującego do drewna, który zabezpieczy je przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz larwami owadów żerujących w drewnie.

Warto pamiętać, że przy niskiej temperaturze znacznie spowolnione jest odparowywanie wody z powierzchni, dlatego gdy pojawią się pierwsze obfite opady śniegu dobrze jest usuwać je z tarasu.

Nowoczesne środki sprawiają, że nie potrzeba wiele czasu, by zadbać o swój taras. Renowację można wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie wybrać pogodny dzień, dobrać odpowiedni środek i zaopatrzyć się w dobry pędzel. Drewniany taras zakonserwowany przed rozpoczęciem zimy będzie służyć nam przez długi czas.

Źródło: Altax

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu