Logo
Logo

Czym kierować się wybrając schody do ogrodu?

Schody wybudowane w ogrodzie powinny być wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. Warto też pamiętać, że powinny pasować do otoczenia. Ważny jest także materiał, z którego będą wykonane schody. Powinien być odporny na ścieranie i wahania temperatur. Zobacz, jak prezentują się w ogrodzie schody betonowe.

Schody ogrodowe mogą prowadzić z ogrodu bezpośrednio do domu lub na ganek, taras czy werandę. Wykorzystywane są także na działkach o zróżnicowanym poziomie terenu, do zabudowy stromych skarp.

Zobacz, jak wykonać betonowe schody ogrodowe

- W zależności od tego, gdzie chcemy zbudować schody, różna będzie liczba stopni czy szerokość całego systemu. Przy nietypowych zabudowach zawsze dobrym wyborem będą systemy schodowe, produkowane na indywidualne zamówienie - podpowiada Tomasz Ługowski, główny projektant firmy Bruk-Bet.

Schody w ogrodzie powinny spełniać następujące warunki

Wygodne stopnie powinny mieć około 15 cm wysokości. Dobrze, aby ich szerokość zamykała się w przedziale 30-35 cm. Aby schody były wystarczająco przestronne, ich długość nie powinna być mniejsza niż 70 centymetrów.

Należy też pamiętać, że będą one wystawione na działanie zmiennych warunków pogodowych, warto więc wybierać te wykonane z materiału odpornego na wilgoć czy mróz. Z pewnością największą trwałością cechować będą się mocne, betonowe schody. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele tego rodzaju wyrobów, które w niczym nie przypominają szarych, jednolitych schodów, popularnych przed laty.

Schody ogrodowe (fot. Bruk-Bet)
Schody ogrodowe (fot. Bruk-Bet).
 
 

Zobacz, jak łączyć różne materiały budując schody ogrodowe

"Różnorodność wykończeń i kolorów schodów, które oferuje firma Bruk-Bet, jest bardzo szeroka. Z łatwością wybierzemy spośród nich takie, które idealnie zastąpią stare konstrukcje, jak i schody pasujące do nowoczesnych zabudowań.
Komfort użytkowania schodów można zwiększyć poprzez zastosowanie funkcjonalnych dodatków. Dzięki śrutowanemu paskowi antypoślizgowemu unikniemy ryzyka upadku.
Jeżeli użytkujemy wózek dziecięcy poruszanie się po schodach ułatwi nam specjalna bieżnia wjazdowa.
Dobrym rozwiązaniem są też schody oświetlone systemem LED, który ułatwi poruszanie się po zmroku
." - radzi ekspert firmy Bruk-Bet.

Na wygodę użytkowania schodów wpływ ma także liczba stopni. Najlepiej, aby była ona dostosowana do naturalnego rytmu chodu człowieka, czyli nieparzysta. Przeważnie projektuje się więc schody o przynajmniej trzech stopniach. Jeśli ukształtowanie terenu wymusza wybudowanie wysokich schodów, dobrze będzie co kilka stopni umieścić płaską powierzchnię, tzw. spocznik.

 
 

Wybierz schody pasujące do domu i jego otoczenia

Czynnikiem determinującym wybór schodów ogrodowych jest najczęściej aranżacja posesji. Schody należy zatem dopasować do elewacji, ogrodzenia czy podmurówki.

"W przypadku klasycznych, dużych domów, najlepiej sprawdzą się schody blokowe. Są one dość masywne, dzięki czemu nadają otoczeniu nieco dworskiego charakteru." - przekonuje Tomasz Ługowski.

Jeśli zależy nam na uwydatnieniu szlachetności wykonania schodów, możemy zdecydować się na wersję z dodatkowo szlifowanymi stopniami. W przypadku, gdy nie potrzebujemy nowych schodów, a chcielibyśmy odświeżyć już istniejące, możemy je zabudować.

"Konstrukcja schodów kątowych polega na połączeniu płyty górnej i podstopnicy w jeden zespolony element. Dzięki temu można z nich wykonać zarówno nowe stopnie, jak i zabudować już istniejące." - tłumaczy główny projektant Bruk-Betu.

źródło Bruk-Bet

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_nawierzchnie_i_tarasy
NAJNOWSZE TREŚCI