Logo
Logo

Opaska w wokół domu (odwodnienie) – do czego służy i jaką ją wykonać?

Opaska wokół domu to doskonały sposób na uporządkowanie przestrzeni i wykończenie domu. Opaska ma wiele funkcji, a jej głównym zadaniem jest odsunięcie wilgoci od domu, co zapewnia lepszą termoizolację i pozytywnie wpływa na mury oraz warunki, panujące wewnątrz budynku. Jej wykonanie nie jest trudne, ale trzeba odpowiednio wybrać materiał, aby opaska wokół domu dobrze spełniała swoją funkcję i ładnie się prezentowała. Z czego wykonać opaskę wokół domu? Jak wykonać opaskę? Czy warto sadzić rośliny w opasce wokół domu?

Spis treści
Jaka powinna być opaska wokół domu?
Z czego wykonać opaskę wokół domu?
Czy w obrębie opaski domu można mieć rośliny?
Jak wykonać opaskę żwirową i z kostki?
Jak odprowadzić deszczówkę z opaski?

Jaka powinna być opaska wokół domu?

Pas terenu, przylegający do ścian domu, powinien być okryty, co zmniejszy działanie warunków zewnętrznych na dolne części murów. W tym celu stosuje się właśnie opaskę wokół domu, czyli pewnego rodzaju odwodnienie, które odsuwa wilgoć od domu, zapobiega zawilgoceniu i zbieraniu się deszczówki przy domu. Brak opaski może doprowadzić do zawilgocenia, a nawet zalania niższych części budynku. Dodatkowo to doskonały sposób na estetyczne wykończenie domu.

 • Opaska powinna mieć od 40 do 60 cm szerokości.
 • Powierzchnia opaski powinna być nachylona, aby zapewnić odprowadzanie nadmiaru wody i wilgoci od ścian budynku. Nachylenie powinno wynosić minimum 2%.
 • Opaska powinna dobrze i szybko wysychać, dlatego należy ją wykonywać z drobnych materiałów lub ażurowych płyt.

Najczęstszym błędem jest wykonywanie opaski z wylewki betonowej, czy pokrywanie jej płytkami. Takie rozwiązanie nie będzie ani trwałe, ani funkcjonalne, a materiał stosunkowo szybko może zacząć się wybrzuszać i pękać.

Z czego wykonać opaskę wokół domu?

Nowoczesna opaska wokół domu zazwyczaj wykonana jest z:

► żwirku lub kamyków – bardzo funkcjonalna i dobrze wygląda, zwłaszcza że kolor kamyków można dobrać do swoich upodobań i wyglądu domu oraz ogrodu.

► kostki brukowej – szybko wysycha i dobrze odprowadza wilgoć, a dodatkowo świetnie wygląda i jest prosta w układaniu.

► desek – pięknie wygląda i doskonale pasuje do nowoczesnych domów. Niestety nie chroni dobrze przed wilgocią, dlatego opaskę wykłada się ze żwiru, a dopiero na niego wykłada deski.

► betonu – to jeden z popularniejszych sposobów na wykonanie opaski. Należy wykopać odpowiednie koryto, a podłoże porządnie utwardzić. Zgodnie z zasadami wylewania batonu powinniśmy też zastosować jego zbrojenie. Taka opaska domu to bardzo praktyczne i trwałe rozwiązanie.

Czy w obrębie opaski domu można mieć rośliny?

Chcąc, aby opaska wyglądała bardziej dekoracyjnie, można posadzić w jej przestrzeni rośliny. Rośliny w opasce wokół domu powinny być niewielkie tak, aby nie dotykały murów (np. rumianek, floks, sierpnica pospolita, ślaz piżmowy, łubin ogrodowy itp.). Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie roślin w donicach, dzięki czemu w razie potrzeby będzie można je przestawić.

Jak wykonać opaskę żwirową i z kostki?

Kostka wokół domu i opaska z kamieni (żwiru) to najpopularniejsze rozwiązania przy tworzeniu opaski. Układa się je bardzo podobnie, a oba rozwiązania szybko wysychają i zapewniają dobre odprowadzanie wody. Dodatkowo bardzo duży wybór tych materiałów umożliwia dobranie ich koloru i wyglądu do elewacji domu i charakteru ogrodu.

Jak zrobić opaskę?

 1. Dla opaski ze żwirku lub kamyków, wykop koryto o szerokości, jaką ma mieć opaska, usuwając część gleby na głębokość około 25-30 cm. W przypadku wyboru kostki korytko powinno być głębsze i należy je dopasować do wysokości kostki, dodając do niej kilka centymetrów (na warstwę drenażową i piasek).
 2. Następnie oznacz i wkop krawężniki, wyznaczając dokładny obrys opaski.
 3. Czas na wsypanie warstwy drenażowej. Trzeba ją później mocno utwardzić a na wierzch wsypać warstwę piasku.
 4. Na tak przygotowane podłoże można umieścić żwir, kamyki lub kostkę układając je równomiernie i dociskając.

Jak odprowadzić deszczówkę z opaski?

Trzeba pamiętać, że wokół domu będzie zbierać się deszczówka, spływająca z rynien, dlatego opaska wymaga odprowadzania nadmiaru wody. Woda może być rozprowadzana do ogrodu, nawilżając glebę lub być odprowadzana do studzienki odpływowej bądź oczka wodnego.

Jak zrobić odprowadzenie wody z opaski po ogrodzie?

 1. Odpływ można wykonać, formując korytko, które będzie odprowadzać wodę spod rury spustowej.
 2. Musi być ono utwardzane, np. z kostki brukowej lub gotowych elementów betonowych.
 3. Pod rurą spustową należy umieścić betonową misę, aby woda nie była rozchlapywana w trakcie intensywnych opadów.
 4. Długość spływu (czyli uformowanego korytka) zależy od uformowania terenu.
 5. Na końcu korytka należy utworzyć wachlarzowe zakończenie przysypane żwirem jeśli chce się wodę odprowadzać do ogrodu.

Jak zrobić odprowadzenie wody do studzienki lub oczka wodnego?

 1. W przypadku odprowadzania wody do oczka lub studzienki, w opasce wpuszcza się rurę odpływową (rury drenarskie), które na całej długości posiadają niewielkie otwory, więc zbierają wodę, umożliwiając jej odprowadzenie.
 2. Rurę zbierającą wodę z rur drenarskich kładzie się pod nachyleniem, na utwardzonej warstwie i pod ziemią. Wylot rury należy skierować w wybrane miejsce.
 3. Na końcu – na wylocie do studzienki lub oczka wodnego, powinna się znajdować siatka, która zatrzyma zanieczyszczenia. Trzeba ją regularnie czyścić.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodke.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Autor
Opaska w wokół domu (odwodnienie) – do czego służy i jaką ją wykonać?
Opaska w wokół domu (odwodnienie) – do czego służy i jaką ją wykonać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz