Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Drewno w ogrodzie to nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka, która harmonizuje z naturalnym otoczeniem i nadaje przestrzeni przyjazny charakter. Pomimo licznych zalet, drewniane elementy takie jak płoty, domki narzędziowe, czy pergole są narażone na szereg negatywnych czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg, a przede wszystkim intensywne nasłonecznienie mogą znacząco osłabić ich wytrzymałość i estetykę. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednia konserwacja i zabezpieczenie drewna są w zasięgu naszych możliwości.

Wystarczy wybrać odpowiedni produkt, aby zabezpieczyć drewniane powierzchnie przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz biokorozją. Dowiedz się, jak skutecznie przygotować drewno do sezonu, jakie produkty stosować, aby zapewnić mu długotrwałą ochronę i jakie są kluczowe etapy w procesie konserwacji. To wszystko po to, aby Twój ogród mógł zachwycać pięknem drewna przez cały rok, niezależnie od kaprysów pogody.

Streszczenie artykułu
Drewno w ogrodzie, mimo swojej estetycznej wartości i funkcjonalności, jest narażone na uszkodzenia spowodowane przez czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, i intensywne nasłonecznienie, które mogą osłabić jego wytrzymałość i estetykę. Odpowiednia ochrona drewna, w tym wybór właściwego produktu, może skutecznie zabezpieczyć je przed wilgocią, promieniowaniem UV, i biokorozją. Przed nałożeniem impregnatu, jak Protect+ Woodtouch V33, ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna, w tym szlifowanie, czyszczenie i usunięcie ewentualnych starych powłok. Impregnat Protect+ zwiększa przyczepność i trwałość impregnacji, zapewniając naturalny wygląd drewna oraz długotrwałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Spis treści
Jakie są główne zagrożenia dla drewna w ogrodzie? Jakie działanie ma impregnat Protect+ Woodtouch V33? Jakie są kluczowe etapy w procesie zabezpieczania drewna? Jak przygotować drewno do aplikacji impregnatu? Jak efektywnie zabezpieczyć drewno przed biokorozją? Jakie są etapy prawidłowego malowania drewna w ogrodzie? Jakie korzyści zapewnia zawartość włókien drzewnych w impregnacie Protect+?

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie? 

Elementy drewniane takie jak płoty, domki narzędziowe lub pergole pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także dodają estetycznego uroku ogrodowi, wnosząc naturalny i przyjazny charakter. Niemniej, niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg, czy silne nasłonecznienie, mogą w mgnieniu oka pozbawić drewno jego pięknego wyglądu. Na szczęście, odpowiednia pielęgnacja i ochrona drewna leżą w zasięgu naszych możliwości. Wystarczy wybrać właściwy produkt ochronny, aby samodzielnie zabezpieczyć drewniane powierzchnie przed pogodą.

Impregnat Protect+: Gwarancja pięknego i trwałego drewna w ogrodzie
IMPREGNAT PROTECT+
Impregnat Protect+ Woodtouch V33 chroni i dekoruje drewno na zewnątrz. Jest to produkt 3w1, który impregnuje, dekoruje i chroni drewno, jest odporny na warunki pogodowe (słońce, deszcz, śnieg, mróz). Zawiera włókna drzewne wzmacniające strukturę drewna. Tworzy barierę przed wodą i wilgocią.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ochrona przed słońcem i deszczem 

Wydaje się, że w ciepłe, słoneczne lato, kiedy opady są rzadkie, drewniane elementy w ogrodzie są bezpieczne. Jednak to błędne przekonanie. Promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na zewnętrzne warstwy drewna, powodując ich utlenianie, co prowadzi do blaknięcia barwy (szarzenia) oraz osłabienia struktury zewnętrznej.

Z tego względu drewno wystawione na działanie promieni słonecznych powinno być zabezpieczone produktami zawierającymi filtry anty-UV, które chronią powierzchnie drewniane przed szkodliwym działaniem słońca. W przypadku Impregnatu Protect+ V33 skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi zapewnia technologia UV Protect.

Filtry anty- UV oraz pigmenty zawarte w tym impregnacie zapobiegają zmianom koloru oraz niszczeniu struktury powierzchni. Pod wpływem opadów i wysokiej wilgotności powietrza drewno na zmianę pęcznieje i kurczy się, co jest określane mianem zmian objętościowych. Zmiany te są potęgowane wahaniami temperatur i prowadzą do uszkodzenia struktury drewna poprzez powstawanie mikroszczelin. Dlatego ważne jest, aby produkt zabezpieczający drewno był odporny na kurczenie i rozkurczanie drewna. 

Impregnat V33 Protect+ jest opracowany na bazie innowacyjnej formuły z zawartością włókien drzewnych. Włókna drzewne w nim zawarte wiążą się z powierzchnią drewna, wzmacniając je i poprawiając jego wytrzymałość mechaniczną i stabilność strukturalną, pomagają tym samym zredukować skurcze i pęcznienie drewna.

Kluczowy etap zabezpieczenia drewna – przygotowanie powierzchni 

Dysponując odpowiednim produktem możemy przystąpić do zabezpieczenia drewna. Punktem wyjścia jest odpowiednie przygotowanie powierzchni.

 • Drewno nowe oraz surowe, niezabezpieczone wcześniej żadnymi środkami należy doprowadzić do gładkości poprzez szlifowanie papierem ściernym. Dopiero na drewno suche, czyste i oczyszczone z pyłu możemy nałożyć impregnat biobójczy chroniący przed biokorozją oraz produkt wykończeniowy, jakim jest Impregnat Protect + V33.
 • Przy drewnie wcześniej malowanym impregnatem, lazurą lub lakierobejcą trzeba ocenić stan poprzedniej powłoki. Jeśli powłoka jest w stanie nienaruszonym, wystarczy dokonać zmatowienia powierzchni, odpylić i nałożyć warstwę renowacyjną nowego impregnatu.
 • Gdy powłoka jest zniszczona lub widoczne są ślady biokorozji, starą warstwę usuwamy mechanicznie papierem ściernym lub przy pomocy Żelu do usuwania starych powłok V33, a następnie szlifujemy aż do odsłonięcia surowego drewna. 

Zabezpieczanie przed biokorozją 

Chcąc jak najskuteczniej zabezpieczyć drewno przed biokorozją, przed nałożeniem warstwy wykończeniowej należy nałożyć na całą zabezpieczaną powierzchnię impregnat biobójczy (np. Impregnat do drewna budowlanego V33). Impregnat biobójczy można stosować jedynie na drewno surowe, gdyż musi on wniknąć w głąb zabezpieczanej powierzchni. Powłoki na powierzchni drewna uniemożliwią wnikniecie impregnatu. 

Piękny ogród na lata: Zabezpieczenie drewna impregnatem Protect+
Fot. V33
Ogrodzenia, pergole, elementy ozdobne – Impregnat Protect+ doskonale zadba o elementy architektury ogrodowe i sprawi, że ten szlachetny materiał, jakim jest drewno, zamiast szarzeć, będzie zachwycał pięknym usłojeniem i głębią koloru również po wyjątkowo deszczowych jesieniach i mroźnych zimach.

Malowanie drewna krok po kroku

 • Właściwe zabezpieczenie drewna produktem powłokotwórczym, jakim jest impregnat Protect+ polega na naniesieniu na jego powierzchnię dwóch lub trzech warstw, w odstępie minimum 3 godzin.
 • Liczba warstw będzie zależała od koloru oraz ekspozycji na słońce. Jeśli zabezpieczamy powierzchnię wyeksponowaną na południe lub południowy zachód, wówczas zalecane jest nałożenie trzech warstw impregnatu.
 • Dodatkowa warstwa jest także zalecana w przypadku najjaśniejszych kolorów.
 • Malowanie drewna impregnatem musi być przeprowadzane w warunkach pogodowych zapewniających właściwe wysychanie – optymalna temperatura nakładania waha się pomiędzy 10oC a 25oC.
 • Powierzchnia drewna nie może być mocno nagrzana, dlatego nie zaleca się malowania w pełnej ekspozycji słonecznej. Gorące drewno może sprawić, że produkt zbyt szybko zaschnie na powierzchni i nie zachowa pełnych właściwości. 

Piękny i naturalny efekt na lata 

Poza funkcją ochronną włókna drzewne zawarte w impregnacie Protect+ zwiększają przyczepność produktu do powierzchni, zapewniając jeszcze większa trwałość impregnacji. Pozwalają jednocześnie zachować naturalny, matowy i przez wiele osób bardzo pożądany wygląd i fakturę surowego drewna na malowanej powierzchni. 

Impregnat Protect+ to gwarancja pięknego wyglądu drewna w ogrodzie przez lata. Zapewnia on ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV, deszczu i śniegu, a także biokorozją. Dzięki zawartości włókien drzewnych, impregnat doskonale wnika w strukturę drewna i wzmacnia je, zapewniając trwałość i naturalny wygląd. Stosując Impregnat Protect+, możesz cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem przez długi czas.


Artykuł powstał we współpracy z marką V33 – producentem farb i środków ochrony drewna. 

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie internetowej: www.v33.pl

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie czynniki atmosferyczne negatywnie wpływają na drewno w ogrodzie?

  Deszcz, śnieg oraz intensywne nasłonecznienie mogą znacząco osłabić wytrzymałość i estetykę drewna.
 • Jakie działanie ma impregnat Protect+ Woodtouch V33?

  Impregnat chroni drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz biokorozją, impregnuje, dekoruje, a także wzmacnia jego strukturę.
 • Jakie są kluczowe etapy w procesie zabezpieczania drewna?

  Kluczowe etapy to odpowiednie przygotowanie powierzchni, nałożenie impregnatu biobójczego na surowe drewno oraz aplikacja produktu wykończeniowego.
 • Jak przygotować drewno do aplikacji impregnatu?

  Drewno należy oczyścić, wyszlifować i upewnić się, że jest suche. W przypadku drewna wcześniej malowanego, trzeba ocenić stan poprzedniej powłoki i w razie potrzeby usunąć starą warstwę.
 • Jakie korzyści zapewnia zawartość włókien drzewnych w impregnacie Protect+?

  Włókna drzewne wzmacniają strukturę drewna, zwiększają jego stabilność strukturalną oraz pomagają w redukcji skurczy i pęcznienia drewna.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi