Logo
Logo
143
Okazje

Uprawa awokado w doniczce

Smaczliwka wdzięczna (Persea americana) znana jako awokado, to jedna z tych roślin egzotycznych, które goszczą nie tylko na naszych talerzach, ale też na okiennych parapetach.

Jej uprawa w doniczce nie jest specjalnie trudna i gdy już poznamy podstawy jej pielęgnacji, awokado szybko stanie się bardzo efektowną ozdobą naszego domu. Do dzieła!

 

Awokado pochodzi z ciepłych rejonów świata, gdzie wyrasta na duże, rozłożyste drzewo (ok. 20 m. wys.). W naszym klimacie nie przetrwa zimy w gruncie, więc może być uprawiane jedynie w doniczkach. Posadzone w pojemniku nie osiągnie tak dużych rozmiarów jak w naturze – najwyżej od 1,5 do 2 m.

Niezależnie od tego, gdzie je ustawimy, awokado będzie mieć rozłożystą koronę, dlatego będzie potrzebować sporo miejsca.

Awokado w doniczce? Tak!

Największym walorem ozdobnym awokado są ładne, duże, lancetowate, zielone liście i drzewkowaty pokrój. W mieszkaniu roślina raczej nie zakwitnie, w przeciwieństwie do egzemplarzy uprawianych w szklarni lub ogrodzie zimowym.

W naturze awokado jest samopylne, ale pod osłonami może mieć problemy z zapalaniem, dlatego warto mu pomóc, przenosząc pyłek z kwiatka na kwiatek za pomocą pędzelka. Dzięki temu z zapylonych kwiatów wykształcą się małe, gruszkowate owoce, które wprawdzie nie będą tak duże i smaczne jak w ciepłym klimacie, ale nadal pozostaną wartościowe.

Uprawa awokado w doniczce, fot. Agnieszka Rey
Fot. Agnieszka Rey
Gdy awokado wypuszcza swój pierwszy pęd, pestka w charakterystyczny sposób pęka – jest to naturalne i nie szkodzi roślinie.
Uprawa awokado w doniczce, fot. Depositphotos
Fot. Olivia, 275827466/Depositphotos
Awokado co roku dość szybko i sporo przyrasta – 2-3 letnie drzewko może osiągnąć wysokość ok. 1,3 metra.

Jak uprawiać awokado? Łatwo!

Rozmnażanie z pestki

Musimy pamiętać, że rośliny uzyskane z pestki zaowocują dopiero po 8-10 latach uprawy, podczas gdy egzemplarze rozmnażane wegetatywnie potrafią wydać owoce już po 2-3 latach. Jeśli jednak bardziej zależy nam na satysfakcji z uprawy niż na owocach awokado, możemy spróbować uzyskać roślinę z pestki.

  • Do tego celu będziemy potrzebować świeżej pestki oraz wilgotnego podłoża.
  • Pestkę umieszczamy płytko w ziemi ostrzejszym końcem (na ok. 3-5 cm. gł.).
  • Ustawiamy w ciepłym, widnym miejscu, systematycznie, lecz umiarkowanie podlewając.
  • Gdy pestka wypuści kiełek i trochę podrośnie, przenosimy ją do nowej doniczki.
  • Początkowo sadzonka rośnie szybko, więc kiedy osiągnie pożądaną wysokość, warto przyciąć jej pęd główny, dzięki czemu zacznie się rozkrzewiać i przybierze postać drzewka.

Wymagania i pielęgnacja

Awokado lubi ciepło, dlatego przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej (zimą ok. 15-18°C, latem 22-25°C). Do prawidłowego rozwoju potrzebuje też dużo rozproszonego światła, dlatego najlepiej poczuje się na parapecie południowego okna, chronionego przed ostrym słońcem firanką.

  • Sezon letni roślina może spędzać też w ogrodzie lub na balkonie, w ciepłym, zacisznym, widnym miejscu. Kiedy jednak temperatura na zewnątrz zacznie spadać poniżej 15 °C, należy z powrotem przenieść ją do mieszkania, gdyż nie znosi temperatury poniżej 10 °C.

  • Zimę awokado powinno spędzać w widnym i umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu, gdzie będzie mogło przejść okres spoczynku. W tym czasie należy ograniczyć jego polewanie i zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza (np. z pomocą nawilżacza powietrza).

  • Wiosną awokado można przesadzić w nową doniczkę do świeżej, żyznej ziemi i rozpocząć jego systematyczne dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi dla roślin egzotycznych (raz na 2-3 tyg.). Musimy też pilnować, aby ziemia w doniczce stale była lekko wilgotna, ale nigdy mokra, bo chociaż awokado źle znosi suszę, jest też wrażliwe na zalanie.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: liudmilachernetska@gmail/Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość bbb

25-02-2022 11:21

jak umieszczamy w ziemi ostrzejszym koncem? chyba odwrotnie....

Gość TW

13-10-2021 18:28

"W naturze awokado jest [...] i może mieć problemy z zapalaniem..." - w tekście wkradł się chochlik drukarski ^.^

Gość Wiesława Koryciak

11-03-2020 07:59

Moje awokado posiada brązowe obrzeża liści, co to oznacza i jak tego się pozbyć ?.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu