Logo
Logo

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie

Przycinanie drzew owocowych i krzewów to ważne zadanie każdego właściciela ogrodu. Dzięki przycinaniu rośliny nie tylko zyskują lepszy wygląd, ale też zdrowo i równo się rozwijają. W tym artykule zebraliśmy informacje o tym, jak przycinać drzewa owocowe, krzewy róży i żywopłot oraz jakie narzędzia wybrać, by uzyskać najlepsze rezultaty.

Dlaczego należy przycinać drzewa i krzewy? 

Drzewa i krzewy przycina się z kilku powodów:

  • Aby światło słoneczne mogło dotrzeć do owoców.
  • Aby gałęzie rosły mocne i odporne.
  • Aby stymulować równomierny i zdrowy rozwój.

Jakie narzędzia są potrzebne do przycinania? 

Dobre narzędzia do przycinania sprawiają, że pracujesz skutecznie i komfortowo, a w dodatku maleje ryzyko, że rośliny ulegną uszkodzeniu. W tym miejscu prezentujemy listę narzędzi, które są potrzebne do przycinania krzewów i drzew. 

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie
Fot. JULA

▲ Sekatory

Pierwszym produktem, w który należy się zaopatrzyć, jest dobry sekator. W zależności od zakresu cięcia sekatora możesz nim przycinać małe i średnie gałęzie. Sekator z ostrzami z powłoką antyadhezyjną łatwo poradzi sobie z łodygami i gałęziami. Z kolei model z nożycowym układem ostrzy doskonale nadaje się do cięcia i przycinania kwiatów.

✔ Do mniejszych gałęzi, gałązek i łodyg

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie
Fot. JULA

▲ Nożyce do gałęzi 

Do przycinania nieco grubszych gałęzi drzew owocowych i krzewów możesz potrzebować nożyc do gałęzi. Mechanizm przekładni nożyc do gałęzi zwiększa siłę Twojego nacisku i sprawia, że mniej się męczysz. Wybierz teleskopowe nożyce do gałęzi, jeśli chcesz móc sięgać wysoko!

✔ Do grubszych gałęzi drzew i krzewów 

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie
Fot. JULA

▲ Piły do gałęzi

Gałęzie, które są za grube dla sekatorów i nożyc, możesz przycinać piłą. W tym przypadku także dostępne są modele teleskopowe do wysokich drzew i krzewów. Możesz również wyposażyć się w elektryczną piłę do gałęzi, która zapewnia skuteczne i wygodne przycinanie.

✔ Do grubych gałęzi 

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie
Fot. JULA

▲ Nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu są najlepszym narzędziem do przycinania żywopłotu i drzew ozdobnych. Do niewielkich krzewów wystarczą Ci ręczne nożyce do żywopłotu. Jeśli Twój żywopłot jest duży, a krzewy obfite, wybierz spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe nożyce do żywopłotu. 

✔ Do żywopłotu i drzew ozdobnych

Kiedy należy przycinać drzewa owocowe? 

Drzewa owocowe możesz przycinać w dowolnym momencie w lipcu, sierpniu i wrześniu. Wtedy rany szybko się goją, a ryzyko „krwawienia” jest niewielkie. Jeśli masz jabłonie lub grusze, możesz je przyciąć wczesną wiosną. 

Jak należy przycinać drzewa owocowe? 

Rozpocznij od pozbycia się martwych lub uszkodzonych gałęzi. Później możesz usunąć pędy odroślowe, czyli cienkie gałązki, które rosną prosto do góry. Zabierają one światło innym, mocniejszym gałęziom, które wydadzą owoce. Używaj sekatora, nożyc lub piły do gałęzi.

Kiedy należy przycinać krzewy róży? 

Krzewy róży przycinaj wiosną, gdy ryzyko nocnych przymrozków jest niewielkie. Nie czekaj zbyt długo – przed przycinaniem krzewy róży nie mogą zacząć wypuszczać nowych pędów. 

Jak należy przycinać krzewy róży? 

Wykonaj cięcia ukośne, żeby woda mogła łatwo spłynąć i usunąć słabe, zwiędłe lub przemrożone pędy. Używaj sekatora z ostrymi ostrzami, aby mieć pewność, że cięcia będą precyzyjne. 

Kiedy należy przycinać żywopłot? 

Pora przycinania zależy od rodzaju żywopłotu, ale większość żywopłotów liściastych i roślin iglastych można przycinać wiosną lub jesienią. Ze względu na to, że przycinanie pięknych, kwitnących żywopłotów nie jest niczym przyjemnym, możesz odłożyć tę czynność do lata. 

Jak należy przycinać żywopłot?

Używaj ręcznych lub maszynowych nożyc do żywopłotu i przycinaj od dołu do góry. Aby światło słoneczne mogło dotrzeć do wszystkich miejsc żywopłotu i sprawić, że będzie piękny i zielony, ważne jest, aby jego dół był szerszy niż góra.

JULA logo

Artykuł powstał we współpracy z firmą JULA. Więcej informacji i produktach znajdziesz na: www.jula.pl

Autor
Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie
Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi