Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
125
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jakie narzędzia wykorzystać do prac w ogrodzie?

Dobra ziemia jest kluczem do wymarzonego ogrodu. Dlatego też warto poświęcić jej regularnie trochę czasu. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją glebę, natura odwdzięczy Ci się z nawiązką, przez cały kolejny rok! Podczas pielęgnacji gleby warto postawić na odpowiednie, wielofunkcyjne narzędzia, które znacząco ułatwią prace w ogrodzie. Dzięki wielofunkcyjnym rozwiązaniom technicznym, takim jak multi-star® marki WOLF-Garten, wiosenne prace w ogrodzie mogą stać się prawdziwą przyjemnością!

 

Żyzna gleba to podstawa. Zanim przejdziemy do konkretnych zabiegów, trzeba zwrócić uwagę na typ gleby, z którym będziemy się borykać. Każdy z typów gleby wymaga bowiem innej pielęgnacji.

Lekka, piaszczysta gleba jest drobnoziarnista, przepuszczalna dla wody i może być „uprawiana“ bez użycia dużej siły. Przy odrobinie nawozu i regularnym podlewaniu dostarczy Ci to wiele przyjemności z prac w ogrodzie.
Średnioziarnista gleba gliniasta, składa się z gliny i piasku, daje korzeniom dobrą przyczepność i szybko wchłania tlen i wodę.
Ciężka gliniasta gleba, jest niestety trudna w uprawie. Ma tendencję do tworzenia skorup, gdy wysycha. Woda przenika powoli, zarówno korzenie, jak i ogrodnicy muszą się przez nią przebijać. Poprawę jej jakości można uzyskać poprzez mieszanie z piaszczystą glebą.

Narzędzia WOLF-Garten

Narzędzia ogrodnicze multi-star® marki WOLF-Garten łączą w sobie funkcjonalność i wszechstronność zastosowania. Wystarczy jeden trzonek do którego łatwo i szybko podłączysz wiele końcówek roboczych.

Narzędzia do uprawy gleby

Kopanie

Zima to wyjątkowo ciężki czas dla gleby. Dlatego też ziemia będzie Ci wdzięczna jeśli po zimie usuniesz z niej wierzchnią warstwę, by powietrze i woda lepiej wsiąkały. Jeśli szukasz narzędzia, które pozwoli Ci profesjonalnie spulchnić i napowietrzyć glebę, wybierz kultywator multi-star® Kultywator (BO-M). Jeżeli zależy Ci na spulchnianiu chroniącym korzenie, oraz napowietrzaniu nawet w kamienistej glebie, przyda Ci się multi-star® Spulchniacz (BA-M).

Rozkruszanie

Jeśli zależy Ci na idealnych warunkach wzrostu, musisz postawić na dobrze rozdrobnioną ziemię. Dlaczego? Luźna warstwa gleby pochłania wilgoć, wzmacniając tym samym korzenie nasion i młode rośliny. Multi-star® Grabie kabłąkowe (DO-M 40) mogą pełnić wiele funkcji podczas prac w ogrodzie – dzięki stalowym zębom możesz łatwo rozluźnić glebę, a żeby wygładzić ziemię wystarczy jedynie odwrócić narzędzie! Jeśli lubisz wielofunkcyjne narzędzia, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie multi-star® Spulchniacz-Rozdrabniacz (DA-S). Dzięki niemu możesz m.in. wykonać płaskie rozprowadzenie nawozu, nasion, kompostu lub rozdrabnianie ziemi w celu optymalnego przygotowania jej pod grządki.

Narzędzia ogrodnicze WOLF-Garten

Dzięki wielofunkcyjnym rozwiązaniom technicznym, takim jak multi-star® marki WOLF-Garten, wiosenne prace w ogrodzie mogą stać się prawdziwą przyjemnością!

Napowietrzanie

Aby wydać plon, ziemia potrzebuje regularnej aearacji, by doprowadzić młodym nasionom składniki odżywcze. Dzięki małemu stalowemu aeratorowi, jakim jest multi-star® Napowietrzacz (BI-M), nawet bardzo bliskie sobie sadzonki mogą otrzymywać odpowiednią ilość tlenu. Kolejnym wartym zastosowania narzędziem jest multi-star® Motyka dwustronna (iM-M). Oferuje ona trzy funkcje: spulchnianie, spiętrzanie gleby i tworzenie bruzd w ziemi.

Siew i sadzenie

Czas sadzenia jest najbardziej kreatywnym elementem ogrodnictwa. Dzięki zastosowaniu multi-star® Siewnika (EA-M) możesz być pewien, że zawsze robisz odpowiednie odstępy między nasionami. Kolejnym przydatnym narzędziem, który znacznie ułatwi Ci pracę jest multi-star® Łopatka (LU-SM) Niezależnie czy użyjesz jej jako narzędzia podręcznego czy na długim trzonku, zawsze pomoże Ci przyjemnie obsadzić nawet twardą ziemię.

Nawożenie

Proces wzrostu wymaga energii. Doskonałym jej źródłem są natomiast nawozy – dzięki nim oddasz ziemi to, czego potrzebuje najbardziej. Najlepszym sposobem na znalezienie nawozu idealnego jest analiza gleby. Dzięki niej będziesz wiedzieć, czego najbardziej potrzebuje Twoja gleba- azotu, fosforu lub potasu, i w jakich ilościach.

Pielenie

Jeżeli w swoim życiu borykasz się z dużą ilością stresu, mamy dla Ciebie dobre rozwiązanie, które pozwoli na zredukowanie napięcia – wyrywanie chwastów! Odchwaszczanie ogrodu potrafi być jednak męczące na dłuższą metę. Dlatego też warto wspomóc się odpowiednimi narzędziami, aby maksymalnie ułatwić sobie pracę. Do takich należy multi-star® Motyka (HU-M 10), która pozwoli Ci na dokładne oczyszczenie przerośniętych grządek. A dzięki super ostrym wymiennym ostrzom, nie pozostanie tam nic, czego nie powinno być. Jeżeli pracujesz na lekkiej, piaszczystej glebie, wybierz multi-star® Podcinacz (GS-M 16).

 Tekst i zdjęcia: WOLF-Garten

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT