Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
6
Do góry

Zwalczanie piędzika przedzimka

Zabezpiecz drzewa jabłoni, wiśni, śliwy i gruszy na zimę przed larwami piędzika przedzimka (Operophtera brumata).

 

Ochroń drzewa owocowe i ozdobne, zanim nastanie zima, przed składaniem jaj przez tego szkodnika. Ściśle obwiąż fragment pni opaską lepową. Dla bezpieczeństwa załóż też opaski lepowe dookoła pędów, palików i innych podpór roślin i nie zdejmuj ich aż do końca kwietnia.

Dorosłe osobniki męskie to niewielkie, szarobure ćmy. Osobniki żeńskie piędzika nie latają: wychodzą z ziemi i wspinają się po pniach, by złożyć jaja na pędach. Zielone gąsienice wyjadają otwory w liściach, kwiatach i owocach, co może osłabiać rośliny. 

Zdjęcia: IKAl / CC BY-SA 3.0 / Link, gailhamshire / Flickr, Olei / Olei, CC BY-SA 3.0 / Link


Komentarze

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu