Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
5
Do góry

Zwalczanie piędzika przedzimka

Zabezpiecz drzewa jabłoni, wiśni, śliwy i gruszy na zimę przed larwami piędzika przedzimka (Operophtera brumata).

Ochroń drzewa owocowe i ozdobne, zanim nastanie zima, przed składaniem jaj przez tego szkodnika. Ściśle obwiąż fragment pni opaską lepową. Dla bezpieczeństwa załóż też opaski lepowe dookoła pędów, palików i innych podpór roślin i nie zdejmuj ich aż do końca kwietnia.

Dorosłe osobniki męskie to niewielkie, szarobure ćmy. Osobniki żeńskie piędzika nie latają: wychodzą z ziemi i wspinają się po pniach, by złożyć jaja na pędach. Zielone gąsienice wyjadają otwory w liściach, kwiatach i owocach, co może osłabiać rośliny. 

Zdjęcia: IKAl / CC BY-SA 3.0 / Link, gailhamshire / Flickr, Olei / Olei, CC BY-SA 3.0 / Link


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Pomysły na ogród
Temat miesiąca
Pomysły na ogród
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu