Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
1
Do góry

Mulczowanie gleby

Pytanie czytelnika: Natrafiłam w jednym artykule na pojęcie "mulczowanie gleby". Co to tak naprawdę znaczy?

 

Mulczowanie (ściółkowanie) jest najlepszym sposobem na użyźnienie gleby, usunięcie chwastów i zmniejszenie parowania wody. Bardzo dobrze sprawdza się to w ogrodzie warzywnym i na kwiatowych rabatach.

Na ściółkę świetnie sprawdzi się podłoże po uprawie pieczarek lub samodzielnie przygotowany kompost. Warstwa ściółki powinna mieć przynajmniej 5 cm, by działała „odchwaszczająco”. Spowoduje, że światło nie będzie docierać do gleby i jednoroczne chwasty nie skiełkują, a wieloletnie łatwiej będzie usunąć.

Dobroczynne właściwości ściółki utrzymują się przez około sześć miesięcy, zanim nie połączy się ona z warstwą gleby, poprawiając jej strukturę i wzbogacając w składniki odżywcze. Taka warstwa na glebie będzie się stopniowo rozkładać, poprawiając strukturę fizyczną gleby - poprawi zdolność do przenikania wody oraz jej magazynowania. 

 


Komentarze

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu