Logo
Logo

Czy z kotem trzeba wychodzić na spacer?

Pytanie czytelnika: Mieszkam w bloku, ale na parterze, więc mam malutki ogródek. Moje koty do niego wychodzą, ale widzę, że mają ochotę na więcej. Czy z kotami można wyjść na spacer tak jak z psami? Czy potrzebna jest do tego obroża i smycz?

Spacer z kotem, czy to normalne?

Kot nie jest aż tak wymagający jeśli chodzi o spacery, jak np. pies. Nie oznacza to jednak że z kotem spacerować nie można ani nie trzeba. Wręcz odwrotnie. Aby jednak obojgu wyszło to na dobre, niezbędna jest cierpliwość.

Dla kota w większości spędzającego czas w mieszkaniu, nie przyzwyczajonego do otwartej przestrzeni, spacer może wywołać lęk. Należy więc pozwolić kotu przystawać gdzie tylko chce, aby mógł obwąchać co tylko chce a przez to nieco oswoić się z nowym miejscem. Z czasem kot powinien przyzwyczaić się do śmielszego chodzenia na smyczy, lecz nie należy go nigdy pospieszać ani zmuszać do czegoś na siłę, gdyż skutek może okazać się odwrotny do zamierzonego.

Aby odpowiednio przygotować się do spaceru z kotem, należy zaopatrzyć się w odpowiednią smycz oraz szelki. Szelki należy zapinać dość ciasno, aby kot nie zdołał się z nich wysunąć i uciec w momencie nagłego strachu.

Kota domowego nigdy nie należy puszczać samodzielnie na dworze, gdyż mogłoby to spowodować jego ucieczkę spowodowaną paniką.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Emilia_Baczynska / Pixabay
G.T.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz