Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
60
Okazje

Inspirujące pomysły na małe ogrody

W małym ogrodzie ważny jest każdy metr kwadratowy – poza sadzeniem roślin w gruncie, można pozwolić im piąć się po ścianach i specjalnie dla nich przygotowanych konstrukcjach. Warto też poznać kilka projektanckich trików, które sprawią, że mały ogród będzie się wydawał większy niż jest w rzeczywistości. Obejrzyj galerię 15 małych ogrodów i zainspiruj się!

 

Projektując każdy ogród, jego styl oraz materiały do budowy małej architektury i donice dla roślin, trzeba dopasować do stylu domu. Można też zastosować kilka sprawdzonych trików, by wydawał się większy. Pierwszy sposób to optyczne połączenie ogrodu z salonem i tarasem. Jeśli ogród otoczony jest murem, warto powiesić na nim lustro, w którym odbijać się będzie część roślin, tworząc wrażenie głębi. Wijące się płynnymi liniami ścieżki również spowodują, że chodząc po ogrodzie wciąż będziemy odkrywać nowe widoki, nowe rośliny, których nie widać z okien domu lub z tarasu.

W małym ogrodzie nie można sadzić drzew o rozłożystej koronie, ale swoją małą zieloną dżunglę można stworzyć dzięki odmianom kolumnowym i posiadającym kuliste małe korony, albo sadząc pnącza, które szybko oplatają konstrukcje, takie jak trejaże czy altany.

Właściciele niewielkich wybrukowanych przestrzeni mogą sadzić rośliny w podwyższonych rabatach, skrzyniach lub donicach – te ostatnie można stawiać nie tylko na ziemi, ale także na murkach, wieszać na balustradach lub ścianach.

Oto galeria 15 małych ogrodów, które pomogą ci stworzyć swoją zieloną przestrzeń przy domu!

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Gość

12-12-2020 09:43

Ja mieszkam w kamienicy i mam mały pokuj a chce mieć tam dżunglę co zrobić ?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu