Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
56
Do góry

Inspirujące pomysły na małe ogrody

W małym ogrodzie ważny jest każdy metr kwadratowy – poza sadzeniem roślin w gruncie, można pozwolić im piąć się po ścianach i specjalnie dla nich przygotowanych konstrukcjach. Warto też poznać kilka projektanckich trików, które sprawią, że mały ogród będzie się wydawał większy niż jest w rzeczywistości. Obejrzyj galerię 15 małych ogrodów i zainspiruj się!

Projektując każdy ogród, jego styl oraz materiały do budowy małej architektury i donice dla roślin, trzeba dopasować do stylu domu. Można też zastosować kilka sprawdzonych trików, by wydawał się większy. Pierwszy sposób to optyczne połączenie ogrodu z salonem i tarasem. Jeśli ogród otoczony jest murem, warto powiesić na nim lustro, w którym odbijać się będzie część roślin, tworząc wrażenie głębi. Wijące się płynnymi liniami ścieżki również spowodują, że chodząc po ogrodzie wciąż będziemy odkrywać nowe widoki, nowe rośliny, których nie widać z okien domu lub z tarasu.

W małym ogrodzie nie można sadzić drzew o rozłożystej koronie, ale swoją małą zieloną dżunglę można stworzyć dzięki odmianom kolumnowym i posiadającym kuliste małe korony, albo sadząc pnącza, które szybko oplatają konstrukcje, takie jak trejaże czy altany.

Właściciele niewielkich wybrukowanych przestrzeni mogą sadzić rośliny w podwyższonych rabatach, skrzyniach lub donicach – te ostatnie można stawiać nie tylko na ziemi, ale także na murkach, wieszać na balustradach lub ścianach.

Oto galeria 15 małych ogrodów, które pomogą ci stworzyć swoją zieloną przestrzeń przy domu!


Warto przeczytać

Komentarze

Gość

12-12-2020 09:43

Ja mieszkam w kamienicy i mam mały pokuj a chce mieć tam dżunglę co zrobić ?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu