Logo
Logo
60
Okazje

Inspirujące pomysły na małe ogrody

W małym ogrodzie ważny jest każdy metr kwadratowy – poza sadzeniem roślin w gruncie, można pozwolić im piąć się po ścianach i specjalnie dla nich przygotowanych konstrukcjach. Warto też poznać kilka projektanckich trików, które sprawią, że mały ogród będzie się wydawał większy niż jest w rzeczywistości. Obejrzyj galerię 15 małych ogrodów i zainspiruj się!

 

Projektując każdy ogród, jego styl oraz materiały do budowy małej architektury i donice dla roślin, trzeba dopasować do stylu domu. Można też zastosować kilka sprawdzonych trików, by wydawał się większy. Pierwszy sposób to optyczne połączenie ogrodu z salonem i tarasem. Jeśli ogród otoczony jest murem, warto powiesić na nim lustro, w którym odbijać się będzie część roślin, tworząc wrażenie głębi. Wijące się płynnymi liniami ścieżki również spowodują, że chodząc po ogrodzie wciąż będziemy odkrywać nowe widoki, nowe rośliny, których nie widać z okien domu lub z tarasu.

W małym ogrodzie nie można sadzić drzew o rozłożystej koronie, ale swoją małą zieloną dżunglę można stworzyć dzięki odmianom kolumnowym i posiadającym kuliste małe korony, albo sadząc pnącza, które szybko oplatają konstrukcje, takie jak trejaże czy altany.

Właściciele niewielkich wybrukowanych przestrzeni mogą sadzić rośliny w podwyższonych rabatach, skrzyniach lub donicach – te ostatnie można stawiać nie tylko na ziemi, ale także na murkach, wieszać na balustradach lub ścianach.

Oto galeria 15 małych ogrodów, które pomogą ci stworzyć swoją zieloną przestrzeń przy domu!

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!