Logo
Logo
59
Do góry

Inspirujące pomysły na małe ogrody

W małym ogrodzie ważny jest każdy metr kwadratowy – poza sadzeniem roślin w gruncie, można pozwolić im piąć się po ścianach i specjalnie dla nich przygotowanych konstrukcjach. Warto też poznać kilka projektanckich trików, które sprawią, że mały ogród będzie się wydawał większy niż jest w rzeczywistości. Obejrzyj galerię 15 małych ogrodów i zainspiruj się!

Projektując każdy ogród, jego styl oraz materiały do budowy małej architektury i donice dla roślin, trzeba dopasować do stylu domu. Można też zastosować kilka sprawdzonych trików, by wydawał się większy. Pierwszy sposób to optyczne połączenie ogrodu z salonem i tarasem. Jeśli ogród otoczony jest murem, warto powiesić na nim lustro, w którym odbijać się będzie część roślin, tworząc wrażenie głębi. Wijące się płynnymi liniami ścieżki również spowodują, że chodząc po ogrodzie wciąż będziemy odkrywać nowe widoki, nowe rośliny, których nie widać z okien domu lub z tarasu.

W małym ogrodzie nie można sadzić drzew o rozłożystej koronie, ale swoją małą zieloną dżunglę można stworzyć dzięki odmianom kolumnowym i posiadającym kuliste małe korony, albo sadząc pnącza, które szybko oplatają konstrukcje, takie jak trejaże czy altany.

Właściciele niewielkich wybrukowanych przestrzeni mogą sadzić rośliny w podwyższonych rabatach, skrzyniach lub donicach – te ostatnie można stawiać nie tylko na ziemi, ale także na murkach, wieszać na balustradach lub ścianach.

Oto galeria 15 małych ogrodów, które pomogą ci stworzyć swoją zieloną przestrzeń przy domu!

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (13)

Komentarze

Gość

12-12-2020 09:43

Ja mieszkam w kamienicy i mam mały pokuj a chce mieć tam dżunglę co zrobić ?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu