Logo
Logo

Ogrodowa mapa Polski (część 3) – edycja lawendowa | 10 ciekawych miejsc do zobaczenia

Zwiedzaj z nami najpiękniejsze polskie plantacje, poletka i szkółki lawendy. Marzy ci się wycieczka na pola pełne lawendy? Nie musisz jechać do Prowansji! Poznaj dziesięć lawendowych miejsc w Polsce i odwiedź je tego lata.

Przekonaj się, ile odcieni fioletu może mieć lawenda i jakie ma właściwości, a później zatrzymaj lawendowe wspomnienia na fantastycznych fotografiach i w pachnących bukietach.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2022

 

Zanim pojedziesz – upewnij się, czy lawendowa plantacja przyjmuje gości. Z uwagi na warunki atmosferyczne oraz porę kwitnienia lawendy dni i godziny otwarcia mogą się różnić.

Pokaż nam swoją lawendę – opublikuj zdjęcie uprawianej we własnym ogrodzie lub na balkonie lawendy w mediach społecznościowych i oznacz je #gardenersworldpolska

ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowa Lawendowa Osada
Fot. Adam Kuptz
1 – Lawendowa Osada
Lawendowa Osada jest ekologicznym gospodarstwem agroturystycznym otoczonym lasem z pierwszym i największym w północnej Polsce, na Pomorzu i Kaszubach, polem lawendy. Lawendę uprawia się tutaj całkowicie ekologicznie, bez użycia sztucznych nawozów czy pestycydów. Dzięki temu można ją stosować zarówno w żywności, kosmetykach jak i wielu innych produktach. Młode pole lawendy zajmuje blisko hektar powierzchni, rosną na nim różne odmiany lawendy. Do dyspozycji gości są noclegi, lawendowy glamping, strefa wellness & spa a nawet… obserwatorium astronomiczne.
Adres: Ul. Młyńska 6A, Przywidz 83-047 www.lawendowaosada.pl
Godziny otwarcia: codziennie do końca lawendowych żniw, pn.-nd. 10:00-17:00 Wstęp na pole lawendy: 10 zł
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowa Lawendowe Zdroje
Fot. Paulina Michalska
2 – Lawendowe Zdroje
Lawendowa plantacja w Wielkopolsce, niedaleko Czerniejewa, pomiędzy Wrześnią a Gnieznem. Poletko założono w 2012 r., a wszystkie znajdujące się na niej rośliny otrzymano z nasion. Obecnie plantacja zajmuje powierzchnię 1 ha i liczy ok. 17 000 sadzonek. Zebrane kwiaty są wiązane w pęczki i suszone w suszarni. Część świeżo ściętych kwiatów służy do produkcji olejku lawendowego, destylowanego na miejscu w czasie żniw. W czasie kwitnienia lawendy można zwiedzać plantację, odwiedzić sklepik z lawendowymi produktami, sezonową kawiarenkę oraz destylarnię z suszarnią.
Adres: Pakszyn 62, 62-250 Czerniejewo www.lawendowezdroje.pl
Godziny otwarcia: zwykle od połowy czerwca do końca lipca, pn.-nd. 10:00-21:00 Wstęp na poletko bezpłatny
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowa Plantacja lawendy
Fot. Plantacja Lawendy
3 – Plantacja Lawendy
Plantacja lawendy z 20-letnią rodzinną tradycją. Wstęp na samą plantację nie jest możliwy, ale na miejscu można kupić sadzonki aż kilkudziesięciu różnych odmian lawendy o wszystkich lawendowych odcieniach i zapachach. Zakupy można uzupełnić o byliny, zioła, rośliny rabatowe i balkonowe, trawy ozdobne oraz hortensje. To tutaj można również znaleźć pomoc w założeniu oraz dalszym prowadzeniu małych i dużych plantacji lawendy. Sprzedaż hurtowa powyżej 300 szt. roślin jednego bądź wielu gatunków.
Adres: Szkaradowo 222, 63-930 Jutrosin www.plantacjalawendy.pl
Godziny otwarcia: sprzedaż detaliczna w piątki i soboty Brak możliwości wstępu na samą plantację
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowa Lawenda na Uboczu
Fot. Lawenda na Uboczu
4 – Lawenda Na Uboczu
Urocza plantacja z opcją noclegu, na której podziwiać i porównać można aż 50 odmian lawendy. Na miejscu serwowany jest przebojowy sernik lawendowy z kawą, można wziąć udział w lawendowych warsztatach wiankowych, zrobić lawendowe zakupy (także sadzonek roślin), zorganizować sesję zdjęciową, piknik, zaręczyny lub randkę wśród pachnących kwiatów. Obok lawendowego poletka znajduje się drugie – tym razem słonecznikowe.
Adres: Ubocze 249, 59-620 Gryfów Śląski www.facebook.com/ lawendanauboczu
Godziny otwarcia: od ok. początku VI – koniec IX pn.-pt. 13:00-21:00 Wstęp: 5 zł/datki na utrzymanie poletka
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowa Lawendowe Muzeum Żywe
Fot. Rafał Lipski
5 – Lawendowe Pole Lawendowe Muzeum Żywe
Pierwsza na Warmii plantacja lawendy. Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego to etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy, w którym można zasmakować powrotu do wiejskich czasów minionych. Na miejscu można skorzystać z oferty agroturystycznej (w tym z noclegu), skosztować lawendowego chleba razowego, marcepanowych rogalików i innych smakołyków. W sklepiku dostępne są m.in. lawendowe syropy, olejki i zawieszki.
Adres: Nowe Kawkowo 11A, 11-042 Jonkowo www.lawendowepole.pl
Godziny otwarcia: V-X 11:00-18:00, wakacje wt.-nd. 11:00-18:00 Wstęp bezpłatny, możliwość przekazania datku na fundację muzealną
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowa Lawenda Pod Trójka
Fot. Agnieszka Majewska
6 – Lawenda Pod Trójką
Lawendowa sceneria pod Toruniem, a w tym lawendowe bukiety, wianki, wrzeciona, warsztaty lawendowe oraz piękny plener fotograficzny. W sezonie letnim można kupić świeże cięte kwiaty lawendy w kilkunastu odmianach, zrobić przepiękne zdjęcia, własnoręcznie wykonać wianek lawendowy lub po prostu skorzystać z prawdziwej aromaterapii. Poza sezonem kwitnienia w ofercie są suche bukieciki lawendowe, susz lawendowy luzem i w bawełnianych woreczkach zapachowych. Dostępna również oferta lawendowej oprawy uroczystości ślubnych, rodzinnych i biznesowych.
Adres: Ul. Lubicka 3, 87-122 Grębocin www.facebook.com/LawendaPodTrojka
Godziny otwarcia: wizyta na poletku po wcześniejszym umówieniu. Wstęp: 50 zł/h (poletko na wyłączność)
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowa Lawendowa Góra
Fot. Lawendowa Góra
7 – Lawendowa Góra
Lawendowa Góra powstała z myślą o wszystkich osobach, które chcą się zrelaksować i spędzać miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu kwitnącej lawendy. Przy plantacji działa mały sklepik, w którym można kupić woreczki, poduszki, bukiety oraz inne lawendowe wyroby w przystępnych cenach. W każdy weekend odbywają się bukietowe żniwa. Goście mogą zakosztować lawendowej lemoniady, kawy z syropem lawendowym oraz ciasteczek z dodatkiem lawendy. Przez cały okres kwitnienia pole udostępniane jest fotografom do sesji zdjęciowych (obowiązują zapisy telefoniczne).
Adres: Ryczołek 1, 05-310 Kałuszyn www.lawendowagora.com.pl
Godziny otwarcia: w okresie kwitnienia pn.-pt. 16:30-19:00; sb. 12:00-19:00; nd. 12:00-18:00 Wstęp na pole lawendy: bezpłatny
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowy Las
Fot. Magdalena Niziołek Fotografia
8 – Lawendowy Las
Kameralne pole lawendy w pobliżu lasu, gdzie można odnaleźć spokój i ukojenie wśród bajecznie pachnących kwiatów, które służą także do wyrobu tworzonych ręcznie i w zgodzie z naturą naturalnych sojowych świec, pszczelich produktów oraz aromaterapeutycznych mgiełek. Na miejscu można spróbować lawendowej lemoniady, spacerować po plantacji oraz zrobić lawendowe zakupy. Plantacja jest również udostępniana do okolicznościowych sesji zdjęciowych.
Adres: Wierzchy 75, 460-250 Wołczyn www.facebook.com/lawendowylas
Godziny otwarcia: 4 weekendy w okresie kwitnienia – zwykle ostatni weekend VI i 3 kolejne weekendy VII sb.-nd. 12:00-17:00 Wstęp na pole lawendy: bezpłatny
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowy La Lawenda
Fot. Marcin Szczepniak
9 – La’Lawenda Plantacja Lawendy
Idealny plener dla wyszukanych sesji zdjęciowych oraz relaksu wśród pachnącej i pełnej wdzięku lawendy. Na plantacji posadzonych jest około 1500 krzewów, które rosną w osiemnastu 45-metrowych rzędach. Kwitnące krzewinki tworzą hektarowy dywan fioletu. Na plantacji znajduje się sklepik lawendowy, w którym można kupić m.in. lawendowe woreczki i poduszeczki zapachowe, sojowe tabliczki z olejkiem lawendowym, olejki, hydrolaty, żywe i suszone bukiety, a także sadzonki. La’Lawenda oferuje także usługi ślubne i dekoratorskie.
Adres: Nowy Pożóg 62, 24-130 Końskowola www.lalawenda.pl
Godziny otwarcia: poł. VI – pierwszy tydzień VIII 10:30-20:00 Wstęp na pole lawendy: bezpłatny
ogrodowa mapa polski część 3 edycja lawendowy Trzy rzędy Lawendy
Fot. Przemysław Szymański
10 – Trzy Rzędy Lawendy
Goście odwiedzający tę podkarpacką plantację mogą własnoręcznie zebrać lawendowe bukiety na miejscu lub kupić już wcześniej przygotowane. W sklepiku można nabyć drobne upominki lub wyroby ceramiczne z motywem lawendy. W tym roku zaplanowano organizację warsztatów destylacji lawendy połączone z wykładami na temat jej właściwości i zastosowania w życiu codziennym.
Adres: Gen. W. Sikorskiego, 38-400 Krosno www.facebook.com/TrzyRzedyLawendy
Godziny otwarcia: od ok. II poł. VII do I poł. VIII: codziennie od 16:00 do zachodu słońca, weekendy 11:00-20:00 Wstęp bezpłatny

Gardeners' World Edycja Polska 6 2022  

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Czerwiec 2022

Autor
Ogrodowa mapa Polski (część 3) – edycja lawendowa | 10 ciekawych miejsc do zobaczenia
Ogrodowa mapa Polski (część 3) – edycja lawendowa | 10 ciekawych miejsc do zobaczenia
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)