Logo
Logo

Usuń to z krzaków pomidorów. Dzięki tej metodzie będą znacznie większe niż dotychczas

Krzaki pomidorów to jedne z najchętniej uprawianych warzyw. Mogą mieć przeróżne odmiany, które sięgają ponad 1,5 metra wysokości, a nawet i więcej. Z reguły stawiam na te mniejsze, koktajlowe, jednak lubię uprawiać także te większe odmiany. Moimi ulubionymi są Bawole Serca oraz te czekoladowe. Mają bardzo charakterystyczny smak, który jest nie do podrobienia. W rodzinie zajadamy je zarówno na surowo, jak i kiszone. Do słoika wkładam całe pomidory i kiszę, aby potem dodawać do sałatek czy surówek. Dobrze sprawdzają się także zielone pomidory, z których wychodzi jeden z lepszych chutney'ów, które poznałam jedząc u mojej kuzynki. Lekko słodki, a jednocześnie kwaśny. Dobrze pasuje do mięs i wędlin.

Zastanawiacie się, dlaczego wasze pomidory nie rosną tak, jak u innych? Mają karłowate, mniejsze owoce, które miałyby potencjał na większe? Zdecydowanie zdarza się to większości ogrodnikom - nawet tym bardziej doświadczonym. Susza czy też zbyt obfite deszcze potrafią bardzo pokrzyżować plany każdego działkowca. Jednak są także inne aspekty, które mogą zahamowywać wzrost wszystkich pomidorków na krzakach. Co zrobić w takim przypadku? Warto przede wszystkim zapobiec 1 rzeczy. Przedstawię ją wam w poradzie poniżej. Podpowiedzcie i waszym znajomym, z pewnością ta wiedza im się przyda.

Co należy usuwać z krzaków pomidorów, aby były znacznie większe?

Wbrew pozorom, wielu z was przypomina sobie, aby ucinać pędy oraz liście na gałązkach pomidorów, aby nieco odmłodzić krzaki. To pozwala na to, aby roślina nie absorbowała się i nie wysilała, by rozrastać na boki. Całe składniki odżywcze oraz mineralne będzie kierować w stronę swoich owoców.

To bardzo ważna rada, która jednak nie jest jedyną. Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się widzieć nieco zdeformowane kwiaty znajdujące się na pomidorach? Tak, to tak zwane pomidory czy kwiaty staśmione. O co dokładnie chodzi?

Niektóre z kwiatów potrafią łączyć się, tworząc piękne, podwójne czy potrójne kwiatostany. W wyniku czego potrafią wyrosnąć ogromne pomidory, które są niejako połączeniem 3 pomidorków w 1.

Z pewnością mogliście się z tym zetknąć - w środku są bardzo okazałe, ale mają nienaturalną deformację - musimy odcinać pewne części, aby móc zajadać miąższ. Taki okaz wygląda bardzo dorodnie, jednak osłabia pozostałe rosnące sztuki.

Co najlepiej zrobić w takim przypadku? W pewnością obcinać takie kwiaty, gdyż będą osłabiać krzak. Będziecie musieli tworzyć spore podpory, które utrzymają warzywa.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Czy sadzonki pomidorów należy nawozić?

Osobiście nawożę sadzonki pomidorów. Robię to jednak naturalnymi sposobami, które pozwalają mi na późniejsze, lepsze plonowanie.

Nie są tak inwazyjne i intensywne, jak te gotowe w sklepie. Co dokładnie robię? Kiszę czosnek w wodzie przez około tydzień i podlewam nim pomidory.

Rozcieńczam z wodą w proporcji 1:2, aby lekko je wzmocnić i uchronić przed chorobami grzybowymi oraz szkodnikami. Sprawdza mi się to za każdym razem, a z roku na rok moje pomidory są silniejsze - pozyskuję je z własnych nasionek, uprawianych warzyw.

Zdjęcie tytułowe: Андрей Знаменский/ AdobeStock

Autor
Usuń to z krzaków pomidorów. Dzięki tej metodzie będą znacznie większe niż dotychczas
Usuń to z krzaków pomidorów. Dzięki tej metodzie będą znacznie większe niż dotychczas
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl