Trzmielina Fortune'a 'Kewensis' (Euonymus fortunei 'Kewensis') to odmiana angielska uzyskana w pierwszej połowie XX wieku, ale niestety niedoceniana w uprawie. Trzmielina ma bardzo zwarty pokrój, dorasta do 10 cm. Jej zimozielone liście - ciemnozielone z jasnymi nerwami - są dekoracyjne przez cały rok. Dodatkowo liście jesienią przebarwiają się na czerwono.

Trzmielina roślina okrywowa
Doskonała alternatywa dla trawników.

Warunki uprawy trzmieliny Rortune'a 'Kewensis'

Trzmielina Fortune'a 'Kewensis' to odmiana odporna na mrozy. Ma małe wymagania glebowe i radzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, półcienistych i zacienionych. Podłoże powinno być lekko kwaśne i najlepiej umiarkowanie wilgotne. Pielęgnacja krzewinki polega na jej sporadycznym przycinaniu.

Zastosowanie trzmieliny

Jest to roślina okrywowa, a posiadanie korzeni czepnych umożliwia jej wspinanie się po podporach. Jest doskonałą alternatywą dla trawników - gdy mocno się ukorzeni i odpowiednio zagęści nie przeszkadza jej umiarkowane deptanie.

Trzmielina Fortune'a 'Kewensis' została zgłoszona do konkursu roślin NOWOŚCI 2013 na Międzynarodowej Wystawie "Zieleń to Życie" przez CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa.

fot. Ewa Jankowska