Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Joe radzi. Donice do cienia

Kompozycje w pojemnikach nie są przewidziane jedynie na słoneczne stanowiska – Joe Swift przekonuje, że bardzo modne są donice wypełnione bujnymi roślinami cieniolubnymi.

Generalnie, obsadzamy pojemniki, donice i wiszące koszyki, żeby nasz ogród by bardziej stylowy, a kluczowe miejsca sprawiały jeszcze większe wrażenie i całość wyglądała świeżo o każdej porze roku. Jednakże dla wielu ogrodników ocienione miejsce to problem i nawet nie myślą o tym, żeby ustawić w nich kipiący roślinami pojemnik. Szkoda, bo często właśnie takim zakątkom przydałoby się odświeżenie.

Obsadziłem już wiele cienistych ogrodów, wykorzystując donice. Nie różni się to niczym od tworzenia kompozycji w pojemnikach na słoneczne stanowiska, a dobór odpowiednich roślin i ich połączeń jest jeszcze prostszy. Kluczem jest wyjście poza tradycyjne myślenie o nasadzeniach w pojemnikach i skierowanie się ku bylinom o ozdobnych liściach. Mogą wspaniale wyglądać razem, wnosząc żywą, bujną zieleń do chłodnych zakątków.

Wybierając rośliny, zawsze staram się stworzyć ciekawe połączenie tekstur, skupiając się na gatunkach o ciekawych liściach, które będą ze sobą dobrze wyglądać. Zapytasz może jednak o kolory? No cóż, zieleń to oczywiście kolor, w dodatku wyjątkowo kojący i jeśli otworzysz oczy na ogrom dostępnych odcieni, będzie to już połowa sukcesu...

   
Gardeners World Edycja Polska Fragment artykułu pochodzi z:
Gardeners` World Edycja Polska 4/2018
   
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska