Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Okazje

Carol: Ostrokrzewy, czerwone jagódki

Ostrokrzewy to ładne rośliny, które zasługują na miejsce w każdym ogrodzie. Carol zdradza, jak szeroki jest ich asortyment i dlaczego nadają się nie tylko na Boże Narodzenie.

W świecie ogrodnictwa ostrokrzewy są często traktowane jak ubodzy krewni. My, ogrodnicy, zapominamy o nich aż do następnego Bożego Narodzenia, kiedy to ścinamy kilka gałązek, żeby wnieść je do domu. Myślę, że w ten sposób coś nam umyka. Ostrokrzewy to jedne z najbardziej tolerancyjnych i łatwych w uprawie drzew.

Brzmi nudnawo? Pochwały wydają się blade? Zdecydowanie nie. Za ostrokrzewami przemawia wszystko. Są zdecydowanie bardziej wszechstronne, niż to sobie wyobrażamy, a wiele ich odmian w ogóle nie przypomina ostrokrzewu. Niektóre tworzą bujne żywopłoty, inne mają drobne liście i są dobrą alternatywą dla bukszpanu, a przeznaczenie jeszcze innych to rola solowa lub występy w duecie.

Ostrokrzewy mogą być zachwycające jako okazy drzew, ale trzeba je wybrać bardzo starannie. Dobrze rosną w każdej glebie poza bardzo podmokłą i doskonale reagują na przycinanie. Ich pnie są stalowoszare, a niektóre odmiany mają fioletowawe pędy. Wiele odmian pokrywa się burzą jagód w kolorze jaskrawej czerwieni, a niekiedy żółci, kości słoniowej lub czerni. Liście ostrokrzewów lśnią przez cały rok, a u niektórych odmian są schludnie obrzeżone na kremowo albo mają jaskrawożółte, nieregularnie rozmieszczone cętki. U niektórych kultywarów całe drzewo rozjaśnia złotawa lub mleczna poświata bijąca z powierzchni liści...

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Listopad-Grudzień 2017
   
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Ważne tematy
Lista zakupów
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska wrzesień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT