Logo
Logo
Do góry

Lubimy późną jesień... za przepych radosnych skarbów

W listopadzie 1922 roku Howard Carter odkrył wejście do grobowca Tutanchamona. W środku znalazł komorę grobową pełną różnorodnych przedmiotów – i ozdobnych, i praktycznych. To, jeśli śledzisz tok moich myśli, oznacza metaforę naszych ogrodów w tym momencie roku.

Szczodrość lata przeminęła, ale nadal znajdziemy wiele błyskotek, które wnoszą radość i życie do przydomowych zakątków, jeśli tylko będziemy wytrwali w poszukiwaniach. Połyskliwe owoce, barwne jagody, wielkie liście i zachwycające pędy – wszystko na nas czeka. Niezupełnie skarb faraonów, ale lepsze to niż powitanie smutku...

GWIAZDA NUMERU
Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

Ci z was, którzy przygotowują świąteczne dekoracje, z pewnością zwrócą uwagę na tę roślinę, w myślach zestawiając jej pędy z gałązkami iglaków i ozdobną wstążką. Ostrokrzew ma ozdobne jagody – gęsto skupione wzdłuż ciemnych gałązek – a każda jest zwieńczona uroczym czarnym pępkiem.

Ostrokrzew to gatunek liściasty, ale jagody pozostają na roślinie nawet po opadnięciu liści, tak więc jeśli potrzebujesz pędów do dekoracji, pospiesz się, zanim na owoce połakomią się ptaki. Dowiedz się więcej o ostrokrzewach na s. 44 – Carol przekonuje, że są idealne nie tylko na zimę.

Uprawa Musisz posadzić dwa ostrokrzewy, by mieć owoce. [Roślina odporna na mróz. Bez problemu poradzi sobie w Polsce.]
Wysokość x Szerokość 3x3 m.

   
Gardeners World Edycja Polska Źródło: Gardeners` World Edycja Polska - Listopad-Grudzień 2017, Tekst: James Alexander-Sinclair, zdjęcia: Sarah Cuttle
   

 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!