Logo
Logo

Atrakcyjne cały rok: Szczęślin trójdzielny odm. fargesii 'Carnival'

Ta szybko rosnąca roślina daje owoce, zapach i delikatnie barwne kwiaty – zachęca Graham Rice.

Kilka roślin ma niebieskie jagody. Jedną z nich jest ten szczęślin – jego nazwa jest trafiona, jako że od wiosny do jesieni zapewni w twoim ogrodzie kolor.

Jak tylko wybiją nowe pędy, młode liście zyskują bladożółty kolor, z nieregularnym rozpryskiem jasnej zieleni na środku. W miarę dojrzewania latem stają się bardziej kremowe, z ciemnozielonym centrum. Latem i wczesną jesienią grona białych kwiatów otwierają się, prezentując różowoczerwone kielichy, co daje niesamowity, dwubarwny efekt. Kwiaty pachną niesamowicie wyraźnie, z wybijającą się nutą jaśminu, najbardziej wyczuwalną pod wieczór, co czyni z tego krzewu idealną roślinę do posadzenia blisko domu lub kącika wypoczynkowego.

Gdy ostatnie kwiaty są nadal otwarte, zaczynają zawiązywać się owoce. Wielkości ziarna grochu, początkowo są białe i przebarwiają się na lśniąco-niebieski, zachowując przy tym gwiaździsty, jaskraworóżowy kielich, który później często blednie. Minusy? Cóż, rozgniecione liście pachną raczej nieprzyjemnie. Tak więc nie gnieć ich!...

Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Lipiec-Sierpień 2017