Logo
Logo
Strefa magazynu

Gardener's World 2023

Każdy wie, jak wiele satysfakcji mamy z samodzielnie wyhodowanych plonów – dają nie tylko radość, ale pozwalają też zaoszczędzić pieniądze. Smak własnych warzyw, ziół i owoców jest w zasięgu wszystkich właścicieli ogrodów, tarasów, balkonów czy tych, którzy mają do dyspozycji tylko kuchenny parapet.

"Warzywnik na małej przestrzeni" to wydanie specjalne magazynu Gardeners' World Edycja Polska, które poświęcone zostało uprawom roślin jadalnych na najmniejszych zagonach, w donicach, skrzyniach lub w domu.

W pierwszych rozdziałach tego wydania przedstawiamy sposoby na uprawy roślin na małej przestrzeni. Prezentujemy kilkadziesiąt roślin jadalnych, które dobrze rosną w takich warunkach – warzywa, drzewa i krzewy owocowe oraz zioła – wyłącznie odmiany osiągające małe rozmiary. Podpowiadamy, jak je uprawiać i zestawiać, by zdrowo rosły oraz wzajemnie się wspierały. Prezentujemy ciekawe kompozycje roślin jadalnych z roślinami ozdobnymi, mieszanki ziół, przykłady miniaturowych nasadzeń z drzewek owocowych oraz wiszących koszy pełnych smakowitości.

Sporo miejsca w tym wydaniu poświęcamy na uprawę roślin jadalnych na podwyższonych grządkach oraz uprawy w pionie. Zamieszczamy gotowe projekty uprawy warzyw na jednym metrze kwadratowym i spisy gatunków, które można zebrać wiosną, latem, jesienią oraz zimą. Podpowiadamy, jak prowadzić drzewka owocowe przy murze i opisujemy wiele metod kształtowania ich koron.

W całym numerze znajdują się instrukcje krok po kroku: np. jak obsadzać skrzynki, wielodoniczki i wiszące pojemniki, jak zbudować pojemniki z rynien czy jak zagospodarować małe dachy. W rozdziale dotyczącym upraw w domu tłumaczymy, jak uprawiać zdrowe kiełki i mikrolistki.

Ostatnie rozdziały tego wydania poświęcone zostały technikom uprawy i pielęgnacji roślin użytkowych (od wysiewu nasion, poprzez przesadzanie, zwalczanie szkodników i chorób, po porady dotyczące zbioru plonów).

Jeśli jeszcze nie masz swojego warzywnika, wiosna to najlepszy czas, by go założyć – poświęcić kilka chwil wolnego czasu, by uzyskać kolorowe i smaczne plony.

Zapraszam do lektury,
Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Artykuły
Warzywnik na małej przestrzeni – wydanie specjalne Gardeners` World Polska. Zajrzyj do środka!
"Warzywnik na małej prestrzeni" to specjalne wydanie magazynu Gardeners' World Edycja Polska. Poświęcone jest uprawom roślin jadalnych na najmniejszych zagonach, w donicach, skrzyniach lub w domu. Zajrzyj do środka i sprawdź, co warto przeczytać!
Czytaj dalej
W tym numerze
10 sposobów na uprawę na małej przestrzeni
6
30 crops for small spaces 30 roślin jadalnych na małe przestrzenie
14
Przydomowy warzywnik
16
Karłowe drzewa i krzewy owocowe
22
Zioła łatwe w uprawie
24
Uprawy w pojemnikach
28
5 wskazówek jak uprawiać w pojemnikach
30
Plony z pojemników
32
Obsadzanie donicy warzywami
42
Owoce z donic
44
Truskawki w donicy
48
Zbiory z wiszących koszy
50
Obsadzanie wiszącego kosza
54
Uprawy w skrzynkach na parapecie
56
Obsadzanie skrzynki okiennej
60
Domowe uprawy
62
5 porad z zakresu upraw domowych
64
Gatunki do uprawy domowej
66
Mikrolistki
68
Uprawa kiełków
70
Uprawy w pionie
88
5 wskazówek jak uprawiać w pionie
90
Uprawa w pionie
92
Doniczka z rynny
96
Szpalerowe drzewka owocowe
99
Jak zrobić szpaler z drzew
104
Podwyższone grządki
72
5 porad z zakresu obsadzania
74
Pomysły na podwyższone grządki
76
Warzywa na cały rok
82
Jak uprawiać na metrze kwadratowym
86
Podstawowe umiejętności
108
Wysiewy
110
Opieka nad uprawami
112
Przesadzanie
114
Usuwanie chwastów
116
Zwalczanie szkodników
118
Zbiory
120
Odpowiedzi na pytania
122
Najczęstsze choroby
124
Najczęstsze problemy
126