Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Strefa magazynu
maj - czerwiec 2015

Świat ogarnęło prawdziwe szaleństwo samodzielnych upraw. Prawie 3 tysiące osób zapisało się na każdą część webinaru „Domowy ogród”, cyklu spotkań prowadzonych przez autorkę bloga Słoneczny Balkon. Wpisy Marka Ridsilla Smitha na facebookowym profilu Vertical Veg śledzi około 180 tysięcy osób z każdego zakątka globu. Oboje dzielą się swoją pasją i doświadczeniem w uprawie roślin jadalnych w mikroprzestrzeni. Nie szukają wymówek, tylko rozwijają swoją kreatywność. I zachęcają, by iść w ich ślady.

Bo minimum miejsca nie jest ograniczeniem, tylko wyzwaniem. Wystarczy się rozejrzeć: balkon, parapet, przed-ogródek, ogrodzenie, luka na rabacie...

To idealne miejsca do „malowania” ich roślinami. Inspirującymi pomysłami, jak zestawiać barwy na ograniczonej powierzchni, aż kipią strony 61–73 i 83–96 tego wydania magazynu. Bo ogrodnicy lubią dzielić się najlepszymi rozwiązaniami. I – tak jak Alan (s. 75–80) lub dawniej wiejskie gospodynie – własnoręcznie zebranymi nasionami. Oby wiosną wykiełkowały z nich nowe ogrodnicze przyjaźnie!

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Na tropie zapachu
Nic tak dobrze nie definiuje ogrodu jak jego zapachy. Monty wyjaśnia, dlaczego aromaty są esencją ogrodów, i przedstawia swoje ulubione pachnące rośliny.
Czytaj dalej
25 letnich kompozycji doniczkowych
Odmień swój ogród dzięki pięknym letnim nasadzeniom w pojemnikach. Mamy propozycje na każde stanowisko – zainspiruj się nimi!
Czytaj dalej
Przewodnik Alana: letnie wysiewy
Letnie wysiewy są niezwykle ważne dla zapewnienia atrakcyjności rabatom przez resztę sezonu wegetacyjnego – mówi Alan Titchmarsh. Dostarczają również plonu warzyw, które wykorzystamy zimą i następnej wiosny.
Czytaj dalej
Kolor na małej przestrzeni - pomysły na rabaty i doniczki
Lato to idealny moment na ożywienie ogrodu feerią barw, zwłaszcza że o tej porze roku będziemy spędzać w nim więcej czasu popołudniami. Jeśli więc chcesz zmienić wygląd swojej rabaty, udekorować patio czy upiększyć zewnętrzne parapety, mamy w zanadrzu odpowiednie pomysły.
Czytaj dalej
Zoom na naturę - zdjęcia makro kwiatów
Zbliż się do świata natury. Poznaj podstawowe akcesoria niezbędne do wykonywania pięknych zdjęć w ogrodzie.
Czytaj dalej
Sałata prosto z ogródka
Wybierz właściwe odmiany i zapewnij im odpowiednie warunki, a będziesz się cieszyć zbiorami świeżych liści przez cały rok.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Sekret dobrego kompostu
Samodzielnie przygotowany kompost zapewni roślinom bezcenne składniki odżywcze i sprawi, że plony będą niezwykle obfite. A nie kosztuje ani grosza! Charles Dowding podpowiada, jak go zrobić.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Wypróbowane sposoby na szkodniki i choroby roślin
Dbaj o glebę, a warzywa zatroszczą się o siebie same. Charles Dowding ujawnia, dlaczego w uprawach organicznych lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Czytaj dalej
Tajniki efektywnej pielęgnacji pomidorów
Sue Fisher przedstawia 8 prostych sposobów, które gwarantują doskonałe zbiory.
Czytaj dalej
Oszczędny ogrodnik: 2 zbiory zamiast 1
Spraw, by warzywa plonowały dwa razy wydajniej. Sally Nex przedstawia 10 sposobów na podwojenie zbiorów.
Czytaj dalej
Ogród Carol: "Stokrotki" - zwyczajne, niezwyczajne
Kwitnące z taką prostotą rośliny astrowate, czyli „stokrotki”, to cisi bohaterowie letniego ogrodu. Carol Klein pokazuje ukrytą złożoność tych roślin i wyjaśnia, dlaczego mają tak nieocenioną wartość dekoracyjną.
Czytaj dalej
Ogród na przekór wszystkiemu
W większości naszych ogrodów panują trudne warunki, stawiając wyzwanie powodzeniu upraw. Joe Swift planuje nasadzenia dla słonecznych i ocienionych miejsc oraz suchych i bardzo mokrych.
Czytaj dalej
Piwonie - diwy wiosennej sceny
Rozkwitające w maju piwonie odliczają już minuty do rozpoczęcia niezwykłego przedstawienia, by zachwycić wszystkich. Carol Klein zdradza, dlaczego te charyzmatyczne aktorki zawsze skradają innym show.
Czytaj dalej
Gwiazda numeru - Judaszowiec południowy
Judaszowiec w naszym klimacie nie dorasta do rozmiarów drzewa, jest wielopniowym krzewem osiągającym kilka metrów wysokości. Z uwagi na wrażliwość na mróz jest rzadko uprawiany w ogrodach.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Bez czarny 'Black Beauty'
Ze swoimi urokliwymi kwiatami, ulistnieniem i owocami ta odmiana jest ogrodowym must have – twierdzi Graham Rice.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Świdośliwa Lamarcka
To urocze małe drzewo olśniewa urodą od wiosny aż do jesieni – mówi Graham Rice.
Czytaj dalej
Sezonowa kompozycja - fioletowy wzór
Kwiaty w odcieniach fioletu oraz liście tworzą wyrazistą kompozycję, która zrobi niesamowite wrażenie ustawiona na schodach wejściowych lub na tarasie – wybraliśmy także fioletową donicę, żeby jeszcze bardziej podkreślić jej urodę.
Czytaj dalej
Przewodnik po pluskwiakach równoskrzydłych
Te nieszkodliwe, żyjące na roślinach owady nie są chrząszczami. Ani szkodnikami – przekonuje Richard ‘Bugman’ Jones.
Czytaj dalej
Osa pospolita - niech żyje królowa
O tej porze roku królowe os przystępują do działania. Przebudzone z zimowego snu, mają jeden cel: zbudować papierowe gniazdo, które będzie domem dla tysięcy młodych os.
Czytaj dalej
Czas na zmiany
Mimo że „plaga bukszpanów” zniszczyła podwaliny ogrodu Monty’ego, to on widzi w tym szansę na zmiany – odważne zagospodarowanie opustoszałej przestrzeni. Jak mówi, nadszedł czas na odkrycie ekstrawagancji – i niewielkich wymagań – traw ozdobnych.
Czytaj dalej
Plan Alana: Sześć kroków do idealnego lata
Długie dni i wyższe temperatury sprawiają, że wszystko zaczyna tętnić życiem. Alan Titchmarsh podpowiada, jak zaplanować pracę w ogrodzie teraz, aby latem podziwiać owoce swojej pracy.
Czytaj dalej
Łatwe i smaczne: Kalafior
Odkryj prawdziwy smak świeżo zebranego kalafiora, uprawiając tego smakowitego przedstawiciela warzyw kapustnych we własnym ogrodzie. Wystarczy, że zapewnisz mu żyzną glebę i dużo wody – przekonuje Pippa Greenwood.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska grudzień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!