Logo
Logo

Sadzenie supertunii Vista do doniczki, skrzynki i do gruntu. Jak to zrobić krok po kroku?

Marzysz o bujnych, kolorowych kwiatach na swoim balkonie lub w ogrodzie? Supertunia Vista to idealna roślina dla ciebie! Dzięki jej obfitemu kwitnieniu, niezwykłej wytrzymałości i łatwości w pielęgnacji, możesz cieszyć się przepięknym kwiatowym dywanem przez cały sezon. Przeczytaj i dowiedz się, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować supertunię Vista w doniczkach oraz w ogrodzie, a także jakie warunki są niezbędne, by uzyskać najlepsze efekty.

Supertunia Vista: sadzenie bez tajemnic. Krok po kroku do burzy kwiatów

Supertunia Vista to odmiana petunii, która zachwyca kaskadowym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Jej długie, zwisające pędy obsypane są dużymi, kolorowymi kwiatami o średnicy do 5 cm. Kwiaty te mogą przybierać różnorodne barwy, od delikatnych pasteli po intensywne, nasycone kolory. Występuje w wielu odmianach, co pozwala na stworzenie kompozycji o zróżnicowanej kolorystyce i charakterze.

Ta wyjątkowa roślina idealnie nadaje się do sadzenia w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Jej kaskadowy wzrost sprawia, że świetnie komponuje się w wiszących konstrukcjach, takich jak kosze i kokosy. Supertunia Vista może również być sadzona w ogrodzie, gdzie tworzy efektowne rabaty i obwódki. 

Kiedy sadzić Supertunię Vista?

Supertunię Vista można bezpiecznie posadzić na zewnątrz po ustąpieniu wiosennych przymrozków, gdy temperatura w nocy nie spada już poniżej 10°C. Najlepszym okresem na sadzenie jest druga połowa maja, kiedy ryzyko przymrozków jest minimalne. Ważne jest, aby przed sadzeniem zahartować rośliny, stopniowo przyzwyczajając je do warunków panujących na zewnątrz, co pomoże im lepiej się zaaklimatyzować i zdrowo rosnąć.  

Supertunia Vista - burza kwiatów
Fot. Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Sadzenie Supertunii Vista w doniczkach i skrzynkach balkonowych to świetny sposób na stworzenie kolorowej burzy kwiatów na swoim balkonie czy tarasie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego stanowiska, właściwe przygotowanie ziemi, regularne podlewanie i nawożenie. Dzięki tym prostym zasadom możesz cieszyć się bujnym i długotrwałym kwitnieniem Supertunii Vista.
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Jakich warunków potrzebuje Supertunii Vista?

Jest rośliną stosunkowo niewymagającą w pielęgnacji. Aby obficie kwitła i cieszyła oko przez cały sezon, należy jej zapewnić odpowiednie warunki:

 • Stanowisko: Supertunia Vista preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Należy unikać miejsc narażonych na silny wiatr, który może uszkodzić jej delikatne pędy.
 • Ziemia: Wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Dobrze sprawdzi się gotowe podłoże do kwiatów balkonowych lub mieszanka torfu, kompostu i piasku w proporcjach 2:1:1.
 • Podlewanie: Wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w upalne dni. Należy dbać o to, aby ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni.
 • Nawożenie: Jest rośliną żarłoczną i wymaga regularnego nawożenia. W okresie kwitnienia należy ją zasilać nawozem dla kwiatów balkonowych o wysokiej zawartości fosforu i potasu.
   
Supertunia Vista posadzona w doniczkach i skrzynkach na balkonie i tarasie
Fot. Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com

Sadzenie Supertunii Vista do doniczki

Sadzenie Supertunii Vista do doniczki jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 • Wybierz odpowiednią doniczkę: Doniczka powinna być odpowiednio duża, aby pomieścić system korzeniowy rośliny. Dobrze sprawdzą się doniczki o średnicy co najmniej 20 cm i głębokości 15 cm.
 • Przygotuj ziemię: Na dno doniczki wsyp warstwę drenażu, np. żwirku lub keramzytu. Następnie wypełnij doniczkę żyzną, przepuszczalną glebą o lekko kwaśnym odczynie.
 • Posadź sadzonki: Ostrożnie wyjmij sadzonkę Supertunii Vista z pojemnika i umieść ją w doniczce. Upewnij się, że korzenie nie są uszkodzone. Zasyp sadzonkę ziemią i delikatnie uciśnij ją wokół rośliny.
 • Dodaj nawóz: Wsyp granulki o przedłużonym działaniu lub stosuj płynny nawóz co dwa tygodnie.
 • Podlej ziemię: Po posadzeniu obficie podlej, aby ziemia była dobrze nawilżona. Umieść doniczkę w odpowiednim miejscu: Postaw doniczkę w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu.
 • Przytnij roślinę: Skróć słabe lub wybujałe pędy sadzonki po posadzeniu, aby pobudzić jej krzewienie i nadać odpowiedni kształt.

Ile sadzonek supertunii do skrzynki i doniczki?

Do skrzynek o długości 50-70 cm można umieścić 2 rośliny, choć jedna sadzonka również z czasem bujnie się rozrośnie (nawet do 80 cm średnicy). Podobnie w przypadku wiszących pojemników – można posadzić jedną lub dwie sadzonki, w zależności od ich rozmiaru. W gruncie można sadzić supertunie gęściej – co 40-50 cm. 

Supertunia Vista posadzona na rabacie w ogrodzie w gruncie
Fot. Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com

Sadzenie Supertunii Vista do gruntu

Supertunię Vista można również sadzić w ogrodzie. Wybierając miejsce do posadzenia, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Miejsce: Supertunia Vista preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. W ciemnym miejscu słabo kwitnie i tworzy długie pędy. Niestety jej liście sa przysmakiem ślimaków, więc trzeba na nie uważać. 
 • Gleba: Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Przed posadzeniem roślinę należy dokładnie przekopać glebę i dodać do niej kompostu lub obornika.

Sadzenie Supertunii Vista do gruntu przebiega podobnie jak sadzenie do doniczki:

 • Wykop dołki: Wykop dołki o średnicy i głębokości około 20 cm.
 • Przygotuj sadzonki: Ostrożnie wyjmij sadzonkę Supertunii Vista z pojemnika i umieść ją w dołku. Upewnij się, że korzenie nie są uszkodzone.
 • Zasyp sadzonkę ziemią: Zasyp i delikatnie uciśnij ją wokół rośliny. Podlej roślinę: Po posadzeniu obficie podlej roślinę, aby ziemia była dobrze nawilżona.

Supertunia Vista to wyjątkowa roślina, która idealnie nadaje się do sadzenia w doniczkach, skrzynkach i ogrodzie. Jej kaskadowy wzrost, obfite kwitnienie i łatwość pielęgnacji sprawiają, że jest to idealny wybór dla każdego ogrodnika, zarówno doświadczonego, jak i początkującego. Stosując się do prostych zasad pielęgnacji, można cieszyć się pięknem Supertunii Vista przez cały sezon.


Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly

Autor
Sadzenie supertunii Vista do doniczki, skrzynki i do gruntu. Jak to zrobić krok po kroku?
Sadzenie supertunii Vista do doniczki, skrzynki i do gruntu. Jak to zrobić krok po kroku?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl