Z roku na rok jestem coraz większą fanką prostoty - żywe wianki z igliwia czy własnoręcznie wykonane bukiety z działki, to mój faworyt na groby. Jest jednak wiele osób, które dalej kultywują sztuczne wieńce, które przetrzymają niesprzyjające warunki. Jak je uchronić przed złodziejami? Tego dowiecie się w poradzi poniżej.
Jak zabezpieczyć wianki na grobie przed kradzieżą? 4 patenty na złodziei stroików
W przypadku stroików i wieńców nagrobnych, nigdy nie ryzykuję i stosuję jeden z tych patentów. Złodzieje grasują w trakcie świąt oraz znacznie wcześniej, aby móc upolować dekoracje, sprzedając ponownie. Zwracajmy uwagę zawsze na stan zakupionych dekoracji i gdy coś nas zaniepokoi, wstrzymajmy się z ich nabyciem. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie stroika samemu, zakup w supermarkecie lub na lokalnych straganach przed cmentarzem, z pewnego źródła.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wykorzystanie markerów
Jednym z bardziej znanych patentów jest zabezpieczenie kwiatów na wiązankach znaczeniem za pomocą tuszu markera. Najlepiej tego niezmazywalnego. Dodatkowo oznaczajmy także wstęgi, które są integralną częścią wieńców. Możemy to robić na końcówkach płatków lub w sposób dekoracyjny, aby nie przyćmić całości stroiku na grobie najbliższych. Konieczność znakowania stała się w wielu miejscowościach normą, która nie dziwi już nikogo.
Patent z kolorowym woskiem
Moja mama bardzo często wybiera kolorowy, pachnący wosk z zaparzaczy, które mają różne barwy. Warto wybierać te najtańsze, których barwniki po roztopieniu potrafią nanieść ślad na materiale kwiatów wiązankowych. Po próbie zdejmowania wosku, ślad jest prawie niewywabialny. Plamy oraz odbarwienia trwale niszczą elementy wystroju wiązanki - mówiąc dosadniej, nie da się ich użyć po raz kolejny do nowych wieńców.
Charakterystyczne nacięcia
Innym sposobem jest nacięcie za pomocą nożyczek lub nożyka do tapet. Niewielkie uszczerbki będą dla nas niezauważalne, jednak dla złodziei wyraźnym sygnałem, że nie da się spożytkować takich stroików na ponowny handel czy wymianę kwiatów. Możecie również zrobić to samo ze wstęgami czy też sztucznymi liśćmi, jeżeli kwiaty znajdują się na łodyżce z drucika.
Stempelki lub pieczątki
Macie w domu szkraby, które kochają bawić się stempelkami dołączonymi do gier czy książeczek? Wykorzystajcie je wraz z tuszem, który skutecznie zabarwi powierzchnię sztucznych płatków. Niewielka skaza zapewni wam spokój oraz wiązanka będzie nieruszona przez złodziei. Tusze do stempelków są w różnych odcieniach, dlatego możecie pokusić się o takie, które zostawiając ślad, będą jednocześnie pasować do barwy kwiatów - fioletowych, żółtych czy czerwonych.
Tak oznaczone wieńce zniechęcą złodziei - sposób mojej babci
Sposób mojej babci stosuję do dziś. Jest tani, niezawodny oraz bardzo prosty w użytkowaniu. Każda z pań ma w swojej kosmetyczce zmywacz do paznokci, który stosujemy do usuwania lakieru.
Babcia namaczała patyczek do uszu lub wacik zmywaczem i lekko pocierała płatki sztucznych kwiatów. Innym sposobem było dekoracyjne wykonywanie kropeczek, po dociśnięciu patyczka do uszu, nasączonego zmywaczem.
W taki sposób nasze wiązanki zawsze zostają na grobach przez długie tygodnie lub miesiące. Wypróbujcie, a z pewnością zaoszczędzicie pieniądze na ponownym zaopatrywaniu się w wieńce.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock