Logo
Logo

Podłoga jak nowa! Czym myć płytki podłogowe: gresowe, ceramiczne i terakotowe?

Czyste podłogi to nie tylko estetyczny wygląd wnętrza, ale również ważny element dbałości o zdrowie domowników. Jak skutecznie myć płytki podłogowe, by nie tylko błyszczały, ale również były wolne od szkodliwych mikroorganizmów? Sprawdź nasze sprawdzone metody i poznaj najlepsze środki do czyszczenia różnych typów płytek.

Mycie płytek podłogowych

Płytki podłogowe, chociaż mogą wyglądać podobnie, różnią się swoimi właściwościami w zależności od materiału, z którego są wykonane. Rozróżniamy głównie trzy typy: gresowe, ceramiczne oraz terakotowe. Każdy z nich wymaga nieco innej pielęgnacji:

  • Płytki gresowe są niezwykle trwałe i odporne na ścieranie dzięki temu, że są wypalane w bardzo wysokich temperaturach. Są idealne na zewnątrz lub w miejscach o wysokim natężeniu ruchu. Do ich czyszczenia najlepiej używać środków o neutralnym pH, aby nie uszkodzić ich powierzchni.

  • Płytki ceramiczne są popularne ze względu na swoją różnorodność kolorystyczną i wzornictwo. Są mniej odporne na ścieranie niż gres, ale nadal bardzo funkcjonalne w domowych warunkach. Do ich czyszczenia można używać delikatniejszych detergentów, ale warto unikać środków zawierających silne kwasy lub zasady.

  • Płytki terakotowe charakteryzują się swoją porowatością, co sprawia, że są bardziej podatne na plamy i absorpcję wody. Wymagają one regularnego impregnowania specjalnymi środkami ochronnymi oraz używania do ich czyszczenia środków łagodnych, często wzbogaconych o wosk.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Znajomość tych różnic pozwoli na odpowiednie dobieranie środków czyszczących, co nie tylko ułatwi utrzymanie czystości, ale także przedłuży życie płytek.

Jak skutecznie wyczyścić płytki podłogowe i fugi?

Pierwszym krokiem do utrzymania czystości płytek podłogowych jest regularne ich mycie. Czy to płytki błyszczące, czy matowe, każda powierzchnia wymaga odpowiedniego podejścia. Używając detergentów dostosowanych do glazury, możemy znacznie przedłużyć ich żywotność i blask. Ważne jest także dbanie o fugi, które często są miejscem gromadzenia się brudu i mikroorganizmów. Mieszanka wody, octu i sody oczyszczonej, nałożona na fugi i pozostawiona na kilkadziesiąt minut, skutecznie usunie większość zabrudzeń.

Domowe sposoby na czyszczenie kafelków

Kuchnia i łazienka to miejsca, gdzie płytki narażone są na najcięższe warunki. Tłuszcz i inne zabrudzenia z łatwością osadzają się na płytkach w kuchni, a osady z twardej wody często pokrywają powierzchnię w łazience. Skuteczne domowe sposoby, jak mieszanka płynu do naczyń i soli emskiej, mogą być niezawodne w walce z tłustymi plamami. Natomiast ocet, choć skuteczny, powinien być używany z umiarem, aby nie uszkodzić struktury płytek.

Płyn do czyszczenia uniwersalny
Płyn do czyszczenia uniwersalny
Uniwersalny środek czyszczący marki Frosch w formie płynu o zapachu eukaliptusowym to sposób na higieniczne czyszczenie wszystkich powierzchni w domu – podłóg, płytek, ceramiki oraz luster. Formuła z ekstraktem z liści eukaliptusa nie tylko skutecznie usuwa brud i uporczywy tłuszcz, pozostawiając powierzchniom połysk, ale także neutralizuje nieprzyjemne zapachy zastępując je orzeźwiającym aromatem eukaliptusa. Preparat ten wykazuje również silne właściwości antyseptyczne i antybakteryjne.
KUP PREPARAT W NASZYM SKLEPIE

Czym czyścić płytki podłogowe, żeby nie było smug?

Unikanie smug na płytkach, zwłaszcza tych z połyskiem, jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych mopów elektrycznych. Te urządzenia nie tylko skutecznie czyszczą, ale również polerują powierzchnię, zapobiegając powstawaniu nieestetycznych śladów. Użycie specjalistycznych środków czyszczących dedykowanych do płytek może dodatkowo zwiększyć efektywność mycia.

Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Czym usunąć kamień z kafelków?

Zmagając się z kamieniem na płytkach, warto sięgnąć po sprawdzone domowe metody, takie jak ocet czy cola, które skutecznie radzą sobie z tą niedogodnością. Dla osób poszukujących szybszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań, rekomendowane są elektryczne mopy w połączeniu z odpowiednimi środkami czyszczącymi, które zapewnią nie tylko czystość, ale również zadbają o kondycję płytek.

Zapobieganie zabrudzeniom płytek – porady praktyczne

Oprócz regularnego czyszczenia istnieją proste sposoby, które pomogą ograniczyć zabrudzenia płytek i ułatwić ich utrzymanie w czystości:

  1. Używanie mat wejściowych i dywaników: Ustawienie mat na zewnątrz i wewnątrz drzwi wejściowych pomoże złapać większość brudu i wilgoci, które mogą być przenoszone na obuwiu. Dzięki temu mniej zabrudzeń dostanie się na podłogę.

  2. Regularne odkurzanie i zamiatanie: Częste odkurzanie lub zamiatanie płytek pozwoli usunąć luźne zanieczyszczenia i piasek, które mogą działać jak papier ścierny, przyczyniając się do zarysowań na płytkach.

  3. Natychmiastowe usuwanie plam: Im szybciej zareagujesz na rozlane płyny czy zabrudzenia, tym łatwiej będzie je usunąć bez pozostawiania trwałych śladów. Dla trudniejszych plam, jak tłuszcz czy wino, stosuj dedykowane produkty zgodnie z rodzajem płytki.

  4. Ochrona przed meblami: Używanie filców pod nogami krzeseł, stołów i innych ciężkich przedmiotów pomoże zapobiec zarysowaniom i innym uszkodzeniom powierzchni płytek.

  5. Regularna wymiana środków czyszczących: Upewnij się, że używasz odpowiednich środków do czyszczenia konkretnego typu płytek, co zapobiegnie ich uszkodzeniom i pomoże utrzymać ich estetyczny wygląd na dłużej.

Wprowadzenie tych praktyk do codziennej rutyny znacznie ułatwi utrzymanie płytek w nienagannej czystości i kondycji, zmniejszając przy tym potrzebę częstego głębokiego czyszczenia.

Zdjęcie tytułowe: Christian Horz / AdobeStock

Autor
Podłoga jak nowa! Czym myć płytki podłogowe: gresowe, ceramiczne i terakotowe?
Podłoga jak nowa! Czym myć płytki podłogowe: gresowe, ceramiczne i terakotowe?
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi