Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
12
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Ogrodzenie na pochyłym terenie

Działka na skarpie lub terenie o znacznym pofałdowaniu wymaga niestandardowego podejścia. Specjalista od ogrodzeń zapewnia jednak, że grodząc taką posesję można osiągnąć bardzo dobry efekt estetyczny, a wybór modeli przęseł i bram wcale nie jest ograniczony. Trzeba po prostu przestrzegać kilku ważnych zasad, a montaż powierzyć doświadczonej ekipie.

 

Niewielkie nierówności terenu można zniwelować albo „zgubić” odpowiednio wbudowując krawężniki lub podmurówkę. Bardziej kłopotliwa sytuacja pojawia się przy dużych spadkach.

– Jeśli na całej długości ogrodzenia, która przykładowo wynosi 20 m, pojawia się różnica w wysokości terenu rzędu 10-20 cm, nie wymaga to nietypowych kroków. Działkę o większym spadku też można prawidłowo ogrodzić, ale taką inwestycję warto powierzyć doświadczonej ekipie. Wymaga to bowiem dokładności pomiaru i wyboru takiego sposobu montażu, który będzie najlepiej odpowiadał danej sytuacji gruntowej. Równanie górą, skos lub „schodki” – mówi Paweł Zajkowski z Firmy ZED, partner handlowy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.

Metody grodzenia posesji na pochyłym terenie

  • RÓWNANIE GÓRĄ
    Równanie górą polega na tym, że prowadzimy ogrodzenie tak, aby w górnej części zachować poziom, a powstałe różnice wysokości niweluje się, zamawiając większe przęsła (często skośne) lub budując odpowiednią podmurówkę  Metoda ta stosowana jest najczęściej przy ogrodzeniach frontowych.

  • SKOS RÓWNOLEGŁY DO POCHYŁOŚCI GRUNTU
    Skos równoległy do pochyłości gruntu to metoda polegająca na prowadzeniu ogrodzenia zgodnie z nachyleniem działki. Uzyskujemy wówczas u góry linię biegnącą pod kątem. W ten sposób zwykle montuje się ogrodzenia z siatki.

  • METODA SCHODKOWA
    W trzecim przypadku, czyli „schodków” dzielimy ogrodzenie na krótkie odcinki i każdy z nich obniżamy o określoną wartość. Tak zamontowane przęsła tworzą kaskadę. Jest to metoda uniwersalna i stosuje się ją zarówno do ogrodzeń frontowych, jak i panelowych. Wykorzystując sposób schodkowy, możemy ogrodzić praktycznie każdą posesję. W przypadku stromej skarpy trzeba czasem zastosować przęsła krótsze niż typowe. Nie ma natomiast przeciwskazań, aby wybrać wzór taki, jaki odpowiada gustowi inwestora i architekturze budynku.

Pochyły teren nie oznacza siatki!

Wiele osób jest przekonanych, że jeśli posiadamy pochyłą działkę, jesteśmy skazani na wykorzystanie siatki. Tymczasem okazuje się, że dobrze zaplanowane ogrodzenie może być wykonane z ozdobnych przęseł.

Wybór słupków i podmurówki również jest szeroki. Odpowiednio planując całą konstrukcję, możemy więc uzyskać efekt wizualny, na jakim nam zależy.

Ogrodzenie na lekko pochyłym terenie, fot. Plast-Met
Ogrodzenie na mocno pochyłym terenie, fot. Plast-Met

Ogrodzenie na pochyłości – najważniejszy pierwszy krok

Od czego zatem zacząć budowę ogrodzenia na skarpie?

Ekspert zwraca uwagę, że kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia będzie prawidłowy pomiar. Powinien go przeprowadzić specjalista, który będzie wyposażony w odpowiedni sprzęt i już na tym etapie przewidzi, jak ogrodzenie będzie zamontowane. W przypadku nierównej działki zwykła miara nie wystarczy, niwelator to absolutna podstawa. Nie można też zapomnieć o zbadaniu stabilności podłoża.

– Pomocnym narzędziem jest oprogramowanie (np. firmy Plast-Met) umożliwiające rozrysowanie planowanego ogrodzenia z uwzględnieniem ukształtowania terenu – stwierdza Paweł Zajkowski. – Nie każdy inwestor potrafi wyobrazić sobie efekt końcowy, a program pozwala zobaczyć, jaki rezultat dadzą poszczególne rozwiązania i ułatwia podjęcie decyzji.

A co z bramą i furtką?

Montaż na skarpie części ogrodzenia wbudowanych na stałe z pewnością wymaga dobrego przemyślenia. W przypadku elementów ruchomych dodatkowo musimy wziąć pod uwagę, czy pochyłość nie będzie utrudniała ich otwierania.

– Jeśli spadek jest równoległy do wjazdu, skrzydło bramy przesuwnej, otwieranej w kierunku wzniesienia, może kolidować z gruntem – ostrzega specjalista z Firmy ZED. – Rozwiązaniem jest wykonanie wąskiego koryta, w które będzie wjeżdżał ten element bramy. Jeśli zaś wjazd usytuowany jest „pod górę”, może natomiast pojawić się problem z otwieraniem bramy dwuskrzydłowej. Z pomocą przychodzą tu specjalne okucia, które nachylają skrzydła pod odpowiednim kątem i unoszą je nad ziemią.

Pochyłość terenu, a wymarzone ogrodzenie

Nawet dla działki na bardzo trudnym terenie można znaleźć metodę na estetyczne i trwałe ogrodzenie. Trzeba tylko liczyć się z tym, że każde niestandardowe rozwiązanie będzie podwyższało cenę inwestycji. Warto więc skonsultować się z ekspertem i poznać dostępne opcje.

Tekst i zdjęcia: źródło – Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe


Komentarze

Gość Qmin

17-12-2020 14:59

Na pochyłym terenie ogrodzenie powinno być ustawione metodą schodkową tak jak wspomnieliście. U nas tak właśnie jest. Wygląda to bardzo ładne. Ogrodzenie mamy betonowe z Kost-Bet z przęsłami i udało się tak rozwiązać, aby wyglądało ładnie i pasowało do domu.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu