Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Zakup i układanie kostki brukowej

Kostkę brukową można z powodzeniem ułożyć samodzielnie, zarówno na podjeździe, jak i na ścieżce. Ważne jest tylko odpowiednie przygotowanie podłoża i staranne wykonanie prac.

Zakup kostki

Kostki betonowe kupuje się na paletach, przy czym na każdej muszą być podane następujące informacje:

  • nazwa i adres producenta;
  • oznaczenie – model, kolor, grubość, klasa, gatunek;
  • ilość elementów na 1 m2;
  • numer aprobaty technicznej.

Na życzenie klienta, musi zostać dołączona też deklaracja zgodności z Aprobatą Techniczną.

Kostka
Kupując kostkę w dobrym gatunku na pewno osiągniemy
zamierzony efekt
fot. Utex-Sigma

Z punktu widzenia estetyki ścieżki i jej trwałości, szczególnie ważny jest gatunek wyrobu. Musi on spełniać określone wymagania.

Kostka betonowa w I gatunku powinna mieć jednolity kolor w danej partii i nie ma mowy o jakichkolwiek rysach czy spękaniach. Na pojedynczych elementach mogą być widoczne delikatne przebarwienia. Na każdej kostce mogą znaleźć się po dwa uszkodzenia krawędzi bocznych (30x10 mm) i pionowych (20x6 mm).

W kostce drugiego gatunku uszkodzenia mogą być nieco większe: powierzchni bocznych – 50x20 mm, a pionowych – 30x10 mm. Dopuszczalne są różnice koloru w ramach jednej partii i intensywne przebarwienia tego samego koloru – na pojedynczym elemencie.

W obu gatunkach niedopuszczalne są plamy i zabrudzenia niezmywalne wodą oraz jakiekolwiek uszkodzenia naroży, mogą natomiast pojawiać się wykwity wapienne.

Ponieważ, jak widać, kolory kostek z każdej partii mogą się różnić, przed układaniem ścieżki warto rozłożyć je wszystkie i przemieszać lub ułożyć wzór z tych o odmiennym odcieniu.

Pamiętaj

Grubość kostki

Z praktycznego punktu widzenia ważne jest, jakiej grubości kostki użyjemy. Spośród dostępnego asortymentu – od 4 do 14 cm – właściciele domów jednorodzinnych powinni brać pod uwagę przede wszystkim dwa.

Kostkę o grubości 4 cm układa się na traktach przeznaczonych dla ruchu pieszego i dla samochodów o wadze do 2 ton. Ponieważ jednak może się zdarzyć, że na nasze podwórze będzie musiała wjechać np. ciężarówka z meblami – podjazd można wyłożyć kostką o grubości 6 cm, wytrzymującą obciążenie do 3,5 tony.

Obrzeża

Trakty z drobnowymiarowych elementów trzeba zabezpieczać przed ich rozsuwaniem się na boki. Ścieżki oddziela się więc od gruntu obrzeżami. Można też sięgnąć po – niższe i mniejsze – palisady. Mają one różną wysokość i kształty pasujące do najczęściej spotykanych modeli kostki. Mogą wystawać ponad powierzchnię traktu lub być z nią zlicowane. Dobrze, żeby odmiennym kolorem podkreślały swoją funkcję.

Obrzeża mają najczęściej górną zewnętrzną krawędź – tę od strony roślin – zaokrągloną albo fazowaną. Ich długość to 100, 75 i 50 cm, zaś szerokość 5 i 8 cm. Zakręty ścieżki „wyrobimy” obrzeżami łukowymi.

Układanie kostki

Ogrodowy trakt - schemat
Warstwy nawierzchni

Wiemy już, jakie ścieżki nam się marzą? Pora więc przystąpić do realizacji. Trzeba zastanowić się, czy z wielkością i przebiegiem ścieżek poradzimy sobie bez fachowej pomocy. Trzeba też ustalić, ile kostek, obrzeży i innych elementów będziemy potrzebowali.

Wyznaczanie przebiegu ścieżki

Zanim zacznie powstawać ścieżka, trzeba dokładnie wyznaczyć jej przebieg. W tym celu, wzdłuż planowanego traktu – po obu jego stronach – wbijamy kołki i łączymy je lekko naciągniętym sznurkiem.

Teraz trzeba usunąć wierzchnią warstwę ziemi. Robimy wykop na głębokość ok. 30 cm, czyli do granicy zamarzania gruntu. Dno wykopu powinno mieć spadek poprzeczny wynoszący 2-4%, aby

woda nie gromadziła się pod nawierzchnią. Ziemię trzeba zagęścić (ubić) mechaniczną zagęszczarką – możliwe jest wynajęcie jej w wypożyczalni maszyn budowlanych. W tak przygotowanym łożysku przyszłej ścieżki układa się jej kolejne warstwy, które zdecydują o trwałości tej konstrukcji.

Warstwy nawierzchni

Podbudowa, na której zostanie ułożona nawierzchnia, musi być bardzo starannie wykonana. Przenosi ona bowiem obciążenia z powierzchni traktu na grunt i ułatwia odprowadzanie wody. Odpowiednie dobranie warstw podbudowy jest szczególnie ważne w przypadku gruntów ilastych i gliniastych.

Na dnie wykopu wysypujemy 10-15-cm warstwę tłucznia lub żwiru o frakcji do 63 mm. Jeśli chcemy, by podbudowa była szczególnie trwała, można żwir zmieszać z cementem. Podbudowę trzeba zagęścić.

Następnie układa się podsypkę grubości 3-10 cm, którą może być piasek lub drobny żwir (wielkość ziaren ok. 4 mm). Tu również trzeba wyrobić poprzeczny spadek rzędu 1-3%. Żeby w pisku nie pozostały zagłębienia, wzdłuż traktu po obu jego stronach układa się drewniane listwy, a na nich – poprzecznie – łatę. Przesuwając ją wyrównamy powierzchnię piasku.

Na tym etapie prac trzeba ułożyć również elementy zabezpieczające nawierzchnię przed rozsuwaniem się na boki. Dla ogrodowych traktów wystarczą betonowe obrzeża, niskie palisady lub obrzeża z tworzywa. Te ostatnie mocuje się do podłoża długimi stalowymi gwoździami.

Ścieżka z niskimi palisadami
Obrzeża z tworzywa sztucznego
Przykładowe ułożenie kostek
Do zabezpieczenia brzegów ścieżki znakomicie nadają się
niskie palisady
fot. Jadar
Niezbyt obciążona ścieżka może mieć obrzeża z tworzywa sztucznego
fot. Eko-Bord
Jeśli planujemy skomplikowane wzory, lepiej je zawczasu rozrysować na papierze, a czasami nawet ułożyć „na sucho”
fot. Semmelrock


Układanie kostki na warstwach podbudowy

Zbliżamy się do końca prac, chociaż samo ułożenie kostki wymaga także staranności, tym większej, że decyduje ona o efekcie wizualnym oraz – w przypadku podjazdu – o trwałości nawierzchni.

Kostkę układamy według zaplanowanego wcześniej schematu, szczególnie gdy będzie ona tworzyć wzór. Jeśli wzór ma być wielobarwny lub skomplikowany, lepiej wcześniej rozrysować go na papierze. Zaczynamy układać kostkę od narożnika traktu i kładziemy ją rzędami, klęcząc na desce, aby nie uszkodzić wyrównanej powierzchni podsypki. Jeżeli przy krawędziach ścieżki elementy nie mieszczą się w całości, na razie pozostawiamy puste miejsca.

Obecnie wiele modeli kostek ma boczne występy, co pozwala na zachowanie niewielkich, równych dystansów między elementami. W trakcie układania, dobijamy kostki gumowym młotkiem, aby mocno osadzić je w warstwie piasku. Trzeba pamiętać, że powoduje to jednocześnie obniżenie poziomu nawierzchni o ok. 1 cm. Na tym etapie prac konieczne jest sprawdzanie poziomnicą równości nawierzchni.

Po wykonaniu całej ścieżki wolne miejsca pozostawione na obrzeżach trzeba uzupełnić przyciętymi elementami. Tnie się je nożycami do bruku lub szlifierką wyposażoną w odpowiednią tarczę. Niektórzy producenci oferują kostki połówkowe – można je tu wykorzystać.

Pamiętaj, że...

  • ułożenie nawierzchni powinno być ostatnim etapem robót budowlanych, gdyż ślady np. zaprawy czy farby są z powierzchni kostki nieusuwalne
  • obrzeża ustawia się przed układaniem nawierzchni, trzeba tylko przy zewnętrznych krawędziach traktu ułożyć po jednym rzędzie kostek, ustalając jego szerokość


Po ułożeniu nawierzchni spoiny wypełnia się piaskiem (frakcja 0,6-1,3 mm). Będzie go potrzeba ok. 2 do 5 kg/m2. Spoiny muszą być wypełnione aż do powierzchni traktu. Żeby mieć pewność, że szczeliny są dobrze wypełnione, warto ścieżkę polać wodą, odczekać ok. doby aż piasek osiądzie, po czym zabieg powtórzyć. Po całkowitym wypełnieniu spoin i wyschnięciu piasku, jego nadmiar trzeba zmieść.

Starannie oczyszczoną powierzchnię ubijamy zagęszczarką z płytą z elastycznej gumy – powierzchnia kostek porysuje się, jeśli będzie na nich piasek. Urządzenie trzeba prowadzić wzdłuż i w poprzek traktu. Jeżeli piasek w spoinach osiadł, trzeba wypełnić je po raz kolejny i znowu zamieść.

Dalej pozostaje już tylko satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

Walka z nalotem

Na kostkach, szczególnie tych kolorowych, czasem pojawiają się białe wykwity. Nie wpływają na ich jakość, ale nie wyglądają estetycznie. Niektórzy producenci kostki brukowej zaznaczają, że jest to zjawisko normalne, a wyrób nie podlega reklamacji. Teoretycznie wykwity same znikają, ale może to potrwać nawet 2-3 lata.

ozbędziemy się ich szybciej, zmywając nawierzchnię niskoprocentowym (1-2%) roztworem kwasu solnego, octowego, mrówkowego albo którymś z preparatów do mycia powierzchni betonowych. Po tym zabiegu ścieżkę trzeba spłukać dużą ilością wody.

Kostka dłużej będzie wyglądała jak nowa, jeśli zaimpregnujemy jej powierzchnię. Dostępne na rynku preparaty wzmacniają kolor, zwiększają odporność na ścieranie oraz mróz i redukują wykwity. Umożliwiają też łatwe usuwanie plam z oleju, co może być istotne w przypadku podjazdu.


Hanna Czerska


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Twoja strona ogrodu