Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
11
Do góry

#klimatycznybotaniczny: cykl wykładów w Ogrodzie Botanicznym UW

Żyjemy w przełomowych czasach. W obliczu zmian klimatycznych, kryzysu środowiskowego, epidemii otyłości i nadwagi w Polsce bardziej potrzeba rewolucji niż ewolucji żywieniowej. Wierzymy, że fundamentem rozwoju i zmian w społeczeństwie jest dobra edukacja. Dlatego Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym jest połączeniem targów i konferencji, towarzyszą mu warsztaty, pokazy i debaty. Festiwal to forum wymiany myśli i idei. Razem zadajemy pytania i szukamy rozwiązań. Spotkacie tu najwybitniejszych naukowców, ekspertów i praktyków z całego kraju. Festiwal poprzedzi cykl wykładów, które są zaproszeniem do dialogu o przyszłości jedzenia i nie tylko. Chcemy obalać mity, fundować wiedzę i proponować rozwiązania, które każdy może zabrać ze sobą do domu. Bądź z nami od grudnia aż do czerwca. Do zobaczenia w Ogrodzie! 

#klimatycznybotaniczny
Dialogi o przyszłości jedzenia w Ogrodzie Botanicznym UW

Wszyscy dziś mówią o klimacie i skutkach jakie niosą jego gwałtowne zmiany. Chcemy włączyć się do dyskusji i zaprosić Was do dialogu. Uchylamy bramę Ogrodu i zapraszamy do stołu! Porozmawiajmy o przyszłości jedzenia.

Żyjemy u schyłku najpiękniejszego okresu w dziejach ziemi, nasze życie nigdy wcześniej nie było tak łatwe. Zapomnieliśmy jednak, że zasoby planety kiedyś się skończą. Jak powiedział Prof. Szymon Malinowski - “W sposób bezsensowny zaspokajamy dziś całkiem sensowne potrzeby.” Zatem zejdźmy na ziemię, usiądźmy przy stole i odpowiedzmy sobie na pytanie, co możemy zrobić dla przyszłych pokoleń, które chcą zaplanować swoją przyszłość.

Wiemy, że nie mamy już czasu, żeby popełniać kolejne błędy i mówić o rozwiązaniach fasadowych. Szczególnie młode pokolenie chciałoby wiedzieć, co może realnie zrobić, żeby spowolnić - a może i zatrzymać - zmiany klimatyczne. Zdajemy sobie sprawę, że potrzebne są rozwiązania systemowe, ale też wierzymy, że szeroko pojęta edukacja na temat zmian klimatycznych to jedyna droga, żebyśmy wszyscy mogli podejmować lepsze i świadome decyzje. Nie musimy zmieniać wszystkiego naraz. Ale jesteśmy przekonani, że każdy z nas może zmienić chociaż jeden zgubny dla Ziemi nawyk.

Zapraszamy w naukową podróż wspartą przez wybitnych naukowców, ekspertów i praktyków z całego kraju. Cykl wykładów, który rozpoczynamy w grudniu, zwieńczy czerwcowy Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym. Będziemy OBALAĆ MITY na temat zmian klimatycznych, zafundujemy naukową i praktyczną WIEDZĘ i zaproponujemy ROZWIĄZANIA, które każdy może zabrać ze sobą do domu.

Harmonogram wykładów

 • 12 grudnia 2019, godz. 19:00 / Marnotrawstwo żywności
 • 9 stycznia 2020, godz. 18:00 / Przyszłość klimatu
 • 6 lutego 2020, godz. 18:00 / Przyszłość rolnictwa
 • 12 marca 2020, godz. 18:00 / Przyszłość dostępu do wody
 • 16 kwietnia 2020, godz. 18:00 / Przyszłość gleb
 • 7 maja 2020, godz. 18:00 / Przyszłość śmieci
 • 6-7 czerwca Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym / O przyszłości jedzenia

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/630863707449881/


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu