Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
15
Do góry

#klimatycznybotaniczny: cykl wykładów w Ogrodzie Botanicznym UW

Żyjemy w przełomowych czasach. W obliczu zmian klimatycznych, kryzysu środowiskowego, epidemii otyłości i nadwagi w Polsce bardziej potrzeba rewolucji niż ewolucji żywieniowej. Wierzymy, że fundamentem rozwoju i zmian w społeczeństwie jest dobra edukacja. Dlatego Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym jest połączeniem targów i konferencji, towarzyszą mu warsztaty, pokazy i debaty. Festiwal to forum wymiany myśli i idei. Razem zadajemy pytania i szukamy rozwiązań. Spotkacie tu najwybitniejszych naukowców, ekspertów i praktyków z całego kraju. Festiwal poprzedzi cykl wykładów, które są zaproszeniem do dialogu o przyszłości jedzenia i nie tylko. Chcemy obalać mity, fundować wiedzę i proponować rozwiązania, które każdy może zabrać ze sobą do domu. Bądź z nami od grudnia aż do czerwca. Do zobaczenia w Ogrodzie! 

#klimatycznybotaniczny
Dialogi o przyszłości jedzenia w Ogrodzie Botanicznym UW

Wszyscy dziś mówią o klimacie i skutkach jakie niosą jego gwałtowne zmiany. Chcemy włączyć się do dyskusji i zaprosić Was do dialogu. Uchylamy bramę Ogrodu i zapraszamy do stołu! Porozmawiajmy o przyszłości jedzenia.

Żyjemy u schyłku najpiękniejszego okresu w dziejach ziemi, nasze życie nigdy wcześniej nie było tak łatwe. Zapomnieliśmy jednak, że zasoby planety kiedyś się skończą. Jak powiedział Prof. Szymon Malinowski - “W sposób bezsensowny zaspokajamy dziś całkiem sensowne potrzeby.” Zatem zejdźmy na ziemię, usiądźmy przy stole i odpowiedzmy sobie na pytanie, co możemy zrobić dla przyszłych pokoleń, które chcą zaplanować swoją przyszłość.

Wiemy, że nie mamy już czasu, żeby popełniać kolejne błędy i mówić o rozwiązaniach fasadowych. Szczególnie młode pokolenie chciałoby wiedzieć, co może realnie zrobić, żeby spowolnić - a może i zatrzymać - zmiany klimatyczne. Zdajemy sobie sprawę, że potrzebne są rozwiązania systemowe, ale też wierzymy, że szeroko pojęta edukacja na temat zmian klimatycznych to jedyna droga, żebyśmy wszyscy mogli podejmować lepsze i świadome decyzje. Nie musimy zmieniać wszystkiego naraz. Ale jesteśmy przekonani, że każdy z nas może zmienić chociaż jeden zgubny dla Ziemi nawyk.

Zapraszamy w naukową podróż wspartą przez wybitnych naukowców, ekspertów i praktyków z całego kraju. Cykl wykładów, który rozpoczynamy w grudniu, zwieńczy czerwcowy Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym. Będziemy OBALAĆ MITY na temat zmian klimatycznych, zafundujemy naukową i praktyczną WIEDZĘ i zaproponujemy ROZWIĄZANIA, które każdy może zabrać ze sobą do domu.

Harmonogram wykładów

  • 12 grudnia 2019, godz. 19:00 / Marnotrawstwo żywności
  • 9 stycznia 2020, godz. 18:00 / Przyszłość klimatu
  • 6 lutego 2020, godz. 18:00 / Przyszłość rolnictwa
  • 12 marca 2020, godz. 18:00 / Przyszłość dostępu do wody
  • 16 kwietnia 2020, godz. 18:00 / Przyszłość gleb
  • 7 maja 2020, godz. 18:00 / Przyszłość śmieci
  • 6-7 czerwca Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym / O przyszłości jedzenia

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/630863707449881/


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu