Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
15
Do góry

#klimatycznybotaniczny: cykl wykładów w Ogrodzie Botanicznym UW

Żyjemy w przełomowych czasach. W obliczu zmian klimatycznych, kryzysu środowiskowego, epidemii otyłości i nadwagi w Polsce bardziej potrzeba rewolucji niż ewolucji żywieniowej. Wierzymy, że fundamentem rozwoju i zmian w społeczeństwie jest dobra edukacja. Dlatego Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym jest połączeniem targów i konferencji, towarzyszą mu warsztaty, pokazy i debaty. Festiwal to forum wymiany myśli i idei. Razem zadajemy pytania i szukamy rozwiązań. Spotkacie tu najwybitniejszych naukowców, ekspertów i praktyków z całego kraju. Festiwal poprzedzi cykl wykładów, które są zaproszeniem do dialogu o przyszłości jedzenia i nie tylko. Chcemy obalać mity, fundować wiedzę i proponować rozwiązania, które każdy może zabrać ze sobą do domu. Bądź z nami od grudnia aż do czerwca. Do zobaczenia w Ogrodzie! 

#klimatycznybotaniczny
Dialogi o przyszłości jedzenia w Ogrodzie Botanicznym UW

Wszyscy dziś mówią o klimacie i skutkach jakie niosą jego gwałtowne zmiany. Chcemy włączyć się do dyskusji i zaprosić Was do dialogu. Uchylamy bramę Ogrodu i zapraszamy do stołu! Porozmawiajmy o przyszłości jedzenia.

Żyjemy u schyłku najpiękniejszego okresu w dziejach ziemi, nasze życie nigdy wcześniej nie było tak łatwe. Zapomnieliśmy jednak, że zasoby planety kiedyś się skończą. Jak powiedział Prof. Szymon Malinowski - “W sposób bezsensowny zaspokajamy dziś całkiem sensowne potrzeby.” Zatem zejdźmy na ziemię, usiądźmy przy stole i odpowiedzmy sobie na pytanie, co możemy zrobić dla przyszłych pokoleń, które chcą zaplanować swoją przyszłość.

Wiemy, że nie mamy już czasu, żeby popełniać kolejne błędy i mówić o rozwiązaniach fasadowych. Szczególnie młode pokolenie chciałoby wiedzieć, co może realnie zrobić, żeby spowolnić - a może i zatrzymać - zmiany klimatyczne. Zdajemy sobie sprawę, że potrzebne są rozwiązania systemowe, ale też wierzymy, że szeroko pojęta edukacja na temat zmian klimatycznych to jedyna droga, żebyśmy wszyscy mogli podejmować lepsze i świadome decyzje. Nie musimy zmieniać wszystkiego naraz. Ale jesteśmy przekonani, że każdy z nas może zmienić chociaż jeden zgubny dla Ziemi nawyk.

Zapraszamy w naukową podróż wspartą przez wybitnych naukowców, ekspertów i praktyków z całego kraju. Cykl wykładów, który rozpoczynamy w grudniu, zwieńczy czerwcowy Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym. Będziemy OBALAĆ MITY na temat zmian klimatycznych, zafundujemy naukową i praktyczną WIEDZĘ i zaproponujemy ROZWIĄZANIA, które każdy może zabrać ze sobą do domu.

Harmonogram wykładów

 • 12 grudnia 2019, godz. 19:00 / Marnotrawstwo żywności
 • 9 stycznia 2020, godz. 18:00 / Przyszłość klimatu
 • 6 lutego 2020, godz. 18:00 / Przyszłość rolnictwa
 • 12 marca 2020, godz. 18:00 / Przyszłość dostępu do wody
 • 16 kwietnia 2020, godz. 18:00 / Przyszłość gleb
 • 7 maja 2020, godz. 18:00 / Przyszłość śmieci
 • 6-7 czerwca Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym / O przyszłości jedzenia

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/630863707449881/

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!