Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

"Z tatą w przyrodę" - niezwykła książka dla dzieci o polskich zwierzętach

Większość polskich dzieci zna takie zwierzęta jak lew, słoń czy żyrafa, lecz nie znają rodzimych zwierząt. Uważają, że są nudne. O tym, że nie jest to prawda przekonuje Wojciech Mikołuszko w książce „Z tatą w przyrodę”. Książka jest już dostępna w księgarniach.

Dzieci, ale niestety również i dorośli, nie wiedzą jak bardzo się mylą, i jak bardzo nie znają własnej przyrody. „Jestem pewien, że ludzie z innych krajów tak samo fascynują się naszymi zwierzętami, podczas gdy my ich nie doceniamy” – pisze Wojciech Mikołuszko.

Przypomina się powiedzenie, że cudze chwalicie a swego nie znacie. Polska przyroda jest tego dobrym przykładem. Bo czy wiemy, że kawki, i w ogóle krukowate, są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków świata, brylują również wśród zwierząt. A przecież spotykamy je niemal na co dzień.

Kruki potrafią posługiwać się narzędziami, oczywiście tymi, które znajdą w przyrodzie. Potrafią je nawet sobie wytworzyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z patyków robią haczyki, by wyciągnąć larwy owadów spod drzew. Są nawet zdolne do szpiegowania swych towarzyszy, żeby wyśledzić gdzie chowają pokarm.

Kawki znakomicie przystosowały się do życia w miastach. W polskich aglomeracjach pojawiły się po II wojnie światowej, gdy upatrzyły sobie ruiny budynków. Zmieniły dziuple na przewody wentylacyjne, kominy i szczeliny w budynkach.

W Polsce żyje siedem gatunków ptaków z rodziny krukowatych. Jedynie sójka, orzechówka i kruk zamieszkują głównie w lasach, pozostałe przeniosły się do wsi i miast.


Niektóre ptaki przestają nawet odlatywać na zimę, na przykład szpaki. Nie tylko z powodu ocieplania się klimatu, jak twierdzą klimatolodzy. Prawdą jest, że łatwiej im przetrwać łagodniejszą zimę, ale są również dokarmiane przez ludzi.

książka Z Tatą w przyrodę  
Wojciech Mikołuszko jest dziennikarzem, pisze m.in., dla „Gazety Wyborczej”, wydał kilka książek popularnonaukowych dla dzieci: „Tato, a dlaczego” oraz „Tato, a po co”. Najnowszą jego publikację zilustrował Tomasz Samojlik, który mieszka na skraju Puszczy Białowieskiej i zajmuje się jej badaniem. Również pisze dla dzieci, wydał m.in. „Norka zagłady” i „Ostatni Żubr”.  

Czy jesienią i zimą ptaków nie należy dokarmiać? O to spierają się przyrodnicy. Mikołuszko jest za tym, żeby ustawiać karmniki, byle nie za wcześnie. Najlepiej zrobić to na przełomie listopada i grudnia, gdy pozostały jedynie te osobniki, które nie chciały lub nie mogły odlecieć.

Nie bójmy się zaskrońców, najpospolitszego węża Polski o długości do 1 m. Potrafi syczeć, a nawet rzucić się na swego prześladowcę, ale nie użądli. Jak wiele innych zwierząt, np. szczury, w chwili zagrożenia potrafi jedynie udawać martwego. Otwiera jamę gębową i wysuwa język.

Kiedyś takiego zaskrońca przyniósł w obejście mój kot norweski leśny. Zaskroniec wystawał po bokach jego paszczy, wydawało się, że nic go już nie uratuje. Udało się go delikatnie wysunąć z zębów drapieżnika, jakim są domowe koty, potem przez jakiś czas leżał jeszcze w trawie, ale po chwili zniknął.

Groźniejsze jest ukąszenie żmii zygzakowatej. Jej jad może uszkadzać układ nerwowy, rozrzedza krew i powoduje arytmię serca, jednak groźne powikłania może spowodować jedynie u dzieci i osób starszych. Ludziom zdrowym takie ukąszenie nie zagraża.Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu