Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

"Z tatą w przyrodę" - niezwykła książka dla dzieci o polskich zwierzętach

Większość polskich dzieci zna takie zwierzęta jak lew, słoń czy żyrafa, lecz nie znają rodzimych zwierząt. Uważają, że są nudne. O tym, że nie jest to prawda przekonuje Wojciech Mikołuszko w książce „Z tatą w przyrodę”. Książka jest już dostępna w księgarniach.

Dzieci, ale niestety również i dorośli, nie wiedzą jak bardzo się mylą, i jak bardzo nie znają własnej przyrody. „Jestem pewien, że ludzie z innych krajów tak samo fascynują się naszymi zwierzętami, podczas gdy my ich nie doceniamy” – pisze Wojciech Mikołuszko.

Przypomina się powiedzenie, że cudze chwalicie a swego nie znacie. Polska przyroda jest tego dobrym przykładem. Bo czy wiemy, że kawki, i w ogóle krukowate, są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków świata, brylują również wśród zwierząt. A przecież spotykamy je niemal na co dzień.

Kruki potrafią posługiwać się narzędziami, oczywiście tymi, które znajdą w przyrodzie. Potrafią je nawet sobie wytworzyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z patyków robią haczyki, by wyciągnąć larwy owadów spod drzew. Są nawet zdolne do szpiegowania swych towarzyszy, żeby wyśledzić gdzie chowają pokarm.

Kawki znakomicie przystosowały się do życia w miastach. W polskich aglomeracjach pojawiły się po II wojnie światowej, gdy upatrzyły sobie ruiny budynków. Zmieniły dziuple na przewody wentylacyjne, kominy i szczeliny w budynkach.

W Polsce żyje siedem gatunków ptaków z rodziny krukowatych. Jedynie sójka, orzechówka i kruk zamieszkują głównie w lasach, pozostałe przeniosły się do wsi i miast.

Niektóre ptaki przestają nawet odlatywać na zimę, na przykład szpaki. Nie tylko z powodu ocieplania się klimatu, jak twierdzą klimatolodzy. Prawdą jest, że łatwiej im przetrwać łagodniejszą zimę, ale są również dokarmiane przez ludzi.

książka Z Tatą w przyrodę  
Wojciech Mikołuszko jest dziennikarzem, pisze m.in., dla „Gazety Wyborczej”, wydał kilka książek popularnonaukowych dla dzieci: „Tato, a dlaczego” oraz „Tato, a po co”. Najnowszą jego publikację zilustrował Tomasz Samojlik, który mieszka na skraju Puszczy Białowieskiej i zajmuje się jej badaniem. Również pisze dla dzieci, wydał m.in. „Norka zagłady” i „Ostatni Żubr”.  

Czy jesienią i zimą ptaków nie należy dokarmiać? O to spierają się przyrodnicy. Mikołuszko jest za tym, żeby ustawiać karmniki, byle nie za wcześnie. Najlepiej zrobić to na przełomie listopada i grudnia, gdy pozostały jedynie te osobniki, które nie chciały lub nie mogły odlecieć.

Nie bójmy się zaskrońców, najpospolitszego węża Polski o długości do 1 m. Potrafi syczeć, a nawet rzucić się na swego prześladowcę, ale nie użądli. Jak wiele innych zwierząt, np. szczury, w chwili zagrożenia potrafi jedynie udawać martwego. Otwiera jamę gębową i wysuwa język.

Kiedyś takiego zaskrońca przyniósł w obejście mój kot norweski leśny. Zaskroniec wystawał po bokach jego paszczy, wydawało się, że nic go już nie uratuje. Udało się go delikatnie wysunąć z zębów drapieżnika, jakim są domowe koty, potem przez jakiś czas leżał jeszcze w trawie, ale po chwili zniknął.

Groźniejsze jest ukąszenie żmii zygzakowatej. Jej jad może uszkadzać układ nerwowy, rozrzedza krew i powoduje arytmię serca, jednak groźne powikłania może spowodować jedynie u dzieci i osób starszych. Ludziom zdrowym takie ukąszenie nie zagraża.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu