Logo
Logo

Negatywne skutki suszy w Polsce – czy dotyczą tylko rolników?

Fala tegorocznych upałów pociągnęła za sobą szereg katastrofalnych skutków. Zniszczone uprawy, brak plonów i trudności z utrzymaniem bydła to tylko kilka negatywnych efektów wynikających z bardzo wysokich temperatur. Wiele osób błędnie jednak sądzi, że susza dotyka wyłącznie rolników oraz właścicieli mniejszych gospodarstw. W tym artykule omówimy więc najważniejsze konsekwencje upałów, które dotyczą każdego z nas.

Negatywny wpływ suszy na uprawy rolne

Małe opady deszczu i niski poziom wód w zbiornikach nawadniających pola uprawne to problemy, z którymi borykają się tego lata niemal wszyscy rolnicy. To już drugi rok z rzędu, kiedy susza tak poważnie dotknęła polskie gospodarstwa. Według informacji podanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ucierpiały wszystkie rodzaje upraw na powierzchni przekraczającej 1805 tys. hektarów, a poszkodowanych zostało aż 134 tys. gospodarstw. Szacuje się ponadto, że straty wyniosły prawie 1,9 mld złotych, co jest znacznym obciążeniem budżetu wszystkich Polaków. Jak się bowiem okazuje, negatywne skutki suszy dotykają nie tylko rolników.

Problem suszy w skali ogólnokrajowej

Rolnictwo zasila polską gospodarkę pod względem żywności. Po tak srogich falach upałów ograniczających prawidłowy wzrost roślin i chów zwierząt konsumenci mogą spodziewać się znacznych podwyżek cen produktów spożywczych. Wyższe koszty życia nie są jednak w tym przypadku jedynym problemem.

Susza to poważne zagrożenie, które wpływa przede wszystkim na poziom wód. Następuje wówczas bowiem nie tylko spadek zasobów, ale też jakości wody, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Negatywnym skutkiem suszy są również problemy społeczno-gospodarcze.

Niski poziom ilości i jakości wody ma bowiem niekorzystny wpływ nie tylko na ludzkie zdrowie, ale też cały ekosystem. Fale upałów niszczą różnorodność biologiczną, wysuszają podmokłe tereny i zwiększają ryzyko pożarowe w lasach, co może doprowadzić do zrujnowania rzeczywistości, jaką znamy. Czy można temu jakoś zapobiec?

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Jak radzić sobie z suszą?

Jak widać, susza stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla właścicieli gospodarstw rolnych, ale też dla każdego z nas. Warto więc podjąć konkretne kroki zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu upałów na polską gospodarkę. Jednym z nich jest edukacja na temat zagrożeń ekologicznych. Gdzie jednak znaleźć wiarygodne informacje? Jako że Internet to ogromna baza wiedzy, treści na temat profilaktyki proekologicznej warto szukać właśnie w sieci. Wysokie pozycjonowanie strony internetowej świadczy o jej godnej zaufania zawartości oraz wysokim autorytecie w danej specjalizacji. Chcąc więc uzyskać sensowne informacje na temat radzenia sobie z suszą, warto sięgnąć po treści znajdujące się na samym szczycie listy wyników wyszukiwania Google.

Źródło: materiały prasowe, zdjęcie: fotoduets / Adobe Stock

Autor
Negatywne skutki suszy w Polsce – czy dotyczą tylko rolników?
Negatywne skutki suszy w Polsce – czy dotyczą tylko rolników?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Porady ogrodnicze
Susza + WSZYSTKIE TAGI