Logo
Logo
Okazje

Sukces Adoptuj Pszczołę 2 – akcję wsparło ponad 8 tys. osób

18 listopada 2014 zakończyła się 2. edycja akcji Greenpeace Adoptuj Pszczołę, której celem było zebranie środków na odbudowę populacji pszczół w rejonie Przyczyny Dolnej i działania na rzecz ochrony owadów zapylających. Była to największa akcja crowdfundingowa w Polsce – wirtualne pszczoły adoptowało ponad 8 tysięcy osób.

 

Założeniem drugiej edycji akcji Adoptuj Pszczołę pierwotnie było zebranie funduszy na stworzenie w Polsce sieci tzw. społecznych ogrodów miejskich. Jednak w związku z wydarzeniami w Przyczynie Dolnej, w której nagle w wyniku zatrucia toksycznym Fipronilem zginęło ponad 2 miliony pszczół, Greenpeace zdecydował się zmienić cel zbiórki i przeznaczyć zebrane środki na odbudowę pszczelej populacji w rejonie dotkniętym katastrofą i działania na rzecz lepszej ochrony owadów zapylających.

martwe pszczoły fot. Bas Beentjes Greenpeace
Greenpeace zebrał prawie 150 000 zł na odbudowę pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej i ratowanie owadów zapylających w Polsce, fot. Bas Beentjes Greenpeace

W ramach akcji Adoptuj Pszczołę Greenpeace uruchomił specjalną stronę internetową, na której można było „adoptować pszczołę” i w ten sposób wesprzeć projekt. Każda sfinansowana „adopcja” odsłaniała jednocześnie fragment obrazka autorstwa legendy polskiego komiksu satyrycznego, Marka Raczkowskiego.

Akcja okazała się wielkim sukcesem – udało się zebrać 120% pierwotnie zakładanego celu. Łącznie przez 6 tygodni udało się zebrać prawie 150 000 złotych, na które złożyło się ponad 8 tysięcy osób. Oznacza to, że pod względem liczby osób wspierających, była to największa akcja crowdfundingowa w Polsce.

adoptuj pszczołę 2
Akcja Adoptuj Pszczołę była organizowana już po raz drugi. Dzięki zeszłorocznej akcji udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych owadów zapylających, które wiosną br. stanęły w 16 miastach Polski.

- Bardzo się zdziwiłem i wzruszyłem, że tyle osób interesuje się losem pszczół. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Adoptuj Pszczołę za całe okazane wsparcie i pomoc. Proszę przyjąć wielkie podziękowania od wszystkich pszczelarzy z Przyczyny Dolnej – powiedział Piotr Mały, pszczelarz, który stracił ponad 45 rodzin pszczelich w wyniku zatrucia toksycznym pestycydem.

Greenpeace pozostaje w stałym kontakcie z poszkodowanymi pszczelarzami, lokalnymi władzami i naukowcami, by wspólnie wypracować najlepsze metody odbudowania pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej, zadbać o dziko żyjące owady zapylające w rejonie i upewnić się, że podobna sytuacja się nie powtórzy.

pszczoła miodna fot. Fred Dott Greenpeace
fot. Fred Dott Greenpeace

- Adoptuj Pszczołę 2 to wielki sukces. To niezbity dowód na to, że coraz więcej osób rozumie znaczenie pszczół i zapylania w ekosystemie.

Dzięki zebranym środkom nie tylko pomożemy odbudować pszczele rodziny - pomocy potrzebują także dziko żyjące owady zapylające, które również mogły mieć kontakt z Fipronilem – wysoce toksycznym środkiem ochrony roślin.

Przeprowadzimy też szereg działań, które mają sprawić, że w przyszłości nie dojdzie do podobnych sytuacji – powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska.

Greenpeace prowadzi w Polsce kampanię na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających od kwietnia 2013 roku. Jej celem jest zwiększenie ochrony pszczół miodnych oraz dziko żyjących owadów zapylających.

Organizacja działa na rzecz pełnego zakazu stosowania toksycznych dla pszczół środków ochrony roślin, przyjęcia narodowych planów ochrony owadów zapylających oraz promocji ekologicznych praktyk rolnych polegających na odchodzeniu od chemicznych metod ochrony roślin i stosowaniu rozwiązań opartych na bioróżnorodności.

W ramach kampanii, Greenpeace wspiera również promocję pszczelarstwa, współpracując ze związkami i stowarzyszeniami pszczelarskimi.

Źródło: Greenpeace

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!