Logo
Logo
2
Okazje

3 porady, aby uzyskać przepiękny, rustykalny taras

Przytulny, ciepły, kojarzący się z domem babci i sielską atmosferą wsi - taki jest styl rustykalny. We wnętrzach poznać można go po naturalnych materiałach, dekoracjach z duszą, jasnych kolorach, drewnianych meblach. Najczęściej zapraszany jest do kuchni, ale coraz częściej gościmy go też w salonach, sypialniach i na tarasach. Jeśli marzysz o tym, aby w twoim ogrodzie zagościł styl rustykalny, sprawdź na jakie kolory, meble i dodatki powinieneś zastosować.

 

Kolory stylu rustykalnego

Styl rustykalny inspiracje czerpie z natury, odwołuje się też do wiejskiej stylistyki. Stąd też we wnętrzach urządzonych na tę modłę dominują kolory, które spotkać możemy w przyrodzie. Do tych najczęściej wykorzystywanych zaliczamy odcienie drewna, bieli, kremu, brązy, a także pomarańcz, zieleń, żółcie.

Barwy, które dominują we wnętrzach rustykalnych, są świeże, a jednocześnie delikatne i niezbyt nachalne. Nie ma tu więc miejsca na odważne i rzucające w oczy odblaskowe barwy – mocne czerwienie, pomarańcze czy burzowy granat często pojawiają się w dodatkach, przełamując stonowane kolory ścian, podłogi i mebli.

Designerskie meble do ogrodu

Bez względu na to, czy szukasz mebli do salonu, ogrodu czy kuchni rustykalnej, musisz pamiętać o jednym: ten styl uwielbia naturalne materiały. Zabudowa najczęściej tworzona jest z litego drewna. To z niego wykonuje się szafki nocne, komody, kredensy, szafy, krzesła ogrodowe, stoliki kawowe, stoły.

Meble mogą zachować naturalny odcień drewna lub zostać pomalowane na biało. W jasnym wydaniu wprowadzą do ogrodu uroczy, sielski klimat. W klasycznej wersji pełne są natomiast spękań, słojów i sęków, które podkreślają ich naturalny design. W zakresie kształtów meble rustykalne hołdują prostocie i minimalizmowi oraz pozbawione są misternych ozdobników, detali dekoracyjnych, rzeźbień.

Dekoracje w stylu rustykalnym

Klasyczne wyposażenie w stylu rustykalnym urzeka prostymi liniami, surowymi kształtami, jasnymi barwami. Choć lekkie i delikatne, może się wydawać nudne i zachowawcze. To, dlatego wnętrza rustykalne chętnie uzupełniane są dekoracjami i dodatkami. Najlepiej do tego designu pasują takie ozdoby jak gliniane lub porcelanowe doniczki, wiklinowe kosze, żeliwne lampy, bujane fotele, zasuszone bukiety polnych kwiatów, statuetki i figurki zwierząt. Dobre dekoracje to również te w stylu górskiego chaletu.

Na tarasie mogą więc stanąć proste stoliki z surowego drewna, stołki ciosane z pieńków, drewniane sofy, ławy i fotele, które możesz ozdobić tekstyliami w postaci koców, pledów i dekoracyjnych poduch. Zwróć uwagę na te, które wykonane są z naturalnych materiałów: lnu, bawełny, juty.

W stylu rustykalnym wiele miejsca poświęca się dekoracjom ściennym. Ozdabiane są one m.in. makietkami czy dywanami. W klimat stylu inspirowanego wiejskim życiem idealnie wpisują się obrazy z motywami kwiatowymi, przedstawiające krajobrazy (najlepiej te sielskie), wzory roślinne i zwierzęce. Innym popularnym motywem obrazów w stylu rustykalnym jest żywność. Namalowane bochenki swojskiego chleba, bańki pełne mleka, talerze uginające się pod słodkimi drożdżówkami najczęściej wieszane są w kuchniach rustykalnych. Zaraz obok nich zwisają warkocze czosnku lub bukiety polnych kwiatów i ziół, które zajmują honorowe miejsce w przydomowym zielniku.

Oprawione w grube drewniane ramy obrazy mogą być dekoracją zarówno do rustykalnego salonu, jak i kuchni czy altany. W rustykalnych wnętrzach możesz postawić na jeden duży obraz lub zdecydować się na kilka mniejszych, tworząc oryginalną galerię. Wybierając to ostatnie rozwiązanie, nie musisz zachowywać spójności w ramach – każdy obraz może być w innej oprawie oddającej klimat tego stylu.

Źródło: materiały prasowe Emako.pl

 
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu