Logo
Logo
Okazje

Fiskars: Czego potrzebujesz na grzybobranie?

Przygotuj się na wyjście do lasu i sprawdź, jak łatwo jest zbierać grzyby, będąc odpowiednio przygotowanym. Dowiedz się czego potrzebujesz na grzybobranie. Jak sprawić, by wyprawa na grzyby zakończyła się sukcesem? Jakie akcesoria uwzględnić podczas przygotowań? Porad udzielają eksperci firmy Fiskars.

 

1. Odpowiedni strój

Pamiętajmy, że las to przede wszystkim miejsce wilgotne, a więc pełne owadów, co odczuwalne jest szczególnie późnym latem. W związku z tym ważne jest, aby nasz ubiór w jak największym stopniu przykrywał nam ciało. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na uniknięcie ukąszeń m.in. komarów oraz kleszczy. W tym kontekście warto też uważać na to, czy zaczepiamy rękawami o liście roślin, których często trzymają się owady. Ważnym elementem ochrony są również buty, które powinny mieć wysokość co najmniej nad kostkę. Dzięki temu będziemy w stanie zminimalizować ryzyko ukąszenia. Wskazane jest także okrycie szyi i dekoltu oraz noszenie czapki.

2. Atlas grzybów

Zawsze należy pamiętać, że w lesie możemy trafić na grzyby trujące. Z pozoru wyglądają tak samo lub bardzo podobnie do wielu jadalnych, w rzeczywistości jednak mogą prowadzić do poważnych chorób i zatruć, niekiedy także do śmierci. Dlatego nawet, jeśli wydaje nam się, że dobrze znamy wygląd szukanego grzyba, na wszelki wypadek warto mieć ze sobą atlas grzybów, aby w razie wątpliwości sprawdzić, czy znaleziony właśnie osobnik nie „podszywa” się pod swojego niegroźnego kolegę.

Czego potrzebujesz na grzybobranie - porady od Fikars

3. Mapa okolicy lub telefon z nawigacją GPS

Zanim udamy się na grzybobranie, warto zastanowić się, czy dobrze znamy las, po którym zamierzamy się poruszać. Zazwyczaj udajemy się do lasów już nam znanych, jednak zdarza się, że nabieramy ochoty aby sprawdzić, czy jest szansa, że w innym lesie znajdziemy więcej grzybów, niż w tym przez nas sprawdzonym. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w mapę lub telefon z nawigacją GPS. Wtedy z pewnością nie zabłądzimy i w razie potrzeby łatwo znajdziemy nasz punkt docelowy. Posiadanie mapy przydatne będzie także podczas wyznaczania trasy, jeśli chcemy dokładnie zaplanować swoją wyprawę.

4. Oraz… a może przede wszystkim nóż do grzybów oraz wiaderko

Najważniejszymi elementami grzybobrania, jakie powinniśmy ze sobą zabrać do lasu są wiaderko i nóż. Bez nich nasza wyprawa nie mogłaby zakończyć się sukcesem. Odpowiednie ich wybranie zapewni nam komfort i w znacznym stopniu ułatwi zbiory. Przy wyborze noża należy przede wszystkim kierować się jego właściwościami. Powinien mieć zatem ostrze dostosowane do ścinania lub podcinania, uwzględniając przy tym bliską odległość od podłoża, co powoduje, że nóż nie może mieć zbyt długiego ostrza.

fiskars-noz-do-grzybow-ze-szczoteczka-21cm

Dlatego też doskonale przyda się tu nóż do grzybów ze szczoteczką Fiskars, dzięki któremu będziemy mogli wygodnie i bez problemu przycinać grzyby przy samej ziemi tak, by w miejscu właśnie wyciętych mogły urosnąć nowe. W drugiej kolejności będziemy mogli skorzystać ze szczoteczki umieszczonej w rękojeści noża, która pomoże nam szybko i łatwo otrzepać grzyby ze znajdujących się na nich fragmentów ściółki leśnej.

Źródło: Fiskars

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu