Logo
Logo
Do góry

Fiskars: Czego potrzebujesz na grzybobranie?

Przygotuj się na wyjście do lasu i sprawdź, jak łatwo jest zbierać grzyby, będąc odpowiednio przygotowanym. Dowiedz się czego potrzebujesz na grzybobranie. Jak sprawić, by wyprawa na grzyby zakończyła się sukcesem? Jakie akcesoria uwzględnić podczas przygotowań? Porad udzielają eksperci firmy Fiskars.

1. Odpowiedni strój

Pamiętajmy, że las to przede wszystkim miejsce wilgotne, a więc pełne owadów, co odczuwalne jest szczególnie późnym latem. W związku z tym ważne jest, aby nasz ubiór w jak największym stopniu przykrywał nam ciało. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na uniknięcie ukąszeń m.in. komarów oraz kleszczy. W tym kontekście warto też uważać na to, czy zaczepiamy rękawami o liście roślin, których często trzymają się owady. Ważnym elementem ochrony są również buty, które powinny mieć wysokość co najmniej nad kostkę. Dzięki temu będziemy w stanie zminimalizować ryzyko ukąszenia. Wskazane jest także okrycie szyi i dekoltu oraz noszenie czapki.

2. Atlas grzybów

Zawsze należy pamiętać, że w lesie możemy trafić na grzyby trujące. Z pozoru wyglądają tak samo lub bardzo podobnie do wielu jadalnych, w rzeczywistości jednak mogą prowadzić do poważnych chorób i zatruć, niekiedy także do śmierci. Dlatego nawet, jeśli wydaje nam się, że dobrze znamy wygląd szukanego grzyba, na wszelki wypadek warto mieć ze sobą atlas grzybów, aby w razie wątpliwości sprawdzić, czy znaleziony właśnie osobnik nie „podszywa” się pod swojego niegroźnego kolegę.

Czego potrzebujesz na grzybobranie - porady od Fikars

3. Mapa okolicy lub telefon z nawigacją GPS

Zanim udamy się na grzybobranie, warto zastanowić się, czy dobrze znamy las, po którym zamierzamy się poruszać. Zazwyczaj udajemy się do lasów już nam znanych, jednak zdarza się, że nabieramy ochoty aby sprawdzić, czy jest szansa, że w innym lesie znajdziemy więcej grzybów, niż w tym przez nas sprawdzonym. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w mapę lub telefon z nawigacją GPS. Wtedy z pewnością nie zabłądzimy i w razie potrzeby łatwo znajdziemy nasz punkt docelowy. Posiadanie mapy przydatne będzie także podczas wyznaczania trasy, jeśli chcemy dokładnie zaplanować swoją wyprawę.

4. Oraz… a może przede wszystkim nóż do grzybów oraz wiaderko

Najważniejszymi elementami grzybobrania, jakie powinniśmy ze sobą zabrać do lasu są wiaderko i nóż. Bez nich nasza wyprawa nie mogłaby zakończyć się sukcesem. Odpowiednie ich wybranie zapewni nam komfort i w znacznym stopniu ułatwi zbiory. Przy wyborze noża należy przede wszystkim kierować się jego właściwościami. Powinien mieć zatem ostrze dostosowane do ścinania lub podcinania, uwzględniając przy tym bliską odległość od podłoża, co powoduje, że nóż nie może mieć zbyt długiego ostrza.

fiskars-noz-do-grzybow-ze-szczoteczka-21cm

Dlatego też doskonale przyda się tu nóż do grzybów ze szczoteczką Fiskars, dzięki któremu będziemy mogli wygodnie i bez problemu przycinać grzyby przy samej ziemi tak, by w miejscu właśnie wyciętych mogły urosnąć nowe. W drugiej kolejności będziemy mogli skorzystać ze szczoteczki umieszczonej w rękojeści noża, która pomoże nam szybko i łatwo otrzepać grzyby ze znajdujących się na nich fragmentów ściółki leśnej.

Źródło: Fiskars


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu