Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
23
Do góry

GARDENA: niezbędne narzędzia do jesiennego cięcia

Dni stają się coraz krótsze, to znak, że należy zacząć przygotowywać nasz ogród na nadejście zimy. Warto w tym czasie pomyśleć nie tylko o porządkach, ale także o przycięciu roślin. Lekkie przycinanie, formowanie czy cięcia sanitarne, to niezbędne zabiegi, by były one zdrowe i obficie zakwitły na kolejną wiosnę.

 

CIĘCIE SUCHYCH I MARTWYCH GAŁĘZI

Jesienią przycina się przede wszystkim buki, topole, dęby i drzewa owocowe, w celu usunięcia martwych i chorych pędów. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą mieć nowe siły na wiosnę oraz większy dostęp do światła. Przycięcie zapobiegnie także inwazji grzybów, a rośliny będą lepiej pączkowały i dojrzewały na wiosnę.

Niezastąpione do tego typu prac będą kowadłowe nożyce Gardena EnergyCut 750A, które nadadzą się do cięcia starszych gałęzi. Nożyce są lekkie, a miękkie komponenty wykorzystane do wykończenia rękojeści poprawiają komfort pracy. Ten sprzęt posiada także przekładnię, która 3-krotnie zwiększa siłę cięcia, co sprawia, że usuwanie nawet grubszych gałęzi nie wymaga wysiłku. Precyzyjnie szlifowane ostrza posiadają nieprzywierającą powłoką antyadhezyjna, która ogranicza tarcie i przyklejanie się do ostrzy ciętego materiału i soków z roślin. Do podcinania wyżej położonych gałęzi, np. orzecha włoskiego czy jabłoni przydadzą się teleskopowe nożyce Gardena StarCut 410 plus, które można płynnie regulować od 230 do 410 cm. Dzięki temu praca nawet z wysokimi drzewami nie będzie stanowiła problemu. Niezwykle lekka i smukła głowica tnąca umożliwia wygodne i precyzyjne cięcie nawet w pobliżu pnia, a kąt cięcia możemy regulować indywidualnie.

narzędzia Gardena do jesiennego cięcia

Nożyce do gałęzi EnergyCut 750A, cena sugerowana: 278 zł
Nożyce do gałęzi i krzewów StarCut 410 plus, cena sugerowana: 377 zł 

CIĘCIE W TRUDNODOSTĘPNYCH MIEJSCACH

Jesienią należy pamiętać także o różach i ich rabatach. W tym czasie podcina się szczególnie długie i uciążliwe pędy, a w przypadku gęsto posadzonych kwiatów skraca się je, by następnie móc zabezpieczyć przed zimą ziemią kompostową. Im ostrzejsze narzędzie ogrodnicze, tym wygodniejsza i szybsza praca.

W przypadku gałązek i cienkich gałęzi możemy użyć sekatora ogrodowego Gardena B/S-XL. Dzięki oszlifowanym ostrzom, które nasuwają się na siebie w trakcie pracy, cięcie jest proste i precyzyjne. Sekator wyposażony jest w bezstopniową regulację rozwarcia rękojeści, która umożliwia indywidualne dopasowanie do mniejszych i większych dłoni. Przed zimą warto także pomyśleć o podcięciu drzewek porzeczki czy leszczyny. Do podcięcia ich gałęzi przydadzą się nożyce do gałęzi Gardena SlimCut. Posiadają one bardzo duży zasięg i zerowy kąt rozwarcia, przez co optymalnie nadają się do przycinania gęstych krzewów i zarośli oraz sięgają wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozwarcie standardowych nożyc do gałęzi. Nożyce wyróżnia także 2-stopniowa przekładnia, która dba o optymalną siłę cięcia. Uchwyt można łatwo dopasować do wzrostu, aby nie obciążać kręgosłupa.

narzędzia Gardena do jesiennego cięcia

Sekator ogrodowy B/S-XL, cena sugerowana: 126 zł
Nożyce do gałęzi SlimCut, cena sugerowana: 278 zł

JESIENNE FORMOWANIE ŻYWOPŁOTU

Każdy żywopłot należy przycinać regularnie, także na jesień. Dzięki temu rośliny stają się bardziej gęste, są wzmocnione przed zimą, a my zapobiegamy uschnięciu młodych pędów, które mogłyby nie poradzić sobie z niskimi temperaturami.

Do podcięcia żywopłotu przydadzą się nożyce Gardena NatureCut. Ich ergonomiczne i zaokrąglone uchwyty ErgoTec sprawiają, że narzędzie dobrze leży w dłoni i zapewnia komfortową pracę. Ostrza nożyc posiadają falisty szlif, więc wydajnie przytniemy nawet duże powierzchnie. Cięty materiał pozostaje cały czas w obszarze roboczym nożyc i nie wyślizguje się.

narzędzia Gardena do jesiennego cięcia

Nożyce do żywopłotu NatureCut, cena sugerowana: 130 zł

Gardena_logo

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu