Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
23
Okazje

GARDENA: niezbędne narzędzia do jesiennego cięcia

Dni stają się coraz krótsze, to znak, że należy zacząć przygotowywać nasz ogród na nadejście zimy. Warto w tym czasie pomyśleć nie tylko o porządkach, ale także o przycięciu roślin. Lekkie przycinanie, formowanie czy cięcia sanitarne, to niezbędne zabiegi, by były one zdrowe i obficie zakwitły na kolejną wiosnę.

 
WAŻNE TEMATY
8 roślin ogrodowych, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
WAŻNE TEMATY
8 roślin ogrodowych, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
Szukasz oryginalnej rośliny do swojego ogrodu? Mamy dla Ciebie 8 roślinnych nowości, którymi warto się zainteresować. Sprawdź, co będzie modne w...

CIĘCIE SUCHYCH I MARTWYCH GAŁĘZI

Jesienią przycina się przede wszystkim buki, topole, dęby i drzewa owocowe, w celu usunięcia martwych i chorych pędów. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą mieć nowe siły na wiosnę oraz większy dostęp do światła. Przycięcie zapobiegnie także inwazji grzybów, a rośliny będą lepiej pączkowały i dojrzewały na wiosnę.

Niezastąpione do tego typu prac będą kowadłowe nożyce Gardena EnergyCut 750A, które nadadzą się do cięcia starszych gałęzi. Nożyce są lekkie, a miękkie komponenty wykorzystane do wykończenia rękojeści poprawiają komfort pracy. Ten sprzęt posiada także przekładnię, która 3-krotnie zwiększa siłę cięcia, co sprawia, że usuwanie nawet grubszych gałęzi nie wymaga wysiłku. Precyzyjnie szlifowane ostrza posiadają nieprzywierającą powłoką antyadhezyjna, która ogranicza tarcie i przyklejanie się do ostrzy ciętego materiału i soków z roślin. Do podcinania wyżej położonych gałęzi, np. orzecha włoskiego czy jabłoni przydadzą się teleskopowe nożyce Gardena StarCut 410 plus, które można płynnie regulować od 230 do 410 cm. Dzięki temu praca nawet z wysokimi drzewami nie będzie stanowiła problemu. Niezwykle lekka i smukła głowica tnąca umożliwia wygodne i precyzyjne cięcie nawet w pobliżu pnia, a kąt cięcia możemy regulować indywidualnie.

narzędzia Gardena do jesiennego cięcia

Nożyce do gałęzi EnergyCut 750A, cena sugerowana: 278 zł
Nożyce do gałęzi i krzewów StarCut 410 plus, cena sugerowana: 377 zł 

CIĘCIE W TRUDNODOSTĘPNYCH MIEJSCACH

Jesienią należy pamiętać także o różach i ich rabatach. W tym czasie podcina się szczególnie długie i uciążliwe pędy, a w przypadku gęsto posadzonych kwiatów skraca się je, by następnie móc zabezpieczyć przed zimą ziemią kompostową. Im ostrzejsze narzędzie ogrodnicze, tym wygodniejsza i szybsza praca.

W przypadku gałązek i cienkich gałęzi możemy użyć sekatora ogrodowego Gardena B/S-XL. Dzięki oszlifowanym ostrzom, które nasuwają się na siebie w trakcie pracy, cięcie jest proste i precyzyjne. Sekator wyposażony jest w bezstopniową regulację rozwarcia rękojeści, która umożliwia indywidualne dopasowanie do mniejszych i większych dłoni. Przed zimą warto także pomyśleć o podcięciu drzewek porzeczki czy leszczyny. Do podcięcia ich gałęzi przydadzą się nożyce do gałęzi Gardena SlimCut. Posiadają one bardzo duży zasięg i zerowy kąt rozwarcia, przez co optymalnie nadają się do przycinania gęstych krzewów i zarośli oraz sięgają wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozwarcie standardowych nożyc do gałęzi. Nożyce wyróżnia także 2-stopniowa przekładnia, która dba o optymalną siłę cięcia. Uchwyt można łatwo dopasować do wzrostu, aby nie obciążać kręgosłupa.

narzędzia Gardena do jesiennego cięcia

Sekator ogrodowy B/S-XL, cena sugerowana: 126 zł
Nożyce do gałęzi SlimCut, cena sugerowana: 278 zł

JESIENNE FORMOWANIE ŻYWOPŁOTU

Każdy żywopłot należy przycinać regularnie, także na jesień. Dzięki temu rośliny stają się bardziej gęste, są wzmocnione przed zimą, a my zapobiegamy uschnięciu młodych pędów, które mogłyby nie poradzić sobie z niskimi temperaturami.

Do podcięcia żywopłotu przydadzą się nożyce Gardena NatureCut. Ich ergonomiczne i zaokrąglone uchwyty ErgoTec sprawiają, że narzędzie dobrze leży w dłoni i zapewnia komfortową pracę. Ostrza nożyc posiadają falisty szlif, więc wydajnie przytniemy nawet duże powierzchnie. Cięty materiał pozostaje cały czas w obszarze roboczym nożyc i nie wyślizguje się.

narzędzia Gardena do jesiennego cięcia

Nożyce do żywopłotu NatureCut, cena sugerowana: 130 zł

Gardena_logo

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu