Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
1
Okazje

Fiskars: Ogródek na balkonie lub tarasie - porady ogrodnicze i narzędzia do pielęgnacji

Fiskars radzi, jak w prosty i przyjemny sposób samodzielnie uprawiać warzywa i zioła na tarasie i balkonie. Prezentujemy porady ogrodnicze oraz narzędzia niezbędne do sadzenia i pielęgnacji roślin.

 

Ogródek na balkonie lub tarasie - uprawa warzyw i ziół w doniczkach

Wiele osób ze względu na brak ogrodu rezygnuje z uprawy roślin, warzyw czy ziół. Jednak brak przydomowego skrawka zieleni nie musi być przeszkodą – jest wiele gatunków, które można uprawiać na bardzo ograniczonej powierzchni, takiej jak taras lub balkon.

Bez względu na to, jaką powierzchnią dysponujemy i tego, jak często na nasz taras zaglądają promienienie słoneczne, możemy wykorzystać ciepłe letnie dni na przeprowadzenie małej zielonej metamorfozy.

Lista warzyw i ziół, które możemy uprawiać w domu, jest długa i wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych kulinarnych lub estetycznych preferencji. Nawet jeśli nie mamy balkonu czy tarasu, możemy sprawić sobie samodzielnie wyhodowane rośliny – np. sadząc zioła lub małe warzywa w doniczkach na parapecie. Uprawa roślin na balkonie może stać się wspaniałą zabawą oraz oderwaniem od codziennej rzeczywistości.

Ogródek na balkonie lub tarasie - porady ogrodnicze i narzędzia do pielęgnacji marki Fiskars
fot. Fiskars

Planowanie ogródka na balkonie

Stanowisko
Spójrzcie na Wasz balkon i zastanówcie się, jakie daje możliwości: czy jest duży, mały, dobrze nasłoneczniony czy raczej zwykle panuje na nim ceń? Poszczególne zioła i warzywa mają swoje specjalne potrzeby, bez odpowiedniej ilości światła, ciepła nie będą się prawidłowo rozwijać. Planując nasadzenia balkonowe, warto zatroszczyć się także o wybór roślin, które będą zdobić go swoimi kwiatami, owocami lub liśćmi przez cały sezon, a także w okresie zimowym.

Zastanówcie się także, jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Paleta możliwości jest ogromna. Możemy kształtować balkonowy ogród za pomocą skrzynek zawieszanych na balustradzie, koszy na rośliny, skrzynek do uprawy roślin, worków czy balkonowej szklarni. Do wykorzystania będą także balustrady balkonu czy rynny.

Warzywa
Do uprawy doniczkowej szczególnie nadają się pomidor, czosnek, sałata, cebula, papryka, rzodkiewka lub szczypiorek, a także truskawki i poziomki – wszystkie bogate w witaminy i różnorodne właściwości. Wystarczy przejechać się do centrum ogrodniczego w naszej okolicy i wybrać interesujące nas sadzonki.

Zioła
Jeśli zdecydujemy się na kompozycje ziołowe (szczypiorek, pietruszka, koperek, bazylia, mięta, melisa), postarajmy się wykorzystywać kontrast kolorów, wielkości listków, a także wysokości u poszczególnych odmian. Śmiało korzystajmy z rozmaitości barw, jakie dają nam zioła.

Narzędzia
Ostatnim etapem planowania jest zakup odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam posadzenie i pielęgnację małych roślin.

Uniwersalne Nożyczki ogrodowe Widełki Premium Fiskars Łopatka SolidTM Fiskars

Narzędzia do sadzenia i pielęgnacji roślin na balkonie

Linia Fiskars Solid™ to ergonomiczne, wielofunkcyjne narzędzia, które sprawdzą się zarówno przy roślinach doniczkowych, jak i rabatowych.

Wykonane są z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Tworzywo to jest bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Zaokrąglone krawędzie narzędzi nie uszkadzają korzeni.

Do sadzenia i przesadzania, nawet w twardym podłożu najlepsze będą narzędzia z nowej lini Fiskars Premium Planters™, które mają rączki z tworzywa FiberComp™ i głowice ze stali nierdzewnej.

Uniwersalne Nożyczki ogrodowe
ok. 44 zł
Widełki Premium Fiskars
ok. 40 zł
Łopatka SolidTM Fiskars
ok. 17 zł.

Wysiewanie i sadzenie roślin

Doniczki i miejsce
Na początek powinniśmy przygotować właściwe miejsce – doniczki, pojemniki, specjalne kosze, każde z nich ustawić w miejscu odpowiednim dla danej rośliny. Uprawiając zioła, starajmy się wybrać miejsce z jak największą ilością światła, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru, który może łamać drobne gałązki roślin.

Rośliny o płytkim systemie korzeniowym takie jak tymianek, majeranek czy cząber możemy sadzić w płytkich donicach lub w niewielkich ziołownikach. Kompozycje ziół takich jak bazylia, melisa, rozmaryn czy estragon wymagają donic o większej głębokości. Na dnie naczyń, w których uprawiamy zioła, powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie bryły korzeniowej.

Podłoże
Najlepsza będzie ziemia uniwersalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru. Użyźnioną wcześniej odpowiednim nawozem ziemię w wygodny sposób możemy przekopać za pomocą Łopatki Fiskars Solid™. Tak przygotowana gleba wymaga jeszcze rozluźnienia i napowietrzenia. Do tej czynności warto wykorzystać Kultywator z tej samej linii.

Rozsada
Bardzo ważne jest, aby przed właściwym sadzeniem przygotować rozsadę, czyli krótki proces uprawy roślin w kontrolowanych warunkach, gdzie regulujemy im światło, temperaturę i wilgoć. Dobrym rozwiązaniem dla tego zadania będzie Łopatka Wąska, która dzięki swym krawędziom nie uszkodzi korzeni wybranych przez nas roślin. Gdy już umieścimy w glebie sadzonki lub nasiona, zawsze musimy je uklepać i podlać.

Ogródek na balkonie lub tarasie - porady ogrodnicze i narzędzia do pielęgnacji marki Fiskars
fot. Fiskars

Pielęgnacja - porady ogrodnicze

Dobra wiadomość jest taka, że uprawa roślin, warzyw czy ziół na balkonie jest mniej pracochłonna i wymagająca niż w ogródku.

Podlewanie
Stały element upraw stanowi podlewanie. Rośliny różnią się od siebie pod względem niezbędnej ilości wody. Gleba w pojemniku szybciej się nagrzewa, dlatego latem ważne jest systematyczne podlewanie.Warzywa najlepiej podlewać jest rano lub wieczorem, co 2-3 dni, a w upalne lato nawet codziennie. W chłodniejsze dni warzywa możemy podlewać rzadziej, ale obficie.Zioła wymagają dość intensywnego podlewania, nie możemy dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas silnych upałów zalecane jest podlewanie codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia.

Nawożenie
W uprawie warzyw na balkonie niezbędne jest ich nawożenie, gdyż są nieco bardziej wymagające niż kwiaty – do wzrostu potrzebują dobrej ziemi i składników mineralnych.Idealnym nawozem do warzyw uprawianych na balkonie będzie ten organiczny. Poprawia strukturę gleby oraz wzmacnia system obronny roślin.Także zioła w okresie silnego wzrostu będę potrzebowały dodatkowego wsparcia. W sklepach ogrodniczych możemy spotkać specjalnie skomponowane nawozy do ziół. Większość ziół to rośliny jednoroczne, ale spotykamy też byliny, które możemy przezimować.

Sadzenie, przesadzanie i wykopywani chwastów
Uprawiając warzywa, owoce lub zioła w doniczkach, w mniejszym stopniu jesteśmy narażeni na obecność chwastów. Niemniej jednak, aby eliminować ten problem, wystarczy od czasu do czasu wypielić nasze uprawy widełkami, które pozbawią nasze rośliny niechcianych „sąsiadów” i pozwolą im dalej rozwijać się bez trudu.

Jeśli roślinki wysadzi się z nasion i okaże się, że rosną one zbyt gęsto – trzeba je poprzerywać, czyli usunąć mniejsze i wątlejsze osobniki, aby inne miały więcej przestrzeni życiowej. Bardzo ważnym aspektem w uprawie ziół jest ich systematyczne przycinanie. Jest to niezbędne do stałego i równomiernego wzrostu roślin. Wiele lżejszych i bardziej precyzyjnych cięć roślin może być wykonywanych przystosowanymi do tego celu nożyczkami Fiskars

Ogródek na balkonie lub tarasie - porady ogrodnicze i narzędzia do pielęgnacji marki Fiskars
fot. Fiskars

Źródło: Fiskars

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT