Logo
Logo
Do góry

geoSYSTEM: Ażurowe kratki na zieloną nawierzchnię

GeoSYSTEM to nowoczesny sposób stabilizacji nawierzchni. Ażurowe kraty wykonane są z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu. Tworzywo stanowi około  20 %  kraty, pozostała część jest wolna. Kratki można wypełnić kruszywem lub ziemią i obsadzić trawą.

TEMAT NA CZASIE
Poradnik nawadniania ogrodu | Wybierz najlepszy sprzęt i podlewaj z głową!
TEMAT NA CZASIE
Poradnik nawadniania ogrodu | Wybierz najlepszy sprzęt i podlewaj z głową!
Dlaczego warto podlewać z głową? Ocieplenie klimatu wpływa coraz wyraźniej na nasze życie i nasze uprawy. Oszczędzanie wody stało się koniecznością...
geoSYSTEM układa się na podbudowie z kruszywa łamanego
geoSYSTEM układa się na podbudowie z kruszywa łamanego, która zapewnia nośność i trwałość nawierzchni. W zależności od przeznaczenia terenu warstwa nośna może mieć grubość między 10 a 50 cm. Bezpośrednio pod kratą jest warstwa wyrównująca z piasku o grubości 3-5 cm.

Ze względu na presję inwestycyjną ilość zieleni w mieście maleje. Mieszkańcy dużych aglomeracji coraz częściej marzą o przeprowadzce na wieś, co spowodowane jest zapewne podświadomą chęcią kontaktu z naturą, czystym powietrzem i środowiskiem. Dlatego też w koncepcjach urbanistycznych wzrasta rola zieleni. Metodą na jej zwiększenie jest stosowanie "żywych nawierzchni”.  Jest to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie terenu, ale również na zyskanie powierzchni biologicznie czynnej.

Nawierzchnie z geoSYSTEM mogą być stosowane zarówno w miejscach użyteczności publicznej: drogi pożarowe, parkingi, pobocza dróg, ścieżki piesze i rowerowe, lotniska i lądowiska; jak i na prywatnych posesjach: dojazd do garażu, miejsca postojowe, ścieżki w ogrodzie, skarpy, zabezpieczenie trawnika przed psem. 

Z uwagi na konieczną do zastosowania w eko-kratce geoSYSTEM cienką warstwę gleby, nie powinna być ona zbyt gliniasta, gdyż będzie się szybko zaskorupiała, zbyt lekka (piaskowa) ponieważ będzie szybko traciła wodę. Powinno się zastosować dobrą zasobną organiczną ziemię ogrodniczą o dużej zawartości próchnicy.

Ze względu na trudne warunki panujące w kratce zalecamy stosowanie specjalnej mieszanki nasion geoGRASS stworzonej przez firmę Hortnas. Wyselekcjonowane gatunki traw charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na niedobory wody oraz składników pokarmowych.
Ważne jest aby w trakcie całej eksploatacji zadbać  o częste podlewanie oraz stałe uzupełnianie składników pokarmowych – nawożenie.

Ażurowa krata Ażurowa krata
Kratki można wypełnić kruszywem lub ziemią i obsadzić trawą,
dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne.
Nawierzchnie z geoSYSTEM Nawierzchnie z geoSYSTEM

Źródło: geoPRODUCT

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu