Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

geoSYSTEM: Ażurowe kratki na zieloną nawierzchnię

GeoSYSTEM to nowoczesny sposób stabilizacji nawierzchni. Ażurowe kraty wykonane są z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu. Tworzywo stanowi około  20 %  kraty, pozostała część jest wolna. Kratki można wypełnić kruszywem lub ziemią i obsadzić trawą.

geoSYSTEM układa się na podbudowie z kruszywa łamanego
geoSYSTEM układa się na podbudowie z kruszywa łamanego, która zapewnia nośność i trwałość nawierzchni. W zależności od przeznaczenia terenu warstwa nośna może mieć grubość między 10 a 50 cm. Bezpośrednio pod kratą jest warstwa wyrównująca z piasku o grubości 3-5 cm.

Ze względu na presję inwestycyjną ilość zieleni w mieście maleje. Mieszkańcy dużych aglomeracji coraz częściej marzą o przeprowadzce na wieś, co spowodowane jest zapewne podświadomą chęcią kontaktu z naturą, czystym powietrzem i środowiskiem. Dlatego też w koncepcjach urbanistycznych wzrasta rola zieleni. Metodą na jej zwiększenie jest stosowanie "żywych nawierzchni”.  Jest to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie terenu, ale również na zyskanie powierzchni biologicznie czynnej.

Nawierzchnie z geoSYSTEM mogą być stosowane zarówno w miejscach użyteczności publicznej: drogi pożarowe, parkingi, pobocza dróg, ścieżki piesze i rowerowe, lotniska i lądowiska; jak i na prywatnych posesjach: dojazd do garażu, miejsca postojowe, ścieżki w ogrodzie, skarpy, zabezpieczenie trawnika przed psem. 

Z uwagi na konieczną do zastosowania w eko-kratce geoSYSTEM cienką warstwę gleby, nie powinna być ona zbyt gliniasta, gdyż będzie się szybko zaskorupiała, zbyt lekka (piaskowa) ponieważ będzie szybko traciła wodę. Powinno się zastosować dobrą zasobną organiczną ziemię ogrodniczą o dużej zawartości próchnicy.

Ze względu na trudne warunki panujące w kratce zalecamy stosowanie specjalnej mieszanki nasion geoGRASS stworzonej przez firmę Hortnas. Wyselekcjonowane gatunki traw charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na niedobory wody oraz składników pokarmowych.
Ważne jest aby w trakcie całej eksploatacji zadbać  o częste podlewanie oraz stałe uzupełnianie składników pokarmowych – nawożenie.

Ażurowa krata Ażurowa krata
Kratki można wypełnić kruszywem lub ziemią i obsadzić trawą,
dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne.
Nawierzchnie z geoSYSTEM Nawierzchnie z geoSYSTEM

Źródło: geoPRODUCT


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu