Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

geoSYSTEM: Ażurowe kratki na zieloną nawierzchnię

GeoSYSTEM to nowoczesny sposób stabilizacji nawierzchni. Ażurowe kraty wykonane są z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu. Tworzywo stanowi około  20 %  kraty, pozostała część jest wolna. Kratki można wypełnić kruszywem lub ziemią i obsadzić trawą.

geoSYSTEM układa się na podbudowie z kruszywa łamanego
geoSYSTEM układa się na podbudowie z kruszywa łamanego, która zapewnia nośność i trwałość nawierzchni. W zależności od przeznaczenia terenu warstwa nośna może mieć grubość między 10 a 50 cm. Bezpośrednio pod kratą jest warstwa wyrównująca z piasku o grubości 3-5 cm.

Ze względu na presję inwestycyjną ilość zieleni w mieście maleje. Mieszkańcy dużych aglomeracji coraz częściej marzą o przeprowadzce na wieś, co spowodowane jest zapewne podświadomą chęcią kontaktu z naturą, czystym powietrzem i środowiskiem. Dlatego też w koncepcjach urbanistycznych wzrasta rola zieleni. Metodą na jej zwiększenie jest stosowanie "żywych nawierzchni”.  Jest to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie terenu, ale również na zyskanie powierzchni biologicznie czynnej.

Nawierzchnie z geoSYSTEM mogą być stosowane zarówno w miejscach użyteczności publicznej: drogi pożarowe, parkingi, pobocza dróg, ścieżki piesze i rowerowe, lotniska i lądowiska; jak i na prywatnych posesjach: dojazd do garażu, miejsca postojowe, ścieżki w ogrodzie, skarpy, zabezpieczenie trawnika przed psem. 

Z uwagi na konieczną do zastosowania w eko-kratce geoSYSTEM cienką warstwę gleby, nie powinna być ona zbyt gliniasta, gdyż będzie się szybko zaskorupiała, zbyt lekka (piaskowa) ponieważ będzie szybko traciła wodę. Powinno się zastosować dobrą zasobną organiczną ziemię ogrodniczą o dużej zawartości próchnicy.

Ze względu na trudne warunki panujące w kratce zalecamy stosowanie specjalnej mieszanki nasion geoGRASS stworzonej przez firmę Hortnas. Wyselekcjonowane gatunki traw charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na niedobory wody oraz składników pokarmowych.
Ważne jest aby w trakcie całej eksploatacji zadbać  o częste podlewanie oraz stałe uzupełnianie składników pokarmowych – nawożenie.

Ażurowa krata Ażurowa krata
Kratki można wypełnić kruszywem lub ziemią i obsadzić trawą,
dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne.
Nawierzchnie z geoSYSTEM Nawierzchnie z geoSYSTEM

Źródło: geoPRODUCT

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!