Logo
Logo
Do góry

Somfy: Inteligentny ogród dzięki automatyce

Automatyka ogrodowa to nie tylko komfort, ale przede wszystkim optymalne wykorzystanie warunków pogodowych, oszczędność czasu i bezpieczeństwo.

Automatyka ogrodowa

Inteligentne zarządzanie procesami nawadniania, oświetlenia, sterowanie markizami w przydomowej altanie lub na tarasie, możliwość sprawdzenia aktualnego stanu urządzeń w ogrodzie, to obecnie najczęściej stosowane rozwiązania automatyki ogrodowej.

Dzięki zastosowaniu inteligentnej automatyki nasz ogród jest płynnie sterowany. Daje to pełną elastyczność w zakresie sterowania nawodnieniem, oświetleniem czy nasłonecznieniem tarasu nawet podczas nieobecności użytkowników. Dzięki temu chronimy zarówno nasze rośliny przed przegrzaniem lub przelaniem, czy też ogólnie dbamy o bezpieczeństwo na naszej posesji. Precyzyjna, dwukierunkowa komunikacja systemu gwarantuje pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami ogrodowymi.

System informuje nas za każdym razem o wykonaniu polecenia, a dodatkowo w każdej chwili możemy poznać aktualny stan urządzenia, gdyż informacja taka jest wyświetlana np. na ekranie pilota. Niewątpliwą korzyścią jest możliwość zdalnej kontroli urządzeń, na ekranie telefonu 3G, tabletu czy komputera.

System nawadniania

Idea systemu automatyki ogrodowej polega na takiej optymalizacji procesów, by uruchamiać je wówczas kiedy są naprawdę potrzebne. Obecne systemy same decydują czy i kiedy uruchomić system nawadniania. Porę i czas podlewania roślin można zaprogramować w zależności od temperatury powietrza, nasłonecznienia, czy czasu jaki upłynął od ostatniego podlewania.

Domownicy nie muszą zamartwiać się czy rośliny nie będą miały za sucho lub za mokro. Jest to niebagatelna korzyść zwłaszcza kiedy nie ma nas przez dłuższy czas w domu. Zawsze także możemy zdalnie włączyć nawadnianie, osobno dla każdej z grup zraszaczy, za pośrednictwem naszego smart fonu ze specjalną aplikacją. Dodatkowo wyposażając nasz system w dodatkowe czujniki ruchu, zainstalowane przy ścieżkach ogrodowych, chodnikach i w najczęściej uczęszczanych miejscach, spowodujemy, że system automatycznie wyłączy się na chwilę umożliwiając swobodne przejście.

Oświetlenie

Inteligentne sterowanie oświetleniem działa podobnie, jak w przypadku nawadniania. W krótkiej chwili możemy wieczorem stworzyć miejsce relaksu i odpoczynku lub też miejsce bardziej energetyczne przy okazji jakiejś imprezy. Zarządzanie oświetleniem pozwala na tworzenie przeróżnych scen i kompozycji oraz wyeksponowanie roślin i rzeźb. Dzięki czujnikom zmierzchu ogród zawsze będzie subtelnie oświetlony.

Zastosowanie sterowania radiowego umożliwia również sterowanie natężeniem światła na tarasie, lub w basenie. Oświetlenie może zapalać się także w sytuacji alarmowej. Po zintegrowaniu z systemem czujników ruchu zainstalowanych na zewnątrz naszej posesji, alarm po wykryciu podejrzanej aktywności, może spowodować uruchomienie pulsującego światła, które będzie wówczas sygnalizowało naruszenie.

Inteligntny ogród dzięki automatyce ogrodowej
©Somfy
Inteligntny ogród dzięki automatyce ogrodowej
©Somfy

Podgląd na ogród i posesję

Poziom bezpieczeństwa możemy zwiększyć także integrując system z kamerami. Rozwiązaniem, które konsekwentnie zyskuje na popularności w segmencie budownictwa jednorodzinnego jest monitoring. Instalując wokół domu kamery, dzięki zdalnemu dostępowi, możemy bezproblemowo sprawdzić kto próbował naruszyć naszą prywatność, nawet gdy fizycznie nie przebywamy w domu.

Obraz zarejestrowany w formie pojedynczych lub sekwencyjnych fotografii może być wysyłany pocztą e-mail lub na telefon komórkowy. Użytkownicy mogą ocenić, czy uruchomienie któregoś z zamontowanych czujników alarmowych oznacza faktyczne zagrożenie w postaci wtargnięcia intruza, czy sprawcą zamieszania nie okazał się domowy pupil lub dziecko wracające ze szkoły w nietypowej godzinie.

Taras i przydomowa altana

Jednym z centralnych punktów ogrodu jest często taras lub przydomowa altana, wyposażana w zautomatyzowane markizy. Markizy z napędem nie tylko chronią przed słońcem, ale dzięki dodaniu - na ścianie tarasu lub profilu markizy - systemów oświetlenia i ogrzewania, dają możliwość korzystania z tarasu również wieczorem lub w pochmurne dni. Specjalne panele świetlne i promienniki kwarcowo-halogenowe wyposażone są w system radiowy, więc można nimi sterować za pomocą pilota.

To, co wyróżnia promienniki kwarcowo-halogenowe od innych grzejników, to możliwość regulacji poziomu natężenia ciepła, a co za tym idzie, oszczędność energii (nawet do 30%) i odczuwalność ciepła podczas wiatru, prawdziwego wroga markiz. Ze względu na swoje gabaryty i budowę zbliżoną do żagla, markizy reagują na każdy podmuch. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zniszczeniem markizy, proponowane jest wyposażenie osłon w specjalne czujniki wiatru i słońca.

Kiedy zaczyna świecić słońce, markiza reaguje na promienie słoneczne i rozwija się. W przypadku zmiany aury lub silnego wiatru, markiza automatycznie chowa się. Po wykryciu zaprogramowanej wstępnie przez instalatora prędkości wiatru, markiza zamknie się automatycznie, nawet gdy nikogo nie będzie w domu Dzięki temu użytkownicy nie muszą się już martwić o uszkodzenie mechanizmu lub tkaniny markizy spowodowane zbyt silnym wiatrem, nawet podczas nieobecności w domu.

Inteligntny ogród dzięki automatyce ogrodowej
©Somfy
Inteligntny ogród dzięki automatyce ogrodowej
©Somfy

Ochrona chodników i schodów

Ciekawym pomysłem jest także rozwiązanie do ogrodu i posesji, przygotowane z myślą o zimie. Mowa o ogrzewaniu schodów wejściowych i chodnika, zapobiegające oblodzeniu, a co za tym idzie poślizgnięciu się domowników przy ujemnych temperaturach otoczenia. Kabel grzewczy, lub mata grzewcza na schodach w mroźne dni wykorzystuje ciągłe ogrzewanie z wykorzystaniem minimalnej mocy, i tylko w tych okresach w ciągu doby, kiedy schody są używane.

Całkowita moc grzania 100% jest często wykorzystywana nad ranem, po mroźnej nocy lub w sytuacjach gdy wracamy po dłuższej nieobecności do domu, kiedy ogrzewanie nie było wykorzystywane i nasze schody pokryły się lodem. Wówczas dzięki tej funkcji możemy zwiększyć bezpieczeństwo usuwając lód ze stopni.

Źródło: ©Somfy

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu