Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Husqvana: Narzędzia do cięcia drewna - bezpieczeństwo i wydajność w lekkiej formie

Cięcie drewna kominkowego, ścinanie drzew czy przycinanie gałęzi to czynności, które większość z nas regularnie wykonuje. Odpowiednio dobrana pilarka pozwoli nam cieszyć się z szybkich efektów i zamienić żmudną pracę w bezpieczną przygodę. Husqvarna podpowiada czym kierować się przy wyborze, aby przydomowe prace były lekkie i przyjemne.

Oprócz cierpliwości i motywacji, w pracy nic nie pomaga bardziej od rozsądnego planowania. Dlatego przed wyborem pilarki idealnej należy przeanalizować kilka ich walorów, aby później służyły nam pomocą przez wiele lat. W ofercie firmy Husqvarna znajdziemy zarówno urządzenia dla najbardziej wymagających, jak i tych, którzy użytkują je mniej intensywnie, lecz nie chcą tracić nic z profesjonalizmu i innowacyjnej technologii.

Jak wybrać narzędzia do cięcia drewna?

Na początku powinniśmy zadać sobie pytanie – do jakiego rodzaju prac będziemy wykorzystywać nasze urządzenie? Jeżeli w ogrodzie nie spędzamy wielu godzin i pilarka nie będzie naszym nieodłącznym towarzyszem, pierwszy krok w poszukiwaniach mamy już za sobą - wybierzmy model uniwersalny, który sprosta lekkim pracom.

Praca nim musi być maksymalnie prosta i bezpieczna. Po pierwsze zwróćmy uwagę na konstrukcję i funkcje ergonomiczne. Niezależnie od sumy godzin, które spędzimy w ogrodzie, niski poziom drgań i wyważony korpus maszyny, to cechy gwarantujące bezpieczeństwo użytkownikowi. Ergonomia jest równie ważna co niewielka waga. Pilarki spalinowe Husqvarna zaopatrzone są w zwiększające bezpieczeństwo hamulce, które uruchamiane są automatycznie. Zwróćmy też uwagę na silnik i rozrusznik.

pilarka Husqvarna 321 EL
pilarka Husqvarna 321 EL

Kolejnym ważnym parametrem jest moc pilarki. Urządzenia spalinowe o mocy 1,4 – 1,5 kW– podołają wszystkim, nawet kryzysowym zadaniom w ogrodzie, takim jak usuwanie pozostałości po burzach i wichurach. Nie bez znaczenia w takich sytuacjach jest także ich mobilność – możemy je zabrać wszędzie tam, gdzie będą potrzebne, bez martwienia się o dostęp do energii. Husqvarna w swoich maszynach stosuje silnik X-Torq, dzięki któremu większa wydajność to także mniej spalin – plus dla nas i środowiska.


Następna ważna cecha to długość prowadnicy. Wyznacza moc i obciążenie dla maszyny, czyli także naszą wygodę. Do prac przy domu Husqvarna proponuje optymalną długość 33 – 40 cm. Dzięki takiej długości maszyna pozostanie zwinna i szybka, a jej siła pozwoli zaoszczędzić nam nasze rezerwy.

pilarka Husqvarna 236
pilarka Husqvarna 236

Jeżeli nie moc, a maksymalny komfort jest naszym priorytetem, stawiamy na ciche pilarki elektryczne – idealne do lżejszych prac. Łatwość obsługi jest ich cechą charakterystyczną. Nie wytwarzają też żadnych zanieczyszczeń i nadają się idealnie do mniej wymagających zadań – np. prac pielęgnacyjnych. Elektryczne pilarki Husqvarna, takie jak model 321 EL, posiadają system SoftStart, który łagodnie wprawia maszynę w ruch, a także automatyczny hamulec łańcucha. To największa zaleta – czas reakcji jest natychmiastowy, przez co bezpieczeństwo pracy jest maksymalne – komentuje Jerzy Banaszczyk, ekspert marki Husqvarna.

Na komfort pracy wpływa jeszcze wiele innych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy doborze pilarki idealnej. System oczyszczania powietrza wykorzystujący siłę odśrodkową wentylatora zapewnia rzadszą wymianę filtrów, płynną pracę i mniejsze zużycie silnika. Zespolona dźwignia wyłącznika zapłonu oraz pompka paliwa ułatwiają uruchamianie pilarki, co podnosi atrakcyjność pracy. Gdy zdecydujemy się na pilarkę elektryczną zyskujemy między innymi łatwą kontrolę nad poziomem oleju dzięki specjalnemu okienku i bezpieczeństwo, które daje hamulec łańcucha, osłona ręki i wychwytnik łańcucha.

Źródło: Husqvana


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu