Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Okazje

Filozofia Feng shui w ogrodzie

Feng shui to starożytna filozofia, mająca swój początek w Chinach. Dotyczyła planowania przestrzeni miejskiej i wiejskiej tak, by harmonizowała ze środowiskiem naturalnym. Według jej założeń człowiek potrafi podporządkować sobie otoczenie w taki sposób, aby szczęście i energia chi nie opuszczały go zbyt szybko.

 

Filozofia Feng shui w ogrodzie

Podstawowymi zasadami, panującymi w świecie wypełnionym filozofią Feng shui, są:

Filozofia Feng shui w ogrodzie
Nawierzchnia ogrodowa zgodna z Feng shui.
  • obowiązkowa obecność pięciu żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal i woda),
  • planowanie przestrzeni oparte na siatce Bagua,
  • harmonia zapewniona przez Yin i Yang.

- Zanim jednak chińska filozofia rozgości się w ogrodzie, warto pamiętać, że nie musi on być urządzony w stylu Dalekiego Wschodu. Dobór roślinności, czy sposób zagospodarowania terenu powinien oddawać w pierwszej kolejności nasz gust, a filozofię można potraktować jako słusznego doradcę w tej kwestii. - doradza Agnieszka Krasowska, ekspert firmy Bruk.

Projekty ogrodów:

Ogród w stylu orientalnym

Ogród japoński z pawilonem herbacianym

Ogród Zen. Projekt ogrodu z figurką Buddy

Yin i Yang

Yin i Yang, najprościej mówiąc, to nic innego niż pilnowanie, aby nie było w otoczeniu elementu dominującego. Jeśli zaplanujemy w ogrodzie sportowy trawnik i niewielką sadzawkę - to może być nasze Yin, a różnego rodzaju drzewa, czy płożące rośliny na skalniaku - Yang. Należy zadbać o ich jakość, wysokość i położenie. Zbyt wysokie drzewa wokół domu mogą powodować frustrację, a ogromny skalniak wywoływać lęki. Wszystko, czym się otaczamy, ma wpływ na nasz stan emocjonalny.

Aby zapewnić sobie i naszej rodzinie spokojne i radosne życie powinniśmy zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy element, który funkcjonuje w naszej przestrzeni - począwszy od kamienia, leżącego na drodze do naszego domu, a skończywszy na odpowiednio dobranym miejscu na altanę lub taras.

Siatka Bagua i Pięć Żywiołów

Pojęcie siatki Bagua mówi o tym, że każda strona świata odpowiada różnym sferom życia. Po nałożeniu siatki na plan ogrodu - z pewnością uda się go zaprojektować tak, by odpowiadał filozofii Feng shui i zapewniał prawidłowy przepływ energii. Podobnie w przypadku występowania Pięciu Żywiołów. Prawidłowe ich rozmieszczenie gwarantuje harmonię.

Kamień, materiał zgodny z filozofią Feng shui

Bardzo ważnym elementem w starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu jest planowanie ciągów komunikacyjnych.

- Brukowane alejki powinny biec po delikatnym łuku, a otaczająca je roślinność powinna być skromna. Łuk bowiem powoduje, że energia chi nie ucieka z ogrodu, ale pozostaje w nim na dłużej.
Podobnie ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych. Nie może być prosta, ale kręta. Kamień w ogrodzie ma niezwykłą moc i siłę przetrwania, stąd upodobanie do kamiennych elementów w tej filozofii.
To skalniaki, żwir wokół oczka wodnego lub kwiatów, a także materiał, z którego ułożymy ścieżki - bruk, płyty lub kamienne donice, które dodatkowo wzmacniają jego energię.
- doradza Agnieszka Krasowska z firmy Bruk.

Feng shui nie jest filozofią łatwą i potrzeba czasu oraz wiedzy, aby zrozumieć jak prawidłowo ją interpretować i stosować w praktyce. Nie należy bowiem żądać, aby jej zastosowanie przyniosło od razu wymierne efekty. Efekty przyjdą same, jeśli tylko będziemy gotowi na zmiany, jakie proponują starożytni Chińczycy.

źródło i fot.: Bruk

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT