Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
1
Okazje

Jedynka: Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać impregnację drewna?

Zbliżający się okres niskich temperatur, częstych opadów deszczu i śniegu, w dużym stopniu wpływa niekorzystnie na wygląd i kondycję wykonanych z drewna elementów architektury ogrodowej. Przed nadejściem zimy warto więc zaimpregnować znajdujące się na zewnątrz drewniane sprzęty czy ogrodzenia. Nie jest to bardzo pracochłonne zajęcie, nie wymaga też szczególnych umiejętności.

TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka,...

Poradnik Jedynki® - zobacz, jak prawidłowo wykonać impregnację drewna

Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać impregnację drewna?
Jedynka® Impregnat do
drewna z woskiem.

Przeprowadzenie prac ułatwi wcześniejsze przygotowanie wszystkich potrzebnych produktów i akcesoriów, takich jak:

  • Jedynka® Impregnat do drewna z woskiem,
  • rozcieńczalnik Jedynka®,
  • pędzle z włosia mieszanego (mały i duży),
  • kuweta malarska,
  • papier ścierny i uchwyt do niego,
  • szmatka,
  • folia i taśma malarska,
  • mieszadło,
  • nóż.

Jedynka® Impregnat do drewna z woskiem - to produkt przeznaczony do dekoracyjno-ochronnego malowania wszelkich powierzchni drewnianych i drewnopochodnych na zewnątrz pomieszczeń. Jego skuteczność zapewnia system trzech aktywnych żywic: polisacharydowej (ułatwia wchłanianie impregnatu w strukturę drewna), alkidowej (tworzy szczelną powłokę, zapewniając odporność na warunki zewnętrzne i środowiskowe) i oleju lnianego (penetruje drewno i "odpycha" wilgoć). Impregnat zapewnia również dekorację drewna - produkt zachowuje naturalny rysunek słojów, a dostępny jest w wersji bezbarwnej oraz 9 gotowych kolorach: biały, sosna, dąb, teak, mahoń, palisander, orzech, heban, zielony.

Impregnacja drewna krok po kroku

W pierwszym etapie, należy dokładnie zabezpieczyć taśmą i folią malarską te elementy ogrodzenia lub fasady, które nie będą poddawane impregnacji. Taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona bezpośrednio po malowaniu (co zabezpiecza przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą impregnatu).

Przed nałożeniem impregnatu, drewno należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym (w szczególności przy deskach heblowanych), a następnie dokładnie odpylić przy użyciu pędzla lub szczotki.

Bezpośrednio przed użyciem, impregnat należy dokładnie wymieszać, a przy impregnacji większych powierzchni - powtarzać tę czynność także w trakcie prowadzonych prac.

Aplikację prowadzimy wcierając preparat - najlepiej przy użyciu pędzla - w powierzchnię drewna. Impregnat nanosimy wzdłuż słojów drewna, kolejno deska po desce.

Po minimum sześciu godzinach, możemy przystąpić do naniesienia drugiej warstwy impregnatu - robimy to przy zastosowaniu tej samej techniki.

Po zakończeniu prac dokładnie myjemy narzędzia przy użyciu rozcieńczalnika.

Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać impregnację drewna? Szlifowanie powierzchni Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać impregnację drewna? Odpylenie powierzchni
Szlifowanie powierzchni Odpylenie powierzchni
Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać impregnację drewna? Impregnacja - pierwsza warstwa Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać impregnację drewna? Impregnacja - druga warstwa
Impregnacja - pierwsza warstwa Impregnacja - druga warstwa

źródło i fot.: Jedynka

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT