Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Bolix: Jak zadbać o dekoracje z kamienia?

Zdobią elewacje, ściany salonów, kominki, ogrodzenia i trwałe zabezpieczenie murów. Okładziny z kamienia to tradycyjny budulec, który wciąż sprawdza się we współczesnych domach. Jak o nie zadbać?

Trwały i odporny na czynniki atmosferyczne

Aby połączyć wszystkie walory i przez długie lata w pełni cieszyć się pięknem kompozycji okładzin kamiennych, należy je umiejętnie przymocować do podłoża, wykończyć i zabezpieczyć.

Jak dbać o kamień na elewacji?
Nie trzeba drążyć w skale, ani układać stosu głazów, by zamieszkać w urokliwym,
kamiennym otoczeniu (fot. Bolix).

Dekoracje z kamienia na ścianie

Trzeba zadbać o to, by okładzina kamienna pokrywająca gotowe powierzchnie była nie tylko trwała, ale i solidnie przytwierdzona.

Zobacz także: Kamień w ogrodzie - schody zewnętrzne, cokoły, elewacje

Bardzo duże siły i naprężenia związane z obciążeniem podłoża dodatkowymi dekoracjami sprawiają, że w pierwszej kolejności należy je zagruntować specjalnym preparatem głęboko penetrującym - podkreśla Marek Zając z firmy Bolix.


Dzięki wnikaniu gruntu głęboko w strukturę ściany, otrzymujemy wzmocnioną powłokę o znacznie zmniejszonych tendencjach do pylenia czy chłonięcia wody. Wpływa on jednocześnie na poprawę przyczepności zapraw klejowych, a skutecznie przymocowany materiał to podstawa trwałości tworzonej aranżacji. Dlatego też sam montaż kamiennych zdobień wymaga użycia przeznaczonego do tego kleju, którego receptura zapewnia oporność na obciążenia i naciski.

W przypadku okładzin marmurowych wskazane jest zastosowanie specjalnej zaprawy na bazie białego cementu, która zabezpiecza  marmur przed powstawaniem wykwitów wapiennych - dodaje Marek Zając z Bolix.

Ogrodzenie z kamienia
Ogrodzenie z kamienia (fot. Bolix).

Jak dbać o kamień?

Podobnie jak przy mocowaniu wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych, również dekoracje kamienne wymagają wypełnienia w postaci spoiny, która nadaje całości ostateczny efekt. Jego trwałość zależy jednak jeszcze od troski użytkowników o właściwą konserwację powierzchni okładzin.

Na początek trzeba je po prostu zaimpregnować, szczególnie jeśli wybrany materiał należy do chłonnych. Właściwym rozwiązaniem będzie tu silikonowy środek impregnujący, który skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem wilgoci. Warto pamiętać, że preparat taki nie powinien zmieniać pierwotnego wyglądu kamienia.

Kolejny krok to oczywiście stała pielęgnacja polegająca na regularnym czyszczeniu i odświeżaniu kamiennej kompozycji. W ten sposób na bieżąco pozbywamy się niechcianych wykwitów wapiennych, stwardniałego, osadu cementowego, zabrudzeń organicznych, rdzawych nalotów i wszelkich naleciałości związanych z codziennym oddziaływaniem rozmaitych czynników.


Nawet tak solidny element wykończenia jak kamień, również podlega wpływowi niekorzystnych zjawisk. Aby więc zachował na długo wszystkie swoje walory, trzeba o niego zadbać już na etapie montowania.

źródło i fot.: Bolix

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu