Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

McCulloch: Koszenie i podlewanie trawnika w czasie wakacji

Latem murawa jest w środku okresu wegetacji. Szybko rośnie i potrzebuje dużo wody. Bez odpowiedniej pielęgnacji murawa wyschnie i stanie się żółta. McCulloch radzi, jak przygotować trawnik na letnie, upalne dni.

Podlewanie trawnika w czasie wakacji

Upalne dni, dużo słońca i wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że trawa w przydomowym ogrodzie będzie rosła wyjątkowo szybko. Najważniejsze jest nawadnianie trawnika. Trawa pozbawiona wody bardzo szybko żółknie i usycha. Jej korzenie sięgają 10-15 cm w dół, dlatego nie wystarczy lekkie podlanie.

Trawnik potrzebuje wystarczająco dużo wody, by przesiąkła ona do niższych warstw gleby - podlewamy obficie, za to niezbyt często, 2-3 razy w tygodniu. Murawę podlewamy wcześnie rano lub po zmierzchu - podlewanie, kiedy słońce mocno operuje nie ma sensu. Pora nawadniania jest istotna z dwóch powodów. Pierwszy - krople wody będą skupiały promienie słoneczne i może dojść do spalenia liści. Drugi - w pełnym słońcu woda szybciej wyparuje.

Koszenie trawnika w czasie wakacji

Letnie koszenie trawnika jest obowiązkowe dla każdego, kto dba o swój ogród. Trawnik najlepiej kosić w miarę potrzeb, w zależności od pogody
i intensywności nawadniania może to być nawet 2 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest, by kosić regularnie, ale nie zbyt nisko. Jednorazowo najlepiej skracać trawę o 1,5 do 2 cm. Najlepsza wysokość, zapewniająca optymalny wzrost trawy, wynosi od 4 do 6 cm. Niższa trawa jest bardziej podatna na choroby i chwasty, słabiej też znosi suszę.

Kosiarka M46-140RX
McCulloch Kosiarka M46-140RX

jeśli kosimy trawnik regularnie, warto wybrać kosiarkę z opcją mulczowania, która umożliwia rozdrobnienie trawy i rozprowadzenie jej po trawniku. Taka trawa służy jako naturalny nawóz, dostarcza murawie składników odżywczych i chroni ją przed suszą - radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert marki McCulloch. Jeżeli lato jest szczególnie upalne i suche, a trawa nie jest podlewana, kosić należy rzadziej, co 10-14 dni, aby nie doprowadzić do wysychania trawy.

Koszenie tylko na ostro


Trzeba pamiętać o dobrym naostrzeniu noży, tępe ostrza mogą zwiększyć zużycie paliwa o 20%. Poza tym tępy nóż poszarpie źdźbła trawy, niszcząc je. Dobrą porą dnia na koszenie trawnika jest ranek albo wieczór, źdźbła są wtedy sprężyste i łatwiej je przycinać. Koszenie trawy, która ma mniej niż 3 cm wysokości, może spowodować uszkodzenie kosiarki, gdy do urządzenia tnącego dostaną się kamienie lub żwir. Ważne, żeby kosiarka miała duże tylne koła, które ułatwiają manewrowanie na nierównym terenie.

Jeśli masz wątpliwości co do najwłaściwszego systemu i częstotliwości koszenia, wybierz kosiarkę oferującą kilka możliwości: mulczowanie, boczny wyrzut trawy lub zbieranie do kosza. Ostatnia opcja sprawia, że trawnik jest idealnie uprzątnięty i nie trzeba tracić czasu na grabienie. W kosiarkach McCulloch można wygodnie przełączać maszynę pomiędzy różnymi trybami pracy. Montaż przystawki do wyrzutu bocznego jest szybki i łatwy. Kosz do zbierania trawy wykonany jest z miękkiej tkaniny, dzięki czemu jest lekki i bez problemu można go założyć w każdej chwili - mówi Jerzy Banaszczyk.

Czym kosić trawnik?

McCulloch Kosiarka M46-140RX - kosiarka przeznaczona do małych i średniej wielkości ogrodów. Szerokość koszenia 46 cm. Wyposażona w pojemnik na trawę i funkcję mulczowania. Doskonałe rezultaty cięcia dzięki ostrym i wytrzymałym nożom PX3. Solidna stalowa obudowa. Regulowana wysokości uchwytu. Kosz o pojemności 50 litrów.

Kosiarka McCulloch M56-170AWFPX- przeznaczona do dużych ogrodów. Regulowana prędkość. Szerokość koszenia 56 cm. Wyposażona w system koszenia 3 w 1 z funkcją zbierania, wyrzutu bocznego i mulczowania (trawa powraca na trawnik, pełniąc funkcję nawozu). Wyposażona w automatyczną pompkę paliwa do łatwego rozruchu. Solidna stalowa obudowa. Łatwe czyszczenie dzięki przyłączu wody do mycia.

Cross Mower McCulloch M95-66X - kompaktowa i wygodna kosiarka samojezdna do mniejszych ogrodów. Łatwa obsługa dzięki dobrej widoczności na teren roboczy. Dodatkowo dostępny kosz na trawę, umożliwiający uzyskanie jeszcze bardziej uporządkowanego trawnika. W komplecie nakładka do rozdrabniania.

źródło i fot. McCulloch


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu